Օգոստոսի 20-ից սեպտեմբերի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ռուսաստանյան պետական «Ռոսիա 24» և «Ռոսիա 1» հեռուստաընկերությունների լրատվական-քաղաքական ծրագրերի ընթացքում հնչել են ռուս-ուկրաինական պատերազմի, ՆԱՏՕ-ՌԴ հակամարտության և այլ հարակից թեմաների վերաբերյալ մի շարք կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումներ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփել է դրանք։
Զելենսկին առանձնատունը ռուսաստանցիների վարձով չի տվել
«Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» քաղաքական թոքշոուի օգոստոսի 31-ի թողարկման ընթացքում հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովը, հղում անելով իտալական աղբյուրներին, պնդել է, թե Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Իտալիայում իր առանձնատունը վարձակալությամբ ռուսաստանցիների է հանձնում։
Իտալական լրատվական կայքերից IL TIRRENO-ն օգոստոսի 30-ին «Ֆորտե դեի Մարմիում Զելենսկու առանձնատունը վարձակալությամբ ռուսաստանցիների է տրվել» վերտառությամբ հրապարակում է արել։ Ըստ դրա՝ իտալական Տոսկանայում տեղակայված Ֆորտե դեի Մարմի ավանում գտնվող՝ Ուկրաինայի նախագահի շքեղ առանձնատունն օգոստոս ամսին վարձակալությամբ է տրվել Լոնդոնում աշխատող ռուսաստանցի մի զույգի՝ 50,000 եվրոյով։
Հրապարակման հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 31-ին, իտալական մեկ այլ՝ affaritaliani.it կայքի հետ զրույցում Զելենսկու առանձնատունը վարձակալությամբ հանձնող անշարժ գույքի գործակալության ներկայացուցիչը հերքել է այս տեղեկությունը։
Real Estate Forte dei Marmi Villas անշարժ գույքի գործակալության ներկայացուցիչ Կլաուդիո Սալվինին նշել է, որ Զելենսկու առանձնատունը ռուսաստանցիներ չեն վարձակալել։
«Վստահեցնում եմ՝ զույգը, որը վարձակալել է տունը, ռուսաստանցի չէ․ մենք տունը ռուսաստանցիներին և ուկրաինացիներին վարձակալությամբ հանձնելու բացարձակ արգելք ունենք»,- ասել է անշարժ գույքի գործակալը։
А я сейчас вам покажу, откуда на Беларусь готовилось нападение
«Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի «Շաբաթվա լուրեր» լրատվական ծրագրի օգոստոսի 21-ի թողարկման ընթացքում հեռարձակվել է լրագրող Նիկոլայ Դոլգաչովի ռեպորտաժն առաջնագծից։ Դրա ընթացքում մարտական գործողությունները լուսաբանող լրագրողը պնդում է, թե ռուսական հետախուզության տրամադրության տակ են հայտնվել Ուկրաինայի և ՆԱՏՕ-ի՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի դեմ նախապատրաստվող հարձակման մասին փաստող հույժ գաղտնի փաստաթղթեր։
Ռուսաստանյան Fake News նախագիծը պարզել է, որ որպես գաղտնի փաստաթուղթ ներկայացվող նյութերը իրականում ռադիո-էլեկտրոնային հետախուզության համակարգերի (SIGINT, IMINT), ինչպես նաև 1959 թվականին ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզության վարչության և ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի կողմից նախագծված Corona տիեզերական ծրագրի լուսանկարներ ու նկարագրություններ են։ Դրանց մասին տեղեկությունները հրապարակային են և հասանելի են անգամ Wikipedia-ում։
Սրանից զատ, ռեպորտաժի ընթացքում պնդում է արվում, թե ռուսական կողմի ձեռքի տակ են հայտնվել նաև ՆԱՏՕ-ի ու Ուկրաինայի կողմից ՌԴ-ի ու Բելառուսի վրա հարձակման ռազմական օպերացիայի քարտեզներ։
Մինչդեռ ռուսալեզու տեղանուններով ու նշումներով քարտեզները մշակվել են ոչ թե Հյուսիսատլանտյան դաշինքի, այլ ռուսաստանյան ռազմական վերլուծական ամսագրերից մեկի կողմից։ Այդ քարտեզները կցված են «Стратегическая воздушно-космическая наступательная операция ОВВС НАТО на Европейском ТВД 1998-2002» վերտառությամբ հոդվածին, որը հրապարակվել է 2009 թվականի մայիսին։
«Բանակ 2022»-ի մասնակից երկրների թիվն աննախադեպ չէր
«Շաբաթվա լուրեր» լրատվական ծրագրի օգոստոսի 21-ի թողարկման ընթացքում   պնդում է արվել, թե «Բանակ 2022» ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսին աննախադեպ թվով երկրներ են մասնակցել։
««Բանակ 2022» ռազմարդյունաբերական ֆորումը այս տարի ռեկորդ է սահմանել՝ 80 արտասահմանյան պատվիրակություն է մասնակցում։ Նման բան չի եղել անգամ նախապատժամիջոցային (предсанкционные) տարիներին։ Եվ հիմա, երբ դիմակները պատռված են, երբ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները ցուցադրաբար արհամարհել են ֆորումը, ՌԴ բարեկամներն ավելի են շատացել»,- ասվում է ֆորումը լուսաբանող ռեպորտաժում։
Մինչդեռ այս պնդումը կեղծ է․ հենց ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսի պաշտոնական կայքում է նշվում, որ 2021-ին ֆորումին ավելի շատ արտասահմանյան պատվիրակություններ են մասնակցել, քան 2022-ին։
Նախորդ տարի այդ պատվիրակությունների թիվը եղել է 117՝ մոտ 40-ով ավելի շատ այս տարվա թվից։
Թեգեր` Դմիտրիյ ԿիսելյովԿրեմլի պրոպագանդաՈւկրաինաՎլադիմիր Սոլովյով
Կիևին՝ Արևմուտքից զենք, Մոսկվային՝ Վիետնամից ֆեյք. կեղծ օգտահաշիվներից գրոհ՝ ի պատասխան Զելենսկու գրառման
15:01, 15 Մրտ, 2023
Որևէ հանրային գործչի կամ կազմակերպության սոցցանցային էջում հրապարակման արձագանքների քանակն ու բնույթը ընկալվում են որպես նրանց վարկանիշի կամ ժողովրդականության ցուցանիշ։...

В период с 20 августа по 7 сентября в новостных и политических программах российских государственных телеканалов «Россия 24» и «Россия 1» прозвучал ряд ложных и манипулятивных утверждений относительно российско-украинской войны, конфликта между НАТО и Россией и других смежных тем.
Их обобщила «Платформа проверки фактов».
Зеленский не сдавал виллу в аренду россиянам
В ходе выпуска политического ток-шоу «Вечер с Владимиром Соловьевым» от 31 августа на телеканале «Россия 24» телеведущий Владимир Соловьев со ссылкой на итальянские источники утверждает, что президент Украины Владимир Зеленский сдает в аренду свою виллу в Италии россиянам.
30 августа один из итальянских новостных сайтов IL TIRRENO опубликовал статью под заголовком «Вилла Зеленского в Форте-дей-Марми сдана в аренду россиянам». Согласно этой статье, роскошная вилла президента Украины, которая находится в городе Форте-дей-Марми, расположенном в регионе Тоскана, в августе была сдана в аренду работающей в Лондоне русской паре за 50 тысяч евро.
На следующий день после публикации, 31 августа, в беседе с другим итальянским сайтом – affariitaliani.it – представитель агентства недвижимости, сдающего особняк Зеленского, опроверг эту информацию.
Представитель агентства недвижимости Real Estate Forte dei Marmi Villas Клаудио Сальвини отметил, что особняк Зеленского арендовали не россияне.
«Уверяю, пара, которая снимала дом, не русская. У нас есть абсолютный запрет на сдачу дома русским и украинцам», — сказал агент.
А я сейчас вам покажу, откуда на Беларусь готовилось нападение
В выпуске информационной программы «Вести недели» телеканала «Россия 1» от 21 августа был показан репортаж журналиста Николая Долгачева с передовой. В ходе репортажа журналист, освещающий боевые действия, утверждает, что в распоряжение российской разведки попали сверхсекретные документы, свидетельствующие о подготовке нападения Украины и НАТО на Россию и Беларусь.
Российский проект Fake News выяснил, что материалы, представленные как секретные документы, на самом деле являются фотографиями и описаниями систем радиоэлектронной разведки (SIGINT, IMINT), а также космической программы Corona, разработанной в 1959 году Центральным разведывательным управлением и ВВС США. Информация о них публичная и доступна даже в Википедии.
Кроме того, в репортаже утверждается, что в руки российской стороне попали карты военной операции нападения НАТО и Украины на Россию и Беларусь.
Между тем карты с русскоязычными топонимами и примечаниями были разработаны не Североатлантическим альянсом, а одним из российских военно-аналитических журналов. Эти карты приложены к статье «Стратегическая воздушно-космическая наступательная операция ОВВС НАТО на Европейском ТВД 1998-2002», опубликованной в мае 2009 года.
Количество стран-участниц выставки «Армия-2022» не было беспрецедентным
В выпуске новостной программы «Вести недели» от 21 августа утверждалось, что в военно-промышленной выставке «Армия-2022» приняло участие беспрецедентное количество стран.
«Военно-промышленный форум «Армия-2022» в этом году установил рекорд: в нем приняли участие 80 иностранных делегаций. Такого не было даже в предсанкционные годы. А сейчас, когда сорваны маски, когда страны-члены НАТО демонстративно проигнорировали форум, друзей России стало больше», — говорится в репортаже, освещающем форум.
Между тем, это утверждение является неверным. На официальном сайте военно-промышленной выставки указано, что в 2021 году в форуме приняло участие намного больше иностранных делегаций, чем в 2022 году.