ՌԴ խորհրդարանի փոխխոսնակը կեղծում է. ՀՀ նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան ՀԱՊԿ իրավասության ոլորտում է
Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովը Аргументы и факты լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե ՀԱՊԿ իրավասությունը չի տարածվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության վրա։
Մասնավորապես, լրագրողը հարցրել է, թե արդյո՞ք հնարավոր է նոյեմբերի 23-ին Երևանում կայանալիք ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների հանդիպման համատեքստում կառույցը և ՌԴ-ն՝ որպես դրա ամենահզոր անդամ, ՀՀ-ին ավելի եռանդուն՝ առաջին հերթին ռազմական աջակցություն ցուցաբերեն Ադրբեջանի դեմ հակամարտությունում։
Ի պատասխան՝ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Կոսաչովն ասել է․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը, իմ կարծիքով, չի մտնում կազմակերպության իրավասության մեջ։ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում իր վերաբերմունքը դրա (համակարտության-խմբ.) նկատմամբ»:
Նա նաև հավելել է, թե միայն մեկ կողմին աջակցելը կսրի հակամարտությունը։
ՀԱՊԿ անդամ ՀՀ-ն ենթարկվել է ագրեսիայի
Սեպտեմբերի 13-14-ը Ադրբեջանը հարձակվել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա, ռազմական գործողություններ իրականացրել Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի, Սյունիքի մարզերում: Հարձակման օրը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում որոշում էր կայացվել Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի առնչությամբ պաշտոնապես դիմել ՀԱՊԿ-ին, ինչպես նաև ՌԴ-ին և ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին։
FIP.am-ը դեռևս սեպտեմբերին Google Earth արբանյակային քարտեզի միջոցով ցույց էր տվել, որ ռազմական գործողությունները տեղի են ունեցել ՀՀ տարածքում: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի զեկույցի համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակման հետևանքով տեղահանվել է 7600 քաղաքացի, սպանվել է 4 խաղաղ բնակիչ, 1-ը՝ անհետ կորել: 7 քաղաքացիական անձ վիրավորվել է:
ԱԺ Պաշտպանության հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանն էլ հոկտեմբերին հայտարարել է, որ 2021-2022 թվականների հարձակումների հետևանքով ադրբեջանական կողմը ընդհանուր առմամբ օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից մոտ 127 քառակուսի կիլոմետր:
Ինչ է ասում ՀԱՊԿ կանոնադրությունը
«Փաստերի ստուգման հարթակը», ուսումնասիրելով ՀԱՊԿ կանոնադրությունը, պարզեց, որ իրականում այն հստակորեն սահմանում է, թե ինչ դիրքորոշում պետք է ունենա կազմակերպությունը անդամ երկրներից մեկի նկատմամբ ագրեսիայի դեպքում:
Կանոնադրության 2-րդ հոդվածի համաձայն՝ եթե անդամ երկրներից որևէ մեկի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և կայունությունը վտանգվում են, անդամներն անմիջապես գործարկում են համատեղ խորհրդակցությունների մեխանիզմը՝ իրենց դիրքորոշումները համակարգելու, առաջացած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով, այդ երկրին օգնություն տրամադրելու միջոցներ ձեռնարկում և զարգացնում:
4-րդ հոդվածի համաձայն՝ «եթե անդամ պետություններից որևէ մեկը ենթարկվի ագրեսիայի որևէ պետության կամ պետությունների խմբի կողմից, ապա անդամ պետությունների կողմից դա կհամարվի որպես ագրեսիա սույն Պայմանագրի բոլոր մասնակից պետությունների դեմ»:
Նույն հոդվածում նշվում է նաև, որ «մասնակից պետություններից որևէ մեկի դեմ ագրեսիայի ակտի ի հայտ գալու պարագայում, մնացած մասնակից պետությունները կցուցաբերեն անհրաժեշտ օժանդակություն` ներառյալ ռազմական օգնությունը, նաև կցուցաբերեն օժանդակություն իրենց տրամադրության տակ գտնվող միջոցներով` հավաքական պաշտպանության իրավունքի իրագործման կարգին համապատասխան` համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի»:
Այսպիսով, ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովի պնդումը, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը չի մտնում կազմակերպության իրավասության մեջ, չի համապատասխանում իրականությանը։ Հետևաբար, կեղծ է նաև պնդումը, թե այդ դեպքում ՀԱՊԿ անդամ երկրներից յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում իր վերաբերմունքը, քանի որ կանոնադրությունը հստակ սահմանում է անդամ երկրների գործողությունների հերթականությունը դաշինքի անդամ այլ երկրի նկատմամբ ագրեսիայի պարագայում։
Թեգեր` ագրեսիա Հայաստանի դեմադրբեջանական ագրեսիաԿոնստանտին ԿոսաչովՀԱՊԿ
ՀԱՊԿ-ը «բոլոր միջոցներով» ՀՀ-ին օժանդակելու պատրաստակամություն չի հայտնել. Ռուստամյանը սխալվում է
12:14, 17 Մյս, 2023
Եթե շտապում ես. համառոտ՝ նյութի մասին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ներխուժման ժամանակ ՀԱՊԿ-ն պատրաստ...
Հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ ապրիլի 12-ին հայտնեցին, որ ՌԴ անվտանգության դաշնային ուժերը դադարեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ Տեղ գյուղի ընդհարումը՝ հղում...
Սեպտեմբերյան ագրեսիան ծավալվել է ՀՀ բնակավայրերում․ Լուկաշենկոյի ադրբեջանամետ կեղծիքները ՀԱՊԿ նիստում
15:06, 29 Հկտ, 2022
Հոկտեմբերի 28-ին կայացել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայից հետո...

Вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев заявил в интервью газете «Аргументы и факты», что конфликт между Арменией и Азербайджаном не находится в юрисдикции Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
В частности, корреспондент поинтересовался, могут ли эта организация и Россия как ее самый мощный участник оказать Армении более энергичную поддержку в конфликте с Азербайджаном, прежде всего, военную в контексте встречи лидеров стран ОДКБ 23 ноября в Ереване.
«Конфликт между Арменией и Азербайджаном, с моей точки зрения, не относится к компетенции организации. Каждая из стран-членов ОДКБ определяет свое отношение к нему самостоятельно», — ответил вице-спикер Совета Федерации Косачев.
Он также добавил, что «занять в этом конфликте позицию поддержки только одной стороны означало бы его усугубить».
Член ОДКБ – Армения – подвергся агрессии
13-14 сентября Азербайджан напал на суверенную территорию Армении, провел боевые действия в Гегаркуникской, Вайоцдзорской, Сюникской областях. В день нападения под председательством премьер-министра РА Никола Пашиняна состоялось заседание Совета безопасности, в ходе которого было принято решение официально обратиться к ОДКБ, а также к России и Совету Безопасности ООН в связи с агрессией против Армении.
Еще в сентябре FIP.am через спутниковую карту Google Earth показал, что боевые действия велись на территории Армении. Согласно отчету офиса Защитника прав человека Армении, в результате нападения вооруженных сил Азербайджана 7600 граждан были перемещены, 4 мирных жителя убиты, 1 пропал без вести, 7 мирных жителей получили ранения.
В октябре заместитель председателя постоянной комиссии НС по обороне и безопасности Армен Хачатрян заявил, что в результате нападений 2021-2022 годов азербайджанская сторона оккупировала в общей сложности около 127 квадратных километров суверенной территории Республики Армения.
Что говорит устав ОДКБ?
«Платформа проверки фактов», изучив Устав ОДКБ, выяснила, что в действительности он четко определяет, какую позицию организация должна занять в случае агрессии против одного из государств-членов.
Согласно статье 2 Устава, в случае возникновения угрозы безопасности, стабильности, территориальной целостности и суверенитету одного или нескольких государств – участников либо угрозы международному миру и безопасности государства – участники незамедлительно приводят в действие механизм совместных консультаций с целью координации своих позиций, вырабатывают и принимают меры по оказанию помощи таким государствам – участникам в целях устранения возникшей угрозы.
Согласно статье 4, «если одно из государств – участников подвергнется агрессии, то это будет рассматриваться государствами – участниками как агрессия на все государства – участники настоящего Договора». Та же статья закрепляет, что «в случае совершения агрессии на любое из государств – участников все остальные государства – участники по просьбе этого государства – участника незамедлительно предоставят ему необходимую помощь, включая военную, а также окажут поддержку находящимися в их распоряжении средствами в порядке осуществления права на коллективную оборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН».
Таким образом, утверждение вице-спикера Совета Федерации РФ Константина Косачева о том, что конфликт между Арменией и Азербайджаном не находится в юрисдикции ОДКБ, не соответствует действительности. Следовательно, утверждение о том, что «каждая из стран-членов ОДКБ определяет свое отношение к конфликту самостоятельно», также неверно, поскольку Устав четко определяет последовательность действий государств-членов в случае агрессии против другого государства-члена.
Метки ագրեսիա Հայաստանի դեմադրբեջանական ագրեսիաԿոնստանտին ԿոսաչովՀԱՊԿ
Активность ВВС Турции внутри и за пределами границ Армении
18:35, 30 Сен, 2020
Параллельно с боевыми действиями, которые начались 27 сентября по всей протяженности арцахско-азербайджанской границы, наблюдается активизация военно-воздушных сил Турции на границе...