Տարածաշրջանում իրավիճակը կայուն չէր դեռևս մինչ «այլ խաղացողների ներգրավումը». Զախարովայի պնդման հետքերով
14:55, 14 Ապր, 2023
Ապրիլի 12-ին հերթական մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Տեղ գյուղում արձանագրված լարվածությանը՝ նշելով, որ այլ խաղացողների ներգրավումը լրացուցիչ ապակայունացում է ստեղծում հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում:
Մասնավորապես, լրագրողի հարցին, թե հնարավո՞ր է ասել, որ ընթացիկ լարվածության պատճառը արևմտյան երկրների ակտիվացումն է Հարավային Կովկասում, ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է, որ իրենք այդ մասին նախկինում էլ են խոսել և կիսվել ոչ թե ենթադրություններով, այլ վերլուծությամբ. «Մենք կիսվել ենք մեր վերլուծությամբ, որ  այլ խաղացողների կամ այլ կառույցների ներգրավումը, որոնք երբեք չեն զբաղվել այս հնացած հակամարտության կարգավորմամբ, չի ունենա այդ հավելյալ արժեքը և ընդհանրապես չի ունենա խաղաղության հասնելու ազդեցություն, այլ, ցավոք, կամ կօգտագործվի, կամ կհանգեցնի սրումներին և ապակայունացմանը, կհեռացնի նախանշված խաղաղ կարգավորման ձեռքբերումից»:
Զախարովան հավելել է, որ տարբեր արտահայտումներ կան այն բանի, թե ինչպես է արտաքին խաղացողների միջամտության պատճառով, որոնք երբեք հնարավորություն չեն ունեցել դրսևորելու իրենց կառուցողական տեսանկյունից, լրացուցիչ ապակայունացում ստեղծվում:
Զախարովան չի նշել, թե արևմտյան կոնկրետ որ երկրների կամ կառույցների մասին է խոսքը: Սակայն հաշվի առնելով, որ 2020 թ. պատերազմից հետո արևմտյան ամենաակտիվ ներգրավվածությունը հակամարտությունում բանակցությունների տեսանկյունից Փաշինյան-Ալիև-Միշել ձևաչափն է, իսկ տեղում նաև՝ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդների ներգրավվածությունը, «Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է դրանց ներգրավումից առաջ և հետո տեղ գտած միջադեպերը Հայաստանի և Արցախի հանրապետություններում:
2021 թվական
2021 թ.-ին ադրբեջանական զինուժը երկու անգամ ներխուժեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք:
Ադրբեջանական բանակը նախ մայիսի 12-ին առաջ եկավ Սյունիքի մարզի Սև լճի հատվածում` խախտելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:
Մայիսի 13-ին դատախազությունը հայտնեց, որ ադրբեջանցիները մոտ 3-3.5 կմ խորացել են ՀՀ տարածքում և դիրքավորվել են բարենպաստ բարձունքներից մեկի վրա:
Նույն օրը վարչապետի այդ օրերին պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստի ընթացքում տեղեկացրեց, որ ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ շարունակում են գտնվել պետական սահմաններից ներս՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին հանձնարարվեց միջոցներ ձեռնարկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդակցություններ մեկնարկելու ուղղությամբ, մասնավորապես, ՀԱՊԿ անդամ երկրների դիրքորշումները համակարգելու և ծագած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու համար: Հետագայում, սակայն, ՀԱՊԿ-ն որևէ գործուն քայլ չիրականացրեց խնդրի լուծման համար:
Մայիսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Վարդենիսի հատվածում ադրբեջանական ուժերը Հայաստանի պետական սահմանից առաջ են եկել մոտ 2 կմ։
Մայիսի 16-ին Սյունիքում բանակցություններին մասնակցեում էր Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորքերի հրամանատար, գեներալ Ռուստամ Մուրադովը: Դրանից հետո որևէ դրական տեղաշարժ չի գրանցվել:
Մայիսի 21-ին հայտնի դարձավ, որ  ադրբեջանցի մոտ 30 զինվորներ հատել են սահմանը և ներխուժել Սյունիքի Տեղ համայնքի Խոզնավար գյուղի տարածք:
Մայիսի 27-ին Գեղարքունիքի սահմանային հատվածում ադրբեջանցիները ՀՀ ԶՈՒ 6 զինծառայողի գերեվարեցին:
2021-ի նոյեմբերին Ադրբեջանը հերթական անգամ հարձակվեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա: Հայկական կողմից զոհվեց 15 անձ, ևս 7 զինծառայող գերեվարվեց:
Նոյեմբերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՀՀ 40-45 քառ. կմ տարածք հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
2022 թ. մայիսին  «Հետքը» գրեց, որ  2021-ի մայիսին Վարդենիսի հատվածում թշնամին ՀՀ սուվերեն տարածքից օկուպացրել է առնվազն 3200 հեկտար: «Հետքի»՝ հուլիսին հրապարակած ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ Սև լճի հատվածում Ադրբեջանը վերահսկում է ռազմավարական բարձունքներ և 13 քկմ տարածք:
2022 թվական
2021 թ. նոյեմբերյան բախումներից մեկ ամիս անց Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ  տեղի ունեցավ  Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջին հանդիպումը։ Դրանից հետո այս ձևաչափը դարձավ շարունակական, և մի քանի անգամ ղեկավարները կրկին հանդիպեցին:
Միաժամանակ, շարունակվում էին բանակցությունները ՌԴ միջնորդությամբ:
Տարվա ընթացքում ՀՀ տարածքում ամենամասշտաբային հարձակումը Ադրբեջանի կողմից տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 13-14-ին: Ադրբեջանի զինուժի հարձակման հետևանքով հայկական կողմից 224 անձ զոհվեց, հարյուրավորները վիրավորվեցին: Ադրբեջանն օկուպացրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից շուրջ 150 քառակուսի կիլոմետր:
ՀՀ կառավարությունը պաշտոնապես դիմեց ՀԱՊԿ-ին և ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանին՝ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար: ՀԱՊԿ-ը կրկին որևէ էական աջակցություն չցուցաբերեց Հայաստանին: Ավելին՝ Ղազախստանի արտգործնախարար Մուխտար Տլեուբերդին սեպտեմբերի 14-ին հայտարարեց, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանը սահմանազատված չէ, ուստի «սահմանի որևէ խախտման մասին դժվար է խոսել»։
Հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում տեղի ունեցավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը: Հանդիպման արդյունքում տրածված հայտարարությունում ասվում էր. «Հայաստանն իր համաձայնությունը հայտնեց՝ աջակցելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Ադրբեջանը համաձայնեց համագործակցել նշյալ առաքելության հետ այնքանով, որքանով որ առնչություն կունենա: Առաքելությունն իր աշխատանքները կսկսի հոկտեմբերին, առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով: Առաքելության նպատակը կլինի վստահության կառուցումը, և իր զեկույցների միջոցով, սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելը»:
ԵՄ 40 անձինց բաղկացած քաղաքացիական առաքելությունը ավարտեց գործունեությունը դեկտեմբերին: 2023 թ.-ին Եվրամիությունը դիտորդական նոր առաքելություն ուղարկեց Հայաստան՝  արդեն 2 տարով:
Միջադեպերը Լեռնային Ղարաբաղում
44-օրյա պատերազմից հետո եռակողմ հայտարարության հիմքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատվեց ռուսական խաղաղապահ զորախումբը: Չնայած ռուս խաղաղապահների ներկայությանը, գրանցվեցին հրադադարի խախտման բազմաթիվ դեպքեր, որոնք ուղեկցվեցին Ադրբեջանի կողմից տարածքային նվաճումներով և երկուստք մարդկային կորուստներով, մասնավորապես ԼՂՀ քաղաքացիական անձանց սպանություններով: Այդպես, 2020 թ. դեկտեմբերի 11-ին ադրբեջանցիները գրավեցին Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ բնակավայրերը:
2022 թ. մարտին ադրբեջանցիները գրավեցին Փառուխ գյուղը և հաստատվեցին Քարագլուխի բարձունքում: Արցախի Հանրապետությունն ունեցավ 3 զոհ:
Արցախում հերթական լարվածությունը գրանցվեց օգոստոսի 1-ին, որի հետևանքով ՊԲ երկու զինծառայող զոհվեց: Բաքուն ռուսաստանցի խաղաղապահների միջոցով պահանջում էր փոխել ԼՂ-ն ու Հայաստանը կապող երթուղին: Օգոստոսի 25-ին Աղավնո, Բերձոր և Սուս բնակավայրերն անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Դեպի Ստեփանակերտ երթուղին փոխվեց:
2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կառավարության հետ փոխկապակցված, «էկոակտիվիստ» ներկայացող անձինք փակած են պահում Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը, ինչի հետևանքով Արցախի բնակչությունը հայտնվել է շրջափակման մեջ:
Այսպիսով, թեև Մարիա Զախարովան պնդում է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության համատեքստում իրավիճակը ապակայունացել է «այլ խաղացողների» ներգրավումից հետո, սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո տեղի ունեցած բախումները՝ տարածքային և մարդկային կորուստները թե՛ Արցախի, թե Հայաստանի Հանրապետությունների տրածքում վկայում են, որ մինչև այդ էլ իրավիճակի ապակայունացման բազմաթիվ դեպքեր են եղել: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը մանիպուլացնում է:
Թեգեր` Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունՄարիա Զախարովա
Ի՞նչ է BRICS-ը և որ երկրներն են «հերթ կանգնել» անդամագրվելու համար
14:31, 10 Սպտ, 2024
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան սեպտեմբերի 8-ին Արևելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակներում ТАСС–ին տված հարցազրույցում հայտարարել է,...

12 апреля в ходе очередного брифинга официальный представитель МИД России Мария Захарова коснулась зафиксированной в селе Тех напряженности, отметив, что инкорпорированиe других игроков создает дополнительную дестабилизацию в армяно-азербайджанском конфликте.
В частности, на вопрос журналиста, возможно ли, что нынешнее обострение вызвано активизацией западных стран на Южном Кавказе, представитель МИД России ответила: «Мы делились своим анализом того, что инкорпорирование туда иных игроков или структур, которые никогда не занимались урегулированием данного застарелого конфликта, не будет иметь той добавленной стоимости и вообще не будет иметь эффекта заявленного — достижение мира — а будет, к сожалению, либо использоваться, либо подводить к обострениям, дестабилизации и уводить от достижения намеченного мирного урегулирования».
Захарова добавила, что существуют различные проявления того, как из-за вмешательства внешних игроков, которые никогда не имели возможности проявить себя в конструктивном плане, вносят дополнительную дестабилизацию.
Официальный представитель МИД РФ не уточнила, о каких конкретно западных странах или структурах идет речь. Однако учитывая, что после войны 2020 года наиболее активное западное инкорпорирование в конфликте в плане переговоров — это формат Пашинян-Алиев-Мишель, а также развертывание миссии гражданских наблюдателей ЕС в Армении, «Платформа проверки фактов» представляет инциденты до и после их участия в Армении и Арцахе.
2021 год
В 2021 году вооруженные силы Азербайджана дважды вторгались на суверенную территорию Республики Армения.
Сначала 12 мая азербайджанская армия продвинула свои позиции в направлении Сюникской области, нарушив территориальную целостность Республики Армения.
13 мая прокуратура сообщила, что азербайджанские военные продвинулись вглубь территории Армении на 3-3.5 км и расположились на одной из высот.
В тот же день исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сообщил на внеочередном заседании Совета безопасности, что около 250 военнослужащих азербайджанских вооруженных сил все еще находятся в пределах наших государственных границ — на некоторых участках Сюникской и Гегаркуникской областей.
Секретарю Совета безопасности Армену Григоряну было поручено принять меры для начала консультаций, предусмотренные статьей 2 Договора о коллективной безопасности, в частности, с целью координации позиций государств–участников ОДКБ и принятия мер по оказанию помощи в целях устранения возникшей угрозы. Однако в дальнейшем ОДКБ не предприняла никаких действенных шагов для решения проблемы.
14 мая стало известно, что азербайджанские ВС продвинулись в Варденисе примерно на 2 км.
16 мая в переговорах в Сюнике принимал участие командующий российским миротворческим контингентом в Арцахе генерал Рустам Мурадов. С тех пор положительных сдвигов не зафиксировано.
21 мая стало известно, что около 30 азербайджанских военнослужащих перешли границу и вторглись на территорию села Хознавар общины Тех в Сюникской области.
27 мая в приграничном районе Гегаркуника азербайджанцы захватили в плен 6 военнослужащих ВС РА.
В ноябре 2021 года Азербайджан в очередной раз напал на суверенную территорию Армении. С армянской стороны погибло 15 человек, 7 военнослужащих попали в плен.
В ноябре премьер-министр Никол Пашинян заявил, что 40-45 кв. км территории перешли под контроль Азербайджана.
В мае 2022 года Hetq написал, что в мае 2021 года противник оккупировал не менее 3200 га суверенной территории РА в Варденисе. Исследования, опубликованные Hetq в июле, показали, что Азербайджан контролирует стратегические высоты и территорию площадью 13 квадратных километров в районе озера Сев лич.
2022 год
Через месяц после ноябрьских столкновений 2021 года в Брюсселе при посредничестве президента Европейского совета Шарля Мишеля состоялась первая встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. После этого этот формат стал непрерывным, и лидеры несколько раз встречались.
При этом продолжались переговоры при посредничестве Российской Федерации.
В течение года самое масштабное нападение Азербайджана на территорию Армении произошло 13-14 сентября. В результате нападения ВС Азербааджана с армянской стороны погибли 224 человека, сотни получили ранения. Азербайджан оккупировал около 150 квадратных километров суверенной территории Армении.
Правительство РА официально обратилось к ОДКБ и стратегическому союзнику — России — с просьбой восстановить территориальную целостность. ОДКБ вновь не оказала существенной поддержки Армении. Более того, министр иностранных дел Казахстана Мухтар Тлеуберди 14 сентября заявил, что граница между Азербайджаном и Арменией не демаркирована, поэтому «о каком-то нарушении границы говорить тяжело».
7 октября в Праге состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева, президента Франции Эммануэля Макрона и президента Совета Европы Шарля Мишеля. В заявлении, распространенном по итогам встречи, говорится: «Армения выразила согласие поддержать гражданскую миссию ЕС вдоль границы с Азербайджаном. Азербайджан согласился сотрудничать с упомянутой миссией в той мере, в какой это будет его касаться. Миссия начнет свою работу в октябре, сроком максимум на два месяца. Цель миссии будет заключаться в укреплении доверия и помощи пограничным комиссиям посредством своих докладов».
Гражданская миссия ЕС в составе 40 человек завершила свою деятельность в декабре. В 2023 году Евросоюз направил в Армению новую наблюдательную миссию сроком на 2 года․
Инциденты в Нагорном Карабахе
После 44-дневной войны в Нагорном Карабахе на основании трехстороннего заявления был развернут российский миротворческий контингент. Несмотря на присутствие российских миротворцев, было зафиксировано множество случаев нарушения режима прекращения огня, которые сопровождались территориальными захватами Азербайджана и гибелью людей с обеих сторон, в частности убийствами мирных жителей НКР. Так, 11 декабря 2020 года азербайджанцы захватили села Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района.
В марте 2022 года азербайджанцы захватили село Парух и некоторые участки высоты Караглух, в результате чего погибли 3 военнослужащих Армии обороны Арцаха.
Очередная напряженность в Арцахе была зарегистрирована 1 августа, в результате которой погибли двое военнослужащих АО. Через российских миротворцев Баку потребовал изменить маршрут, соединяющий Нагорный Карабах и Армению. 25 августа под контроль Азербайджана перешли населенные пункты Агавно, Бердзор и Сус. Маршрут на Степанакерт был изменен.
С 12 декабря 2022 года лица, аффилированные с правительством Азербайджана, выдавая себя за «экоактивистов», держат закрытой дорогу Горис-Степанакерт, в результате чего население Арцаха находится в блокаде.
Таким образом, хотя Мария Захарова и утверждает, что ситуация в контексте армяно-азербайджанского конфликта дестабилизировалась после инкорпорирования «других игроков», однако столкновения, произошедшие после 44-дневной войны как в Арцахе, так и в Армении доказывают, что и до этого было зарегистрировано множество случаев дестабилизации ситуации. Официальный представитель МИД России манипулирует.