Անցած առավոտյան՝ մինչև Մոսկվայում սպասվող կարևոր քաղաքական իրադարձությունների մեկնարկը, հայկական Ֆեյսբուքը քննարկում էր հայտնի հաղորդավարուհիներից մեկի գրառումը: Նա կիսվել էր մի լուսանկարով, որտեղ հայոց լեզուն ներկայացվում էր որպես աշխարհի ամենահին լեզուն՝ 45,000 տարվա պատմությամբ ու մոտ 40,000 տարվա գրավոր ժառանգությամբ: Առանց խորանալու մանրամասների մեջ՝ ասեմ, որ սա ակնհայտ հակագիտական պնդում է: Որովհետև, թեև հայերենը աշխարհի ամենահին կենդանի լեզուներից է ու իսկապես հարուստ գրավոր ժառանգություն ունի, այնուհանդերձ, ըստ գիտական տվյալների, շուրջ տասն անգամ ավելի երիտասարդ է՝ հաշվի առնելով հնդեվրոպական նախալեզվից առանձնանալու մոտավոր ժամանակը: Ինչևէ, գրառումը հարյուրավոր լայքեր ու բազմաթիվ հիացական մեկնաբանություններ էր հավաքել: Ու երբ մի քանի հոգի կասկածեցին այս տվյալի իսկությանը և հեղինակից աղբյուր պահանջեցին, նա նախ խմբագրեց գրառումը՝ հայտնելով, թե իբր դա ոչ թե պնդում է, այլ քննարկման հրավեր, ապա հեռացրեց այն:
Նույն օրվա ընթացքում էնպես ստացվեց, որ Ֆեյսբուքում հանդիպեցի New York Art Museum խմբում տեղադրված հետեւյալ գրառմանը: Դրա նկարագրությունը «փորձում է համոզել», որ վինտաժային լուսանկարում պատկերված են Լեոնարդո դա Վինչին և Մոնա Լիզան: Սա բավական զվարճալի կատակ թվաց, բայց երբ տեսա, որ հազարավոր մարդիկ են լուսանկարով կիսվել և նրանց մի մասը, հավանաբար, կատակը չի ընկալել, որոշեցի տեղայնացնեմ այն ու ֆեյսբուքյան ընկերներիս շրջանում «միջնադարյան լուսանկարով» փոքր մասնագիտական էքսպերիմենտ անեմ: Ու, իրար հետ միքսելով հայության համար «զգայուն» մի քանի միֆեր, զինվեցի ֆեյսբուքյան լայքահավաք էջերին բնորոշ բառապաշարով և այսպիսի մի գրառում արեցի.
Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության արխիվներում հայտնաբերվել է բացառիկ լուսանկար, որում պատկերված են Լեոնարդո դա Վինչին և նրա հռչակավոր կտավ Մոնա Լիզայի բնորդուհին՝ դոննա Լիզա Ջոկոնդան: Ըստ մասնագետների նախնական եզրակացության, լուսանկարը իտալական արշավանքների ժամանակ միաբանությանն է նվիրել Նապոլեոն Բոնապարտի մտերիմ զինակից, հայազգի մարշալ Ժոաքին Մյուրատը (Մուրադ Հովակիմյան):
Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանությունը ակտիվ բանակցություններ է վարում՝ բացառիկ գտածոն օրինական տերերին՝ Հայաստան վերադարձնելու համար: Հայեր ջան, պլյուս դրեք, որ մեր բոլորիս ցանկությունը կատարվի
Նախ, որքան էլ ակներև լինի, թվենք մի քանի պատճառ, թե ինչու է սա ապատեղեկատվություն.
- Իտալական Վերածննդի հռչակավոր նկարիչ Լեոնարդո դա Վինչին (1452-1519 թթ.), թեև իր ժամանակից շատ առաջ ընկած բազմատաղանդ հանճար էր, որի ինժեներական նախագծերը կանխատեսում էին իրենից մի քանի հարյուր տարի հետո կատարված տեխնոլոգիական զարգացումը, սակայն նա ապրել է լուսանկարչության գյուտից ավելի քան 300 տարի առաջ: Հետևաբար, Լեոնարդոն և Մոնա Լիզան համատեղ լուսանկար չունեն և չէին կարող ունենալ:
- Հայտնի է, որ Նապոլեոն Բոնապարտը լավ հարաբերություններ էր ստեղծել Վենետիկի հայոց Մխիթարյան միաբանության հետ և, ի հեճուկս ժամանակի հակակրոնական թրենդի, արտոնություններ էր տրամադրել հայ կաթոլիկ Մխիթարյաններին: Հենց այստեղ է մեր խայծը՝ միջին հայ ընթերցողը, ոնց էլ չլինի, դպրոցից նման մի պատմություն հիշում է: Այս խայծը ավելի գրավիչ է դառնում մեկ այլ միֆի հետ մատուցելու դեպքում, այն է՝ Նապոլեոնի հայտնի մարշալ Մյուրատի «հայկական ծագումը»: Շատերը հանդիպած կլինեն այն կեղծ պնդմանը, թե Բոնապարտի ժամանակաշրջանի հռչակավոր զորավար, Նեապոլիտանական թագավորության թագավոր Ժոաքին Մյուրատը (Մյուրա), իբր, հայ է եղել՝ Մուրադ Հովակիմյան անունով: Սակայն Մյուրատի ծագման հարցում ամեն ինչ պարզ է. նա, ըստ 1911-ին Լոնդոնում հրատարակված կենսագրական գրքի (հեղ.՝ Էնդրյու Հիլիարդ), ծնվել է Ֆրանսիայի հարավային Օքսիտանիա երկրամասում: Նրա հայրը պանդոկապան Պյեռ Մյուրան էր, վերջինիս հայրը՝ Գիյոմ Մյուրան, իսկ Գիյոմի պապը 1634 թվականին ծնված Պյեռ Մյուրան էր: Մարշալ Մյուրատի մայրը Ժաննա Լուբյեն էր՝ Պյեռ Լուբյեի դուստրը: Ինչպես տեսնում ենք, հռչակավոր զորավարի հայ լինելու մասին որեւէ հավաստի տեղեկություն չկա, հակառակը՝ նրա բնիկ ֆրանսիացի լինելու մասին տեղեկությունները ոչ մի կասկածի տեղիք չեն տալիս:
- Մյուրատը, եթե անգամ զտարյուն հայ էլ լիներ, չէր կարող իտալական արշավանքների ժամանակ Վենետիկի մխիթարյաններին որևէ լուսանկար նվիրել, որովհետև լուսանկարչության առաջին շատ թե քիչ հաջողված փորձերը արվել են1820-ականներին, մինչդեռ իտալական արշավանքը տեղի է ունեցել 1796-1800 թվականներին, իսկ մարշալ Մյուրատը մահացել է 1815-ին:
- Գրառման մեջ մի փոքր դրվագ էլ կա, որը հուշում է նրա կեղծ կամ առնվազն տարօրինակ լինելու մասին: Դա [ապա]տեղեկատվությունն է այն մասին, որ իբր Վատիկանում ՀՀ դեսպանությունը ակտիվ աշխատանքներ է տանում՝ «լուսանկարը» Հայաստան վերադարձնելու ուղղությամբ: Ինչպե՞ս կարելի է մի բան վերադարձնել այնտեղ, որտեղ այն երբեք չի եղել:
Այսպիսով, գրառումն արեցի՝ սահմանափակելով այն միայն ընկերներիս համար, որոնց թիվը, ճիշտ է, մոտենում է 5000-ին, և շատ-շատերին անձամբ չեմ ճանաչում: Հին հայկական ավանդույթով՝ 40 րոպե հետո փակեցի գրառումը, և այդ պահի դրությամբ ունեի հետևյալ պատկերը՝ գրառմանն ընդհանուր առմամբ արձագանքել է 86 հոգի, նրանցից 54-ը «հա-հա» է դրել, 18 օգտատեր բթել են, այսինքն, լայք են դրել, ևս 11-ը սրտիկել են, և 3 հոգի սեղմել է «ուա՜ու» կոճակը: Եթե հանենք ծիծաղները, կա հավանականություն, որ արձագանքողների մի խոշոր մասը լուրջ է ընդունել գրառումը: Դա կարելի է եզրահանգել նաև մեկնաբանություններից. ոմանք հարցնում էին՝ «սա լո՞ւրջ է», և երբ ի պատասխան դնում էի The New York Art Museum էջից «սկզբնաղբյուրը», ասում էին՝ «էդ հասկացանք, բայց էս Հայաստանի պահերը ճի՞շտ են»: Ուրիշները փորձում էին վիճարկել, թե Լեոնարդոյի ժամանակներում լուսանկար լինել չէր կարող՝ հղում անելով Վիքիպեդիայի «Լուսանկարչություն» հոդվածին: Բայց տպավորություն կար, որ եթե մի քիչ երկար համոզեի, կկարողանայի սասանել նրանց վստահությունը, չէ՞ որ Վիքիպեդիայի բովանդակությունը մեզ նման մարդիկ են ստեղծում: Օգտատերերից մեկը, որը, ի դեպ, ըստ Ֆեյսբուքում գրանցված տվյալների, դպրոցի ուսուցիչ է, հասցրեց գրառումը արտատպել լայքաբեր խմբերից մեկում և հեռացրեց միայն իմ խնդրանքից հետո: Իսկ հայտնի ֆրենդներիցս մեկը ակնարկեց, որ ես Մոսկվայում Փաշինյան-Ալիև-Պուտին հանդիպմանը զուգահեռ «թեմա եմ ջրում»: «Էս իիիինչ կարևոր գործի ես լծվել, Հակոբ ․․․․․․․ ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ Так держать. …….. ….» — հանդիմանական տոնով գրել էր նա (ուղղագրությունն ու կետադրությունը՝ ըստ բնագրի):
Սա, հաշվի առնելով հատկապես իմ ընկերների շրջանակի առանձնահատկությունները, բավական ուշագրավ պատկեր է: Բանն այն է, որ իմ ֆեյսբուքյան ընկերների զգալի մասը լրագրողներ են կամ մեդիայի հետ այս կամ այն կերպ մասնագիտորեն առնչվող մարդիկ: Կարելի է պատկերացնել, թե ավելի «լայն զանգվածներին» հասանելի լինելու դեպքում այս գրառումը ինչ էֆեկտ կարող էր ունենալ:
Եվ ուրեմն, որտեղո՞վ է անցնում կեղծ լուրի ու աբսուրդի սահմանը, ինչպե՞ս անել, որ ակնհայտ, հայերեն ասած՝ «զռռացող» ապատեղեկատվությունը կամ հումորային բովանդակությունը մարդիկ տարբերեն իրական կամ գոնե ճշմարտանման փաստերից: Սրա համար մի քանի հանրաճանաչ սկզբունքներ ու միջոցներ կան.
Նախ՝
Ստուգել ցանկացած տեղեկատվության աղբյուրը
Սա, կարող է թվալ, թե օրվա վազվզոցի մեջ ավելորդ ժամանակ պահանջող գլխացավանք է, բայց այն նախ կենսականորեն անհրաժեշտ է, հետո՝ մի քանի բազային բանաձևերի տիրապետելու դեպքում ամենևին էլ բարդ գործ չէ:
Ինչու է անհրաժեշտ ստուգել
Ամեն աստծո օր մենք մթերային խանութներում, դեղատներում և այլուր առևտուր ենք անում և բոլոր դեպքերում պահանջում ենք տեղեկություններ մեր գնած ապրանքի վերաբերյալ. ծագման երկիր, արտադրող կազմակերպություն, պիտանելիության ժամկետներ, բաղադրություն և այլն: Որովհետև մենք գիտենք, որ եթե անորակ սննդամթերք ընդունենք, կարող ենք թունավորվել կամ թունավորել մեր խնամարկյալներին՝ երեխաներին, ծնողներին և այլն: Կամ եթե դեղամիջոցի բաղադրությունը, դեղաչափն ու այլ տվյալներ հստակ չիմանանք, կարող ենք բուժվելու փոխարեն ավելի վնասել մեր առողջությունը: Ուրեմն, ինչո՞ւ ենք կարծում, որ չպետք է ստուգենք մեր սպառած տեղեկատվության ծագումը, ժամկետները, պարզ ասած՝ որակը: Չէ՞ որ անորակ տեղեկատվությունը բառացիորեն ազդում է մեր կյանքի վրա, իսկ որոշ դեպքերում, բառացիորեն, կարող է սպանել: Իսկ համակարգված և շարունակական ապատեղեկատվությունը մեդիադաշտում կարող է նաև ազգային անվտանգության սպառնալիք դառնալ: Ասածի ապացույցները տեսել ենք 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո: Հետևաբար, ցանկացած տեղեկատվություն պետք է ստուգել:
Ինչպե՞ս
Մեր բերած՝ Լեոնարդոյի «սելֆիի» օրինակը դիտարկելիս կարելի է հակաճառել. «Իսկ ինչո՞ւ պետք է միջին վիճակագրական ընթերցողն իմանա, թե երբ է ապրել Լեոնարդոն կամ երբ է ստեղծվել առաջին լուսանկարչական սարքը: Բարի եղեք, ճշմարիտ տեղեկատվություն մատուցեք»:
Այո, ոչ մեկս էլ բոլոր ոլորտներում գիտակներ չենք, բայց մեզ քիչ ծանոթ կամ անծանոթ ոլորտների մասին տեղեկատվությունը սպառելիս կարելի է դրա մասին լրացուցիչ ինֆո հավաքել ոլորտի գիտակներից, փնտրել այլընտրանքային աղբյուրներ, համադրել տարբեր տվյալները: Մանավանդ, որ մեր ժամանակաշրջանում կարելի է հանգիստ «հարցնել» Գուգլին և բառացիորեն մի քանի վայրկյանում ստանալ բոլոր հարցերի պատասխանները գոնե հանրագիտարանային մակարդակում: Ի վերջո, եթե մարդը հետաքրքրված է, ասենք, Մխիթարյանների միաբանությամբ կամ հպարտանում է հայոց փառահեղ պատմությամբ, ավելորդ չի լինի լրացուցիչ մի քանի վայրկյան ծախսել՝ ավելի ճշգրիտ տեղեկություն ունենալու համար:
Եվ հատկապես, սենսացիոն նորություններ հանդիպելիս հաշվի առեք, որ եթե գրվածը համապատասխանում է իրականությանը, ապա դրա մասին հաստատ կգրեն առաջատար լրատվամիջոցները: Մեկ-երկու կայքի լրահոսը հապճեպ աչքի անցկացնելով՝ կարելի է հավաստիանալ՝ արդյո՞ք գրվածը իրականություն է, թե ոչ:
Պարբերաբար կարդացեք փաստեր ստուգող լրատվամիջոցների հրապարակումները
Փաստեր ստուգող լրագրողները մեդիադաշտի watchdog-երն են՝ հսկիչները. նրանք ոչ միայն օգնում են հասկանալ՝ որքանով է այս կամ այն քաղաքական գործչի հայտարարությունը կամ սոցցանցային ինֆլուենսերի գրածը համապատասխանում իրականությանը, այլև ընդհանուր առմամբ բարձրացնում են ընթերցողի մեդիագրագիտության մակարդակը՝ օգնելով հասկանալ տեղեկատվության հավաստիությունը ստուգելու մեթոդաբանությունը: Հայաստանում փաստերի ստուգման թիմեր ունեն Media.amը, CivilNet-ը, Infocom-ը, «Հետքը»: Եվ իհարկե, «Փաստերի ստուգման հարթակ» — FIP.am-ը: Մեր աշխատանքի գերակշիռ մասը նվիրված է փաստերի ստուգմանը և ապատեղեկատվության դեմ պայքարին:
Այնպես որ, կարդացեք մեր նյութերը Fip.am կայքում և բաժանորդագրվեք մեզ սոցցանցերում՝ Facebook-ում, Telegram-ում Instagram-ում, Twitterում և Youtube-ում, եւ առողջ եղեք:

Минувшим утром, перед началом ожидаемых в Москве важных политических событий, в армянском сегменте Facebook обсуждался пост одного из известных телеведущих. Она поделилась фотографией, на которой армянский язык представлен как древнейший язык мира, с 45 000-летней историей и около 40 000-летним письменным наследием. Не вдаваясь в подробности, скажу, что это явно антинаучное утверждение. Потому что, хотя армянский язык и является одним из древнейших живых языков мира и имеет действительно богатое письменное наследие, однако по научным данным он примерно в десять раз моложе, с учетом приблизительного времени отделения от индоевропейского праязыка. Тем не менее, пост набрал сотни лайков и множество восторженных комментариев. А когда несколько пользователей усомнились в достоверности этой информации и спросили у автора источник, она сначала отредактировала пост, сказав, что это, якобы, не утверждение, а приглашение к дискуссии, а после и вовсе удалила его.
В тот же день я случайно наткнулся на пост, размещенный в группе New York Art Museum на Facebook. Его описание «пытается убедить», что на винтажной фотографии запечатлены Леонардо да Винчи и Мона Лиза. Мне показалось это довольно забавной шуткой, но когда я увидел, что фотографией поделились тысячи людей, и некоторые из них, вероятно, не поняли шутки, я решил локализовать ее и провести небольшой профессиональный эксперимент со «средневековым фото» среди своих друзей в Facebook. И, смешав воедино несколько «чувствительных» для армян мифов, я вооружился лексикой, характерной для кликбейтовых страниц в Facebook, и сделал следующий пост:
В архивах Мхитарянского монастыря в Венеции найдена эксклюзивная фотография, на которой запечатлен Леонардо да Винчи и натурщица его знаменитой картины «Мона Лиза» донна Лиза Джоконда. По предварительному заключению экспертов, фотографию монастырю подарил близкий соратник Наполеона Бонапарта, маршал армянского происхождения Хоакин Мюрат (Мурад Овакимян) во время итальянских походов.
Посольство РА при Святом Престоле ведет активные переговоры о возвращении исключительной находки в Армению и передачи ее законным владельцам. Дорогие армяне, поставьте лайки, чтобы наше желание сбылось.
Сначала, как бы очевидно это ни было, давайте перечислим несколько причин, по которым этօт пост является дезинформацией.
1. Великий художник эпохи итальянского Возрождения Леонардо да Винчи (1452-1519гг.) был многосторонне развитым гением, далеко опередившим свое время, чьи инженерные проекты предвосхищали технологические разработки на несколько сотен лет позже него. Тем не менее он жил более чем за 300 лет до изобретения фотографии. Следовательно, у Леонардо и Моны Лизы нет и не могло быть совместного фото.
2. Известно, что Наполеон Бонапарт установил хорошие отношения с армянским Мхитарянским орденом в Венеции и, вопреки антирелигиозным тенденциям того времени, предоставил привилегии армяно-католическим мхитаритам. Вот в чем была моя приманка! Ведь каждый уважающий себя среднестатистический армянин со школьных лет помнит подобную историю. Эта приманка становится еще более привлекательной, когда подаешь с ней на гарнир другой миф, а именно — «армянское происхождение» знаменитого наполеоновского маршала Мюрата. Многие сталкивались с ложным утверждением, что знаменитый полководец периода Бонапарта, король Неаполитанского королевства Хоакин Мюрат (Мура) якобы был армянином по имени Мурад Овакимян. Однако относительно происхождения Мурата все ясно: он, согласно биографии, опубликованной в Лондоне в 1911 году (изд. Эндрю Хиллиард), родился в южной французской области Окситания. Его отцом был трактирщик Пьер Мюрат, отцом последнего был Гийом Мюрат, а дедом Гийома был Пьер Мюрат, родившийся в 1634 году. Матерью маршала Мюрата была Жанна Лубье, дочь Пьера Лубье. Как видим, достоверных сведений о том, что знаменитый маршал был армянином, нет, напротив, сведения о том, что он коренной француз, не вызывают никаких сомнений.
3. Мюрат, даже если бы он был чистокровным армянином, не мог подарить каких-либо фотографий мхитарянцам Венеции во время итальянских походов, поскольку первые более или менее удачные попытки фотографирования были предприняты в 1820-е годы, между тем как итальянские походы были совершены в 1796-1800 гг., а маршал Мюрат умер в 1815 г.
4. В посте также есть кое-что, что предполагает, что эта информация является фейковой или, по крайней мере, странной. Это [дез]информация о том, что посольство РА в Ватикане активно работает над возвращением «фотографии» в Армению. Как можно что-то вернуть туда, где его никогда не было?
Так, я сделал пост, ограничив его видимость только для своих друзей, число которых близится к 5000 и с многими из которых я лично не знаком.
По древней армянской традиции я закрыл пост через 40 минут, и на тот момент была следующая картина: всего на пост откликнулось 86 человек, из них 54 поставили реакцию «ха-ха», лайкнули 18 пользователей, сердечки поставили 11 человек и 3 человека поставили «вау!». Если не считать «ха-ха»-шки, есть большая вероятность, что значительная часть откликнувшихся воспринял этот пост серьезно. Такой вывод можно сделать и из комментариев: некоторые спрашивали «серьезно?», а когда я в ответ приводил «источник» со страницы The New York Art Museum, они писали: «это мы поняли, а эти армянские моменты правдивы?». Другие пытались оспорить пост, написав, что во времена Леонардо фотографии существовать не могло, ссылаясь на статью об истории фотографирования в Википедии. Но почему-то мне казалось, что если еще немного продолжу убеждать «сомневающихся», то смогу поколебать их уверенность, ведь контент Википедии создается такими же людьми, как мы. Один из пользователей, который, кстати, по данным, зарегистрированным в Facebook, является школьным учителем, успел опубликовать пост в одной из групп и удалил его только после моей просьбы. А один из моих знаменитых френдов намекнулаз что я перед встречей Пашинян-Алиев-Путин в Москве пытаюсь отвлечь внимание от важной темы. «Ты взялся за такое важное дело, Акоб! ․․․․․․․․․․․․․․․․․ ․․․․․․․․․․․․․․․ Так держать. (((……. ((((. …». — написала она с некоторой укоризной (орфография и пунктуация автора сохранены).
Это, с учетом особенностей моего круга друзей, весьма примечательная картина. Дело в том, что большинство моих друзей в Facebook — журналисты или люди, так или иначе связанные с медиа. Можно себе представить, какой эффект мог бы иметь этот пост, если бы он был доступен для более широкой аудитории.
И так, где проходит граница между фейковыми новостями и абсурдом, как заставить людей отличить очевидную, по-армянски говоря, «вопиющую» дезинформацию или юмористический контент от реальных или хотя бы правдоподобных фактов? Для этого есть несколько общеизвестных принципов и средств.
Прежде всего
Проверять источник любой информации
Это может показаться лишней головной болью в суете дня, но в первую очередь это жизненно необходимо, и это совсем не сложно, если вы освоите несколько основных формул.
Почему необходимо проверять?
Каждый Божий день мы делаем покупки в продуктовых магазинах, аптеках и других местах и ​​всегда запрашиваем информацию о том, что мы покупаем: страна происхождения, организация-производитель, сроки годности, состав и т.д. Потому что мы знаем, что если мы будем употреблять некачественную пищу, мы можем отравиться или отравить своих подопечных — детей, родителей и т.д. Или, если мы не будем четко знать состав, дозировку и другие данные лекарства, мы можем еще больше навредить своему здоровью вместо того, чтобы лечиться. Так почему же мы считаем, что не должны проверять происхождение, срок годности или, проще говоря, качество потребляемой нами информации? Ведь некачественная информация буквально влияет на нашу жизнь, а в некоторых случаях может просто убить. А систематическая и продолжающаяся дезинформация в медиаполе может стать также угрозой национальной безопасности. Мы видели доказательства этого во время и после 44-дневной войны. Следовательно любую информацию необходимо проверять.
Как
При рассмотрении приведенного нами примера – «селфи» Леонардо – можно возразить: «И зачем среднестатистическому читателю знать, когда жил Леонардо или когда был изобретен первый фотографический аппарат? Будьте добры предоставлять правдивую информацию».
Да, никто из нас не является экспертом во всех областях, но, потребляя информацию об областях, с которыми мы не знакомы или мало знакомы, мы можем получить дополнительную информацию об этом от экспертов в этой области, искать альтернативные источники и сравнивать разные данные. Тем более, что в наше время можно спокойно «спросить» у Гугла и буквально за несколько секунд получить ответы на все вопросы, хотя бы на энциклопедическом уровне. Ведь если человек интересуется, скажем, Мхитарянским монастырем или гордится славной армянской историей, не лишним будет потратить несколько секунд, чтобы иметь более точную информацию.
Когда вы сталкиваетесь с сенсационными новостями, учитывайте, что если то, что написано, правда, то об этом обязательно напишут ведущие СМИ. Бегло просматривая новости одного-двух сайтов, можно убедиться, соответствует ли написанное действительности или нет.
Периодически читайте публикации фактчекинговых СМИ
Занимающиеся проверкой фактов журналисты являются вочдогами – сторожами медиаполя: они не только помогают понять, насколько заявление того или иного политика или пост инфлюенсера в социальной сети соответствует действительности, но и в целом повышают уровень медиаграмотности читателя, помогая понять методику проверки достоверности информации. В Армении команду по проверке фактов имеют Media.am, CivilNet, Infocom, Hetq. И, конечно же, мы — «Платформа проверки фактов»-FIP.am. Бо’льшая часть нашей работы посвящена проверке фактов и борьбе с дезинформацией.
Так что читайте наши материалы на сайте Fip.am и подписывайтесь на нас в социальных сетях: Facebook, Telegram Instagram, Twitterում и Youtube, и будьте здоровы.