ԱԱԾ-ն չի ձերբակալել Սամվել Մարտիրոսյանին
2017 թվականի դեկտեմբերի 24-ին Ֆեյսբուքի հայկական սպեկտրում հայտնվել է մի էջ, որն իբր ներկայացնում է ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնը։ «www.facebook.com/www.sns.am/» դոմեյնը կրող այս ֆեյսբուքյան էջն ունի ավելի քան 48 հազար հետևորդ, հիմնականում հայկական օգտատերեր։ Հետևորդների շարքում են հասարակական գործիչներ, պատգամավորներ, մամուլի ներկայացուցիչներ և այլն։
Էջում այս պահին առկա է միայն 2 հրապարակում։ Առաջինը եղել է մարտի 1-ին՝ ԱԱԾ տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի և ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինի հանդիպման մասին։ Հաջորդ հրապարակումը եղել է երեկ՝ ապրիլի 3-ին, որտեղ հաղորդվում է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի ձերբակալման մասին։
«․․․քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Հայաստանի և օտարերկրյա պետության քաղաքացիներից կազմված խումբ, որը տևական ժամանակ զբաղվել է իրավունք վերապահող և պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնական փաստաթղթերի կեղծմամբ ու իրացմամբ։ Սամվել Մարտիրոսյանը ձերբակալվեց», — մասնավորապես նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նկատենք, որ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը ֆեյսբուքում պաշտոնական էջ չունի։ Լուրի իսկությունը պարզելու նպատակով կապվեցինք անձամբ «ձերբակալվածի»՝ Սամվել Մարտիրոսյանի հետ։
«Տեղյակ եմ իմ ձերբակալության մասին», — կատակեց Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ ամենայն  հավանականությամբ այստեղ առկա է ադրբեջանական գործոնը։ «Ամենայն հավանականությամբ կոտրել են հայկական գործող մի էջ, որն ուներ շատ հետևորդներ, անվանափոխել են և սկսել ապատեղեկատվություն տարածել», — հայտնեց Մարտիրոսյանը։
Նկատենք, որ հաղորդագրությունը մասամբ արտատպված է Հայաստանի ԱԱԾ պաշտնական կայքի մարտի 6-ին տարածած հաղորդագրությունից, ավելացրած է միայն Սամվել Մարտիրոսյանին ձերբակալելու հատվածը։
Թեգեր` Georgi KutoyanNational Security Service of ArmeniSamvel MartirosyanաածԱզգային անվտանգության ծառայությունՍամվել Մարտիրոսյանֆեյք էջ
Ալեքսանյանի կուրությունն ու կուրության մեղադրանքները. ինչով են տարբերվում ՔՊ-ական և այլ «ֆեյքերը»
16:03, 11 Սպտ, 2023
«Փաստերի ստուգման հարթակը» սեպտեմբերի 4-ին «Անհայտ ծագման հազարավոր դոլարներ՝ Ավինյանի հակառակորդներին «սևացնելու» համար․ ինչպես են ՔՊ-ական կեղծ էջերն աշխատում Ֆեյսբուքում»...

СНБ не задерживала Самвела Мартиросяна
В армянском секторе Facebook 24 декабря 2017 года появилась страница, которая якобы представляет пресс-центр Службы Национальной безопасности Республики Армения (СНБ РА).  Эта страница на Facebook с доменом «www.facebook.com/www.sns.am/» насчитывает более 48 000 пoследователей, в основном армянских пользователей. Среди последователей — общественные деятели, депутаты, представители прессы и другие.
На этой странице в настоящее время есть 2 публикации. Первая была сделана 1 марта и была о встрече директора СНБ Геворга Кутояна с директором Службы внешней разведки России Сергеем Нарышкиным. Следующая публикация была сделана вчера, 3 апреля, в которой сообщается о задержании медиа-эксперта Самвела Мартиросяна.
«… в результате следственных действий была выявлена организованная группа граждан Армении и зарубежных стран, которая долгое время занимались фальсификацией и продажей официальных документов, освобождающих от ответственности и предоставляющих право. Самвел Мартиросян был задержан», — в частности говорится в публикации.
Заметим, что у Службы Национальной безопасности РА нет страницы в Facebook. Для выяснения правдивости данной новости мы связались лично с «задержанным» Самвелом Мартиросяном.
«Я знаю о своем задержании», — пошутил Мартиросян, добавив, что, по всей вероятности, там есть азербайджанский фактор. «По всей вероятности, они взломали действующий армянский сайт, который имел много последователей, переименовали и начали распространять дезинформацию», — сообщил Мартиросян.
Заметим, что сообщение частично перепечатано с опубликованного 6 марта на официальной странице СНБ Армении сообщения, добавлена только часть о задержании Самвела Мартиросяна.