2016-ին ընտրական օրենսգրքի քննարկումները իրականում և ըստ Արփինե Հովհաննիսյանի (լրացված)
ՀՀ Ազգային Ժողովում հունիսի 7-ին կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ ելույթ ունեցավ նաև ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ քաղաքական խորհրդի անդամ Արփինե Հովհաննիսյանը: Վերջինս իր ելույթում անրադարձավ նաև Ընտրական օրենսգրքի շուրջ ծավալված քննարկումներին և նշեց. «…Բայց միևնույն ժամանակ ողջամիտ ակնկալիք ունենք՝ ԸՕ ընդունումը պետք է լինի նույն ոճով ու ձևաչափով, որով ընդունվել է գործող ընտրական օրենսգիրքը: Կան ֆիքսված մոտեցումներ, որ ԸՕ-ն ընդունվել է ներառական-թափանցիկ, բոլոր քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ, եղել է քաղաքական կոնսենսուսի արդյունք: Պահանջվող 63 քվեի փոխարեն այն ընդունվել է 100-ից ավել ձայներով»:
Արձանագրելով, որ նախորդ խորհրդարանում Ընտրական օրենսգրքի ընդունման համար անհրաժեշտ էր ոչ թե 63, այլ 79 քվե (քանի որ խորհրդարանում 131 պատգամավոր էր), նշենք, որ Արփինե Հովհաննիսյանը սխալվել է նաև ավելի կարևոր մասով:
Թափանցի՞կ
Առաջին, ամիսներ շարունակ փակ դռների հետևում մշակելուց հետո միայն 2016 թվականի մարտի 2-ին կառավարության պաշտոնական կայքում հրապարակվեց Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը, որտեղ հաշվի չէր առնվել ընդդիմության հիմնական պահանջները՝ քվեարկած անձանց ցուցակների հրապարակումը, մատների թանաքոտումը և այլն:
Ընդ որում` նախագիծը առաջինը հայտնվել է ոչ թե հայկական պաշտոնական աղբյուրներում, այլ Վենետիկի հանձնաժողովի կայքում` անգլերեն տարբերակով:
Կոնսենսու՞ս
Երկրորդ, Ընտրական օրենսգիրքն իսկապես ընունվել է 103 կողմ, 4 դեմ և 4 ձեռնպահ ձայներով, սակայն մինչ այդ տեղի են ունեցել «4+4+4» ձևաչափով բանակցություններ: Բանակցություններին մասնակցում էր 4 ներկայացուցիչ իշխանությունից, 4-ը՝ ընդդիմությունից և ևս 4-ը՝ քաղաքացիական հասարակությունից: «4+4+4» ձևաչափով բանակցությունների արդյունքում փաստաթուղթն ստորագրեցին միայն իշխանությունն ու ընդդիմությունը: Քաղաքացիական հասարակությունը չմասնակցեց ստորագրմանը և հանդես եկավ հայտարարությամբ:
Ավելին, կոնսեսուսը վերաբերվում էր միմիայն ստորագրված ցուցակների հրապարակմանը և էլեկտրոնային համակարգերի ներդրմանը: Փաստաթուղթը ստորագրած կողմերից շատերը հայտնեցին, որ շարունակում են պնդել իրենց առարկությունները մի շարք այլ դրույթների մասով (մասնավորապես՝ ռեյտինգային ընտրակարգի): Այլ կերպ ասած, ի հեճուկս Արփինե Հովհաննիսյանի, Ընտրական օրենսգրքի շուրջ կոնսենսուս չի եղել:
Հ.Գ. Այդուհանդերձ, Արփինե Հովհաննիսյանն իր խոսքում նաև նշել է. «Եվ սրանք իմ անձնական ձևակերպումները չեն, այլ այն գնահատականները, որոնք համապատասխան փաստաթղթերում տրվել են ՀՀ գործող ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ կարծիք հայտնած միջազգային կառույցների կողմից»:
Թեգեր` ԱԺԱԺ ՀՀԿԱրփինե Հովհաննիսյանընտրական օրենսգիրքընտրություններ
Նոր խորհրդարանի դիմանկարը․ ովքեր են օրենքներ մշակելու և ընդունելու առաջիկա 5 տարում
13:28, 3 Օգս, 2026
9-րդ գումարման ՀՀ Ազգային ժողովը օգոստոսի 2-ին մեկնարկել է աշխատանքները. հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով օրենսդիր մարմնի կազմում կլինի...
Վերադարձ հին արգելքին․ ի՞նչ է փոխվում Ընտրական օրենսգրքում (թարմացված)
17:36, 7 Ապր, 2026
Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որը ապրիլի 7-ին Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է (ժամը 17։00-ի դրությամբ-խմբ․),...

7 июня в Национальном собрании РА, в ходе обсуждения программы Правительства, выступила и вице-председатель НС, член политического совета РПА Арпине Ованнисян. Последняя в своей речи упомянула и дискуссии вокруг Избирательного кодекса, отметив: «…Но, в то же время, разумно рассчитываем на то, что принятие ИК будет в том же духе и формате, что и действующего Избирательного кодекса. Есть фиксированные подходы, что ИК был принят инклюзивно-прозрачно, с участием всех политических сил, стал результатом политического консенсуса. Вместо требуемых 63 он был принят более чем 100 голосами».
Заметив, что для принятия Избирательного кодекса в предыдущем парламенте требовалось не 63, а 79 голосов (поскольку состоял он из 131 депутата), отметим, что Арпине Ованнисян ошиблась и по другой, значительно более важной части.
Прозрачно?
Во-первых, только после нескольких месяцев проработки за закрытыми дверьми, 2 марта 2016 года на официальном сайте Правительства был опубликован проект Избирательного кодекса, в котором  не были учтены основные требования оппозиции – опубликование списков проголосовавших, чернильные отметки на пальцах и прочее.
Причем в первую очередь проект оказался не в армянских официальных источниках, а на сайте Венецианской комиссии – на английском языке.
Консенсус?
Во-вторых, Избирательный кодекс действительно был принят 103 голосами «за», 4 – «против» и 4 воздержавшимися, однако этому предшествовали переговоры в формате «4+4+4». В переговорах участвовали по 4 представителя от власти, оппозиции и от гражданского общества. В результате переговоров документ подписали только власть и оппозиция.  Гражданское общество не участвовало в подписании и выступило с заявлением.
Более того, консенсус касался только и только опубликования подписанных списков и внедрения электронных систем. Многие из подписавших документ сообщили, что продолжают настаивать на своих возражениях по части ряда других положений (в частности, рейтинговой избирательной системы). Иначе говоря, вопреки утверждениям Арпине Ованнисян, консенсуса вокруг Избирательного кодекса не было.