Կոռուպցիոն նոր ռիսկեր Բնապահպանության նախարարությունում
2016թ․-ի դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ բնապահպանության նախարարարության կազմում գործող 4 ՊՈԱԿ-ներ միաձուլման ձևով վերակազմակերպվելու են «Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ինչի արդյունքում կրճատվելու են հաստիքներ։ Այս կրճատման արդյունքում տնտեսված 20 մլն. դրամ գումարը նախատեսվում է ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվող ծախսերից չնվազեցնել և ուղղել նորաստեղծ ՊՈԱԿ-ի աշխատանքային և տեխնիկական պայմանների բարելավմանը (համակարգչային տեխնիկայի ձեռքբերում, տարածքի բարելավում):
Իհարկե ողջունելի են կառավարության կողմից կատարվող խնայողությունները, սակայն այս ՊՈԱԿ-ի ստեղծումով առաջացել են լուրջ կոռուպցիոն ռիսկեր ԲՆ-ում։
Այսպիսով՝ «Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին թույլատրված ձեռնարկատիրական գործունեության տեսակների մեջ է մտնում հիդրոերկրաբանահետախուզական և հետազոտական գործունեության բնագավառում ուսումնասիրության և արդյունահանման նախագծերի կազմումը։
Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եվ փորձաքննության մասին ՀՀ օրենքի համաձայն փորձաքննության ներկայացվող հայտը պետք է պարունակի շրջակա միջավայրի վրա հնարավոր ազդեցություն ունեցող փաստաթղթի (քաղաքականություն, ռազմավարություն, հայեցակարգ, ուրվագիծ, բնական ռեսուրսների օգտագործման սխեմա, ծրագիր, հատակագիծ, քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթուղթ) նախագիծ։ Այս նախագծի փորձաքննություն իր հերթին իրականացնում է Բնապահպանության նախարաության մեկ այլ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Հետևապես ստացվում է, որ տնտեսվարողի համար նախագիծ կազմողն ու այդ նախագծի փորձաքննությունը իրականացնում են ԲՆ տարբեր ՊՈԱԿ-ներ են, և այստեղ կա մեծ կոռուպցիոն ռիսկ, քանզի ԲՆ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում կարող է փորձաքննություն չանցնել այն նախագիծը, որը չի կազմվել Բն «Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից և փաստացի այս նորաստեղծ ՊՈԱԿ-ը կհայտնվի մենաշնորհային դիրքում հիդրոերկրաբանահետախուզական և հետազոտական գործունեության բնագավառում ուսումնասիրության և արդյունահանման նախագծերի կազմման հարցում։
Այս միաձուլված ՊՈԱԿ-ը չնայած նրան, որ 20 մլն․ դրամ է «խնայում» պետական բյուջեից, կարող է դառնալ իսկական չարիք տնտեսվարողների համար։
Թեգեր` corruptioncorruption in ministry of nature protectioncorruption in SNCOcorruption in SNCO Armeniaкоррупция в ГНКОкоррупция в ГНКО Армениикоррупция в МОП арменииминистерство охраны природыМОП Арменииբնապահպանության նախարարությունկոռուպցիա ԲՆ-ումկոռուպցիա բնապահպանության նախարարությունումկոռուպցիա ՊՈԱԿ-ներումՊՈԱԿ-ներ
Պետական ավտոմեքենաները օտարվել են աբսուրդային ցածր գներով
17:17, 20 Հլս, 2018
2016 թվականին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց պետական ավտոպարկի օպտիմալացման մասին։ Օտարվեց ավելի քան 1200 ավտոմեքենա։ Դրանց մեծ մասը 1980-1990թթ․ արտադրության,...

Новые коррупционные риски в Министерстве охраны природы Армении
В декабре 2016 года стало известно о том, что действующие при министерстве охраны природы  Армении 4 ГНКО, путем слияния, будут переорганизованы в  ГНКО «Центр мониторинга окружающей среды и информации». Сэкономленные в результате этого сокращения 20 млн драмов планируется  не сокращать из расходов, выделяемых из государственного бюджета и направить на улучшение рабочих и технических условий новосозданной ГНКО  (приобретение компьютерной техники и улучшение помещения).
Конечно, проводимая правительством экономия приветствуется, однако с созданием этой ГНКО  возникли серьезные коррупционные риски в Министерстве охраны природы.
Таким образом в допускаемую предпринимательскую деятельность ГНКО «Центр мониторинга окружающей среды и информации» входят изучения в гидрогеологической разведывательной и исследовательской сфер деятельности и составление проектов добывающей отрасли.
Согласно закону РА об оценке воздействия на окружающую среду и экологических экспертизах, заявка на проведение экспертизы должна содержать проект документа о возможном воздействии на окружающую среду (политика, стратегия, концепция, конспект, схема использования природных ресурсов, программа, план, программный градостроительный документ). Экспертиза этого проекта, в свою очередь, осуществляется другой ГНКО при министерстве охраны природы – «Экспертный центр оценки воздействия на окружающую среду».
Следовательно, получается, что составление проекта для хозяйствующего субъекта и экспертиза этого проекта осуществляется различными ГНКО при министерстве охраны природы, и здесь есть большой коррупционный риск, ибо в ГНКО «Экспертный центр оценки воздействия на окружающую среду» может не пройти экспертизу тот проект, который не был составлен в ГНКО «Центр мониторинга окружающей среды и информации», и фактически, эта новосозданная ГНКО окажется в монопольной позиции в вопросе составления проектов в изучении гидрогеологической разведывательной и исследовательской сфер деятельности и составлении проектов добывающей отрасли.
Эта объединенная ГНКО, не смотря на то, что экономит 20 млн драмов из госбюджета, может стать настоящим бедствием для хозяйствующих субъектов.