ՀՀԿ անդամների քանակը և թվաբանությունը
Հունվարի 26-ին Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության խորհրդի նիստում, անդրադառնալով կուսակցության շարքերը լքողներին՝ հայտարարեց, որ վերջին մի քանի ամիսներին 11 հազար քաղաքացի անդամագրվել է ՀՀԿ—ին։
Քանի որ սա Հանրապետական կուսակցության անդամների քանակի մասին առաջին կասկածահարույց հայտարարությունը չէ, մենք դեռևս դեկտեմբերից սկսել էինք գրություններով վերահսկել այդ (և ոչ միայն այդ) կուսակցության անդամների քանակը:
Այսպիսով, ՀՀԿ Կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Թադևոսյանից  ստացած թիվ 12-012 գրության համաձայն, 2016 թվականի դեկտեմբերի 14-ի դրությամբ իշխող կուսակցության անդամների քանակը կազնում էր 158.406 մարդ: Համաձայն գրության, ևս մոտ 7000 քաղաքացիների դիմումներ ՀՀԿ տարածքային կազմակերպություններում քննարկման փուլում են: Հանրապետական կուսակցության նույն պաշտոնյայի մեկ այլ՝ թիվ 02-002 գրության համաձայն, 2017 թվականի փետրվարի 1-ի դրությամբ կուսակցության անդամների քանակը կազմել է 159.301 հոգի, իսկ քննարկման փուլում գտնվող դիմումների քանակը՝ 6000:
Այլ կերպ ասած, վերջին շուրջ մեկուկես ամսում ՀՀԿ-ին անդամագրվել է 895 մարդ:
Ու թեև դժվար է ասել, թե կոնկրետ ի՞նչ ժամկետ նկատի ուներ Սերժ Սարգսյանը՝ ասելով «վերջին մի քանի ամսում»: Հանրապետական պաշտոնյաները պնդում են, որ քաղաքացիների այդ հոսքը սկսվել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ ՀՀԿ-ին անդամակցելու մասին հայտարարությունից հետո: Իսկ դա մոտ երկու ամիս առաջ էր՝ 2016 թվականի նոյեմբերի 24-ին: Այդ երկու ամսվա մեկուկես ամսում, ինչպես նշեցինք, անգամ հազար մարդ չի անդամագրվել իշխող կուսակցությանը:
Անգամ ավելին՝ ՀՀԿ-ից ստացված գրությունների համաձայն կարելի է պնդել, որ վերջին մեկուկես ամսում ՀՀԿ-ին անդամագրվելու նոր դիմումներ համարյա չեն եղել… Մոտ 7000 դիմումներից շուրջ 900-ը բավարարվել է, 6 հազարն էլ դեռ քննարկվում է: Անդամների քանակն էլ ավելացել է 895-ով:
Հ.Գ. Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա նոյեմբերի 26-ին ՀՀԿ կուսակցության մամուլի խոսնակ Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել էր, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ՀՀԿ-ին անդամակցելու վերաբերյալ դիմում ներկայացնելուց հետո, այդ կուսակցությանը մեկ օրում որոշել է միանալ 7000 հոգի։ Սակայն շատ արագ պարզվեց, որ այդ 7000 դիմումները շատ ավելի երկար ժամանակահատվածում են ներկայացվել:
Ըստ էության, այժմ էլ պարզվում է, որ այդ 7 հազար դիմումներից դեռ մոտ 6 հազարը քննարկման փուլում են՝ համաձայն ՀՀԿ Կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահից ստացված գրությունների:
Թեգեր` Eduard SharmazanovmembersmembershipRepublican Party of ArmeniaSerzh Sargsyanколичество членовРеспубликанская партия АрменииРПАСерж СаргсянЭдуард ШармазановանդամակցությունանդամներԷդուարդ ՇարմազանովհանրապետականՀՀԿՍերժՍերժ ՍարգսյանՍերժիկ
ԹԱՐՄԱՑՈՒՄ․ Հարգելի ընթերցող, սույն հրապարակումից հետո պարզվել է, որ «Փաստերի ստուգման հարթակին» Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից տրամադրված տվյալներում եղել...

Количество членов Республиканской партии и арифметика
На заседании Исполнительного органа правящей Республиканской партии Армении (РПА) 26 января президент Армении Серж Саргсян, обратившись к покидающим ряды партии, заявил, что в последние несколько месяцев в РПА вступило более 11000 человек.
Так как это не первое сомнительное заявление о количестве членов Республиканской партии, редакция Sut.am еще в декабре начала контролировать и записывать количество (и не только) членов РПА.
Таким образом, согласно документу номер 12-012,  полученному от председателя Организационного Комитета РПА Рубена Тадевосяна, по положению на 14 декабря 2016 года количество членов правящей партии составило 158.406 человек. Согласно документу, еще около 7000 заявок граждан о вступлении в ряды партии находятся в стадии обсуждения в местных структурах РПА. Согласно другому документу от Тадевосяна (номер 02-002), по положению на 1 февраля 2017 года количество членов партии составляет 159.301 человек, а количество заявок в стадии обсуждения – 6000.
Иными словами, за последние полтора месяца в ряды РПА вступило 895 человек.
Сложно сказать, какой именно срок имел в виду Серж Саргсян, когда говорил «в последние несколько месяцев». Республиканские чиновники утверждают, что такой поток граждан начался после того, как премьер-министр РА Карен Карапетян заявил о своем намерении вступить в РПА. Об этом премьер заявил два месяца назад  — 24 ноября 2016 года. За полтора месяца из этих двух месяцев, как мы уже отмечали, даже 1000 человек не вступили в ряды правящей партии.
Более того, согласно документам, полученным из РПА, можно утверждать, что за последние полтора месяца новых заявок о вступлении в ряды партии почти что не было. Из примерно 7000 заявок около 900 были удовлетворены, 6000 до сих пор находятся в стадии обсуждения. Количество членов партии увеличилось на 895.
P.S. Напомним, что 26 ноября прошлого года пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении, вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов заявил, что после поданного заявления о вступлении в РПА премьер-министра Карена Карапетяна, за день 7000 человек решили присоединиться к республиканцам. Однако, как сразу выяснилось, эти 7000 заявок были представлены за гораздо длительный период времени.
По сути, сейчас же выясняется, что из этих 7000 заявок около 6000 находятся в стадии обсуждения (согласно полученным от председателя Организационного Комитета РПА Рубена Тадевосяна документам).