Փետրվարի 2-ին ռուսական պետական ТАСС գործակալությունը տեղեկատվություն տարածեց այն մասին, որ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Ֆրանսուա Ֆիյոնը Շարլեվիլ-Մեզյեր քաղաքում իր նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է, թե ցանկանում է չեղարկել Ռուսաստանի նկատմամբ «հիմար» պատժամիջոցները, քանի որ դրանք վնասում են ֆրանսիացի ֆերմերներին։
Այս տեղեկատվությունը, լայնորեն, տարածվեց հիմնականում ռուսական լրատվամիջոցների կողմից։ Ընդ որում, այնպիսի լրատվամիջոցներով, որոնք համարվում են ռուսական քարոզչության հիմնական գործիքները, այն է՝ Вести, НТВ, Звезда և այլն։ Բացի սա, սույն տեղեկատվությունն անգլերեն լեզվով գտնելու փորձերը հանգեցրեցին այն արդյունքին, որ այդ մասին գրել է միայն Russia Today-ը՝ Արևմուտքում ՌԴ հիմնական քարոզչական բարձրախոսը։
Մեր բոլոր փորձերը գտնելու նշված տեղեկատվությունը ֆրանսերենով անցան ապարդյուն։ Շարլեվիլ-Մեզյերում տեղի ունեցած հանրահավաքի մասին նյութերում չկան այնպիսի ձևակերպումներ, որոնց մասին հաղորդել է ТАСС-ը։
Ըստ այդմ, կարելի է հերթական անգամ եզրակացնել, որ ռուսական քարոզչությունը ներկայում սևեռված է Ֆրանսիայում սպասվող նախագահական ընտրությունների վրա։ Մանիպուլացնելով տեղեկատվությունը, ինչպես Ֆիյոնի Շարլեվիլ-Մեզյերում ունեցած հանրահավաքի դեպքում՝ ռուսական քարոզչամեքենան ցանկանում է այնպիսի ինֆորմացիոն ֆոն ստեղծել, որ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն պրոռուսական է։ Հետաքրքիր է, որ ՌԴ-ն Ֆրանսիայում բացի Ֆիյոնից ունի այլ, ավելի վառ արտահայտված լծակ ևս՝ ի դեմս ազգայնականների առաջնորդ Մարին Լե Պենի, որի շուրջ տեղեկատվությունը նույնպես կրում է պրոռուսական բնույթ։

Российская пропаганда манипулирует предвыборной кампанией во Франции
2 февраля российское государственное агентство ТАСС распространило информацию о том, что кандидат на пост президента Франции, представитель партии Республиканцев Франсуа Фийон в городе Шарлевил-Мезиер во время своего предвыборного митинга объявил, что хочет отменить «глупые» санкции против России, так как они пагубны для французских фермеров.
Эту информацию широко осветили в основном российские СМИ. В частности те СМИ, которые считаются основными инструментами российской пропаганды – Вести, НТВ, Звезда и другие. Кроме того, попытки найти эту информацию на английском языке показали, что об этом написало только агентство Russia Today – главный рупор российской пропаганды на Западе.
Все наши попытки найти информацию о выступлении Фийона на французском языке прошли безрезультатно. В сообщениях о том, что было во время митинга в Шарлевил-Мезиере нет ничего, что напоминало бы информацию, распространённую ТАСС-ом.
Соответственно, можно утверждать, что российская пропагандистская машина в настоящий момент сосредоточена на ожидающихся президентских выборах во Франции. Манипулируя информацией, такой, как митинг Фийона в Шарлевил-Мизиере, пропагандисты желают информационный фон с явным пророссийским кандидатом во Франции. Интересно, что во Франции, кроме Фийона, Россия имеет другой рычаг, более выраженный и однозначный. Это лидер националистов Марин Ле Пен, вокруг которой информационное поле также имеет пророссийский характер.