2012 թվականին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը մասնակցեց որպես ընդդիմադիր ուժ: Վերջինիս հռչակած գլխավոր նպատակը ամբողջական իշխանափոխությունն էր:
ՀՅԴ-ն՝ ընդդիմություն
«Մենք գալիս ենք ամբողջական իշխանափոխության գաղափարով, որ պետք է ոչ միայն հեռացվեն այսօրվա իշխանավորները, այլև պետք է փոխվի այն համակարգը, որը ծնում և պահպանում է այս իշխանություններին: Լիակատար իշխանափոխություն կատարելու համար․․․», — 2012 թվականի քարոզարշավի ժամանակ հայտարարեց Արմեն Ռուստամյանը:
Բացի «ամբողջական իշխանափոխությունից» 2012 թվականին ՀՅԴ-ն ներկայացրել էր տնտեսական և սոցիալական բարեփոխումների մի ամբողջ փաթեթ։
Մասնավորապես, ըստ ծրագրի Հայաստանում միջին կեսաթոշակը պետք է կազմեր 63.000 դրամ, պետական բյուջեն պետք է եռակի, իսկ ՀՆԱ-ն կրկնակի աճեր։ Դաշնակցության ծրագրով նախատեսվում էր նաև 200 հազար նոր աշխատատեղերի բացում։
Եկեք տեսնենք, թե այս ծրագրի ո՞ր մասն է իրականացվել ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության։ Այսպիսով, ԱՎԾ տվյալների համաձայն Հայաստանում միջին կենսաթոշակը կազմում է 40.441 դրամ, պետական բյուջեն 2012-2015 միջակայքում աճել է ընդամենը 1,3 անգամ, ՀՆԱ-ն նույն ժամանակահատվածում աճել է 1,8 անգամ, իսկ գործազրկության մակարդակը աճել է 1,2 տոկոսով։
2012 թվականին Դաշնակցության նախընտրական ծրագրերի մեջ էր մտնում նաև որոշ ոլորտների միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթությունը անվճար դարձնելը։«Տնտեսության, աշխատաշուկայի և գիտության պահանջներին համապատասխան միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթությունը, ինչպես նաև նախադպրոցական և հանրակրթական հաստատությունները ամբողջությամբ կլինեն անվճար», — գրված է ՀՅԴ 2012թ-ի նախընտրական ծրագրում։
Սակայն, ԿԳՆ-ից տեղեկացանք, որ նախնական, միջին և բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրերով առկա չէ այնպիսի մասնագիտություն, որին 2012 թվականից հետո ամբողջությամբ հատկացվի անվճար ուսուցման տեղեր։
ՀՅԴ-ն՝ իշխանություն
Ստացվում է, որ, լինելով փաստացի իշխանության մաս ու ղեկավարելով Կրթության և գիտության նախարարոթյունը՝ Դաշնակցությունը չի իրագործել անգամ սեփական նախընտրական խոստումը, որը պարտավորվել էր կատարել իշխանության գալու պարագայում։
ՀՅԴ-ն «ամբողջական իշխանափոխության» իր գաղափարից վերջնականապես հրաժարվեց, երբ 2015 թվականի Սահմանադրական փոփոխությունների ընթացքում սկսեց սատարել դրանք նախաձեռնած Հանրապետական կուսակցությանը, իսկ 2 ամիս անց նրանց միջև ստորագրվեց քաղաքական համագործակցության մասին համաձայնագիրը։
Արդյունքում ՀՅԴ-ն Հայաստանի 18 նախարարություններից ստացավ Կրթության և գիտության, Տարածքային կառավարման և զարգացման, Էկոնոմիկայի նախարարությունների պորտֆելները, ինչպես նաև երկու մարզպետի պաշտոն։ Հանրապետականի հետ համագործակցությունը ՀՅԴ-ը բացատրեց նոր Սահմանադրությունը կյանքի կոչելու և սեփական ծրագրերը իրագործելու ցանկությամբ։
Այսպիսով, ՀՅԴ-ը փաստացի չի իրագործել իր նախընտրական խոստումները։ Նրանք և′ որպես ընդդիմություն չեն հասնել իրենց գաղափարների իրագործմանը, և′ որպես իշխանություն ստանձնել են պատասխանատվություն ու չեն կարողացել ապահովել խոստացված տնտեսական և սոցիալական բարեփոխումները։

Невыполненная предвыборная программа АРФ Дашнакцутюн
В прошедших парламентских выборах 2012 года Армянская революционная федерация (АРФ) Дашнакцутюн приняла участие в качестве оппозиционной силы. Основной целью партии была объявлена полная смена власти.
Дашнакцутюн — оппозиция
«Мы идем на выборы с идеей полной смены власти — должны быть отстранены не только сегодняшние властители, но и необходимо изменить ту систему, которая порождает и поддерживает эти власти. Для осуществления полноценной смены власти…», — заявил Армен Рустамян в ходе предвыборной кампании 2012 года.
Кроме «полной смены власти» в 2012 году АРФ представила целый пакет экономических и социальных реформ.
В частности, согласно программе, средняя трудовая пенсия в Армении должна была составить 63.000 драмов, государственный бюджет должен был в три, a ВВП в два раза вырасти. По программе Дашнакцутюн также предусматривалось создание 200 тысяч новых рабочих мест.
Давайте посмотрим, какая часть из этой программы, согласно данным Национальной статистической службы, осуществилась. Таким образом, по данным НСС, средняя трудовая пенсия в Армении составляет 40.441 драмов, государственный бюджет между 2012-2015гг. увеличился лишь в 1,3 раза, ВВП вырос в 1,8 раза, а уровень безработицы вырос на 1,2%.
В предвыборную программу Дашнакцутюн 2012 года входило также обеспечение бесплатного среднего специального и высшего образования в некоторых областях. «Согласно требованиям экономики, рынка труда, среднее специальное и высшее образование, а также дошкольные и общеобразовательные учреждения будут абсолютно бесплатными», — говорится в предвыборной программе 2012 года.
Однако из Министерства образования и науки нам сообщили, что в учебных программах начального, среднего и высшего специального образования нет такой специальности, которой после 2012 года полностью выделено бесплатное обучение.
Дашнакцутюн у власти
Получается, что фактически, являясь частью власти и руководя Министерством образования и науки, Дашнакцутюн не выполнила даже свое собственное предвыборное обещание, которое обязалось выполнить в случае прихода к власти. АРФ окончательно отказалась от своей идеи «полной смены власти», когда в 2015 году в ходе конституционного референдума начала помогать инициатору этих изменений — Республиканской партии (РПА), а спустя 2 месяца между ними было подписано соглашение о сотрудничестве.
В результате АРФ получила 3 из 18 министерских портфелей: Министерство образования и науки, Министерство территориального управления и развития, Министерство экономики, а также две должности марзпета (губернатора). Сотрудничество с Республиканской партией АРФ объяснила желанием претворить в жизнь новую Конституцию и реализовать собственные программы.
Таким образом, АРФ фактически не выполнила свои предвыборные обещания. Они не достигли осуществления своих идей как оппозиция и как власть возложили на себя ответственность и не смогли обеспечить обещанные экономические и социальные реформы.
Метки ARF-DashnaktsutyunArmen Rustamyancampaign promiseDashnaktsutyunelection programelection promiseelectionsАрмен РустамянАРФ ДашнакцутюнвыбориДашнакцутюнпредвыборная программапредвыборные обещанияԱրմեն ՌուստամյանԴաշնակցությունՀայ Յեղափոխական ԴաշնակցությունՀՅԴնախընտրական խոստումներնախընտրական ծրագիր
Тарон Маргярян и получивший от него новую должность фальшивый наблюдатель
18:49, 9 Июн, 2017
Сегодня состоялось первое заседание нового Совета старейшин Еревана. После заседания мэр города Тарон Маргарян, отвечая на вопросы журналистов, обратился к...
На выборах в Совет старейшин города Ереван в 2013 году Республиканская партия Армении (РПА) и кандидат в мэры от партии...