Россия 24-ի հերթական սուտը Փաշինյանի ու Քոչարյանի մասին
Ռուսական պետական հեռուստաալիքը միակողմանի ու կեղծիքով լի ռեպորտաժ է պատրաստել Ռոբերտ Քոչարյանի մասին։
21:13, 28 Մրտ, 2019
Երեկ՝ մարտի 27-ին, ռուսական Россия 24 հեռուստաալիքը ռեպորտաժ էր պատրաստել Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարության մասին, որն իր միակողմանիությամբ և բազմաթիվ կեղծիքներով գրեթե չի տարբերվում Рен TV-ով մի քանի շաբաթ առաջ ցուցադրված նմանատիպ ռեպորտաժից։
Փաստերի ստուգման հարթակն անդրադարձել էր Рен TV-ի ռեպորտաժին՝  կետ առ կետ նշելով այնտեղ տեղ գտած ապատեղեկատվությունները։ Այժմ, սակայն, անդրադառնանք Россия 24-ի տարածած կեղծիքին։
Փաշինյանի ցանկությունները
Ռեպորտաժի հենց սկզբում հեղինակը հայտարարում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի ու ԱԱԾ տնօրենի խոսակցությունից պարզ է դառնում, որ Փաշինյանը ուզում է «նստեցնել» նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ընդ որում՝ վարչապետն այդ նպատակին հասնելու համար կանգ չի առնում ոչ մի օրենքի առաջ։ Որպես այդ պնդման ապացույց՝ ներկայացվում է Փաշինյանի ու ԱԱԾ տնօրեն Վանեցյանի խոսակցության հրապարակված ձայնագրությունը:
Այնինչ իրականում Փաշինյանը դեռևս ոչ մի անգամ չի հայտնել Ռոբերտ Քոչարյանին բանտարկելու ցանկության մասին։ Դա նաև որևէ կերպ չի բխում վերոնշյալ ձայնագրությունից:
Կալանավորումն ու վերադարձը դեպի մեծ քաղաքականություն
Ռեպորտաժի հեղինակը մեջբերել է մի քանի շաբաթ առաջ Рен TV-ի ռեպորտաժից նույն հատվածը և, առանց ստուգելու փաստերն ու ժամանակագրությունը, իրադարձությունները ներկայացրել է իրեն ձեռնտու հերթականությամբ։ Մասնավորապես, ըստ ռեպորտաժի տրամաբանության, Քոչարյանի նկատմամբ քրեական գործը հարուցվել է նրա՝ քաղաքականություն վերադառնալու մասին հայտարարությունից հետո։ Իրականում, սակայն, ինչպես արդեն գրել էինք այդ մասին, Քոչարյանին մեղադրանք առաջադրելու մասին հաղորդագրությունը ՀՔԾ-ն տարածել էր 2018 թվականի հուլիսի 26-ին (դատարանը նրան կալանավորեց հուլիսի 27-ին), իսկ Քոչարյանն իր՝ ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու մասին հայտարարել էր 2018 թվականի օգոստոսի 16-ին՝ «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ:
Առաջադրված քրեական հոդվածի մասին
Ռեպորտաժում խոսվում է նաև այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրում են մի հոդվածով, որն ուժի մեջ է մտել 2009 թվականին, հետևաբար՝ չէր կարող տարածվել 2008 թվականի իրադարձությունների վրա։
Իրականում Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2009 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 300․1 հոդվածով, այն է՝ Սահմանադրական կարգի տապալումը։ 2008 թվականին գործող Քրեական օրենսգրքի 300 հոդվածով ևս նախատեսված էր այսպիսի հանցագործություն, պարզապես՝ 2009-ին ընդունված ՔՕ-ում այն առանձնացված է որպես առանձին՝ 300․1 հոդված։
Այս մասին մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ:
Մեղադրանք առաջադրելով՝ խախտվում է Սահմանադրությունը
Հեղինակը համոզմունք է հայտնում, որ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք առաջադրելով՝ խախտվում է նախագահի՝ Սահմանադրությամբ երաշխավորած անձեռնմխելիությունը։ Իրականում, սակայն, Սահմանադրությամբ ամրագրված է, որ երկրի նախագահն անձեռնմխելի է իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար:
Միևնույն ժամանակ, պաշտոնավարումից հետո անձեռնմխելիությունից զրկելու հիմք կարող է հանդիսանալ պաշտոնավարման ժամանակ իր կարգավիճակի հետ չկապված գործողությունների կատարումը։ Այսինքն՝ նախագահը կարող է քրեական հետապնդման ենթարկվել, եթե վերջինիս գործողությունները չեն եղել իր լիազորությունների շրջանակներում։ Այս դեպքում Քոչարյանը մեղադրվում է բանակն ապօրինի կերպով ներքաղաքական կյանքին ներքաշելու մեջ, ինչն իր պաշտոնեական լիազորություններից ոչ միայն չի բխում, այլև հակասում է դրանց։
Ի դեպ, Փաստերի ստուգման հարթակը դեռևս օգոստոսին անդրադարձ էր կատարել այս հոդվածին և մանրամասն բացատրել, թե ինչքանով էր բանակն առնչություն ունեցել Մարտի 1-ի իրադարձություններին։
Քոչարյանի մասին ոչ մի լավ բառ
Ըստ Քոչարյանի պաշտպանների, վերջինիս մասին լրատվականները չեն գրում ոչ մի դրական լուր։
Իհարկե, այս կեղծ տեղեկատվությանը կարող էինք նաև անդրադարձ չկատարել, սակայն ծիծաղելի է, որ Россия 24-ի ռեպորտաժը տարածվել է հենց հայկական լրատվականների միջոցով, և հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս է ստացվել, որ Քոչարյանի մասին ոչ մի լավ բան չգրող լրատվականները տարածում են ՀՀ երկրորդ նախագահին բացահայտ սատարող ամբողջովին կեղծ ռեպորտաժը։
Ավելին, օրերս «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հրապարակած զեկույցի համաձայն, բազմաթիվ լրատվամիջոցներ (օրինակ՝ «5-րդ ալիքը», Yerevam.today կայքը) երկրորդ նախագահին ինտենսիվորեն լուսաբանել են դրական լույսի ներքո:
Ընդհանրապես՝ հեղինակ Ելիզավետա Խրամցովան ռեպորտաժի ողջ ընթացքում աչքի է ընկնում բացահայտ միակողմանի մեկնաբանություններով և լրագրողական էթիկային ոչ հարիր այնպիսի արտահայտություններով, ինչպիսիք են «այս գործում խառնված են քաղաքական հաշվեհարդարը, դատարանների նկատմամբ ճնշումը և Սահմանադրության ուղղակի խախտումը», «Ռոբերտ Քոչարյանի վրա են «բարդել» Մարտի 1-ի պատասխանատվությունը», «այսպես ասված թավշյա հեղափոխության արդյունքում վարչապետ դարձավ Նիկոլ Փաշինյանը, որը եղել է Մարտի 1-ի անկարգությունների կազմակերպիչներից մեկը» և այլն։
Ավելին, ռեպորտաժում մի քանի անգամ հղում է արվում քրեական գործի նյութերին, այնինչ, դրանք առայժմ գաղտնի են, և եթե եղել է դրանց արտահոսք, ապա դա արդեն առանձին քրեական գործ հարուցելու հիմք է:
Հիշեցնենք, որ Россия 24-ը ռուսական պետական հեռուստաալիք է և ավանդաբար առաջ է մղում պաշտոնական Կրեմլի շահերը։

Очередная дезинформация «России 24» о Пашиняне и Кочаряне
Российский государственный телеканал представил однобокий и полный многочисленными фальсификациями репортаж о Роберте Кочаряне.
21:13, 28 Мар, 2019
Вчера, 27 марта, российский телеканал «Россия 24» подготовил репортаж о судебном процессе Роберта Кочаряна, который по своей однобокости и множественным фальсификациям ничем не отличается от аналогичного репортажа Рен TV, вышедшего в эфир несколько недель назад.
Ранее «Платформа проверки фактов» уже обращалась к репортажу Рен TV и пынкт за пунктом представила дезинформацию, которая нашла место в упомянутом репортаже.  Однако сейчас обратимся к ложной информации, которую распространил телеканал «Россия 24».
Желания Пашиняна
В самом начале репортажа ведущий заявляет, что «Никол Пашинян хочет посадить бывшего президента Роберта Кочаряна… при чем никакие законы исполняющего обязанности премьер-министра Армении не останавливают».
В качестве доказательства приводится аудиозапись телефонного разговора Пашиняна с директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном.
Между тем, Пашинян до сих пор ни разу не заявлял о своем желании арестовать Роберта Кочаряна. И это ни коим образом не исходит и из вышеупомянутой аудиозаписи.
Арест и возвращение в большую политику
Автор репортажа привел отрезок из репортажа Рен Тв, который был опубликован неделями ранее, и без проверки фактов, событий и временного отрезка представил все в удобном себе свете. В частности, по логике репортажа, уголовное дело против Роберта Кочаряна было возбуждено сразу после того, как он объявил о своем решении вернуться в политику. В действительности, однако, как мы уже писали, Специальная следственая служба Армении распространила сообщение о возбуждении уголовного дела в отношении Роберта Кочаряна 26 июля 2018 года (суд принял решение об аресте 27 июля), а Кочарян заявил о своем возвращении в активную политику 16 августа 2018 года во время интервью телеканалу «Еркир медиа».
О выдвинутой статье УК
В репортаже говорится также о том, что Кочарян обвиняется по статье, которая получила юридическую силу в 2009 году, то есть она не могла распространяться на события 2008 годаона не могла распространяться на события 2008 года.
В действительности Роберту Кочаряну предъявлено обвинение по статье 300.1 Уголовного кодекса, принятого в 2009 году – свержение Конституционного строя. Сатья 300-я Уголовного кодекса 2008 года также предусматривала такое преступление, просто в принятом в 2009 году УК оно представлено в виде отдельной статьи 300․1.
Об этом более подробно можете ознакомиться здесь.
С выдвижением обвинения – нарушается конституция
Автор выдвигает убеждение, что с предъявлением обвинения Роберту Кочаряну нарушается неприкосновенность президента, которая гарантирована ему Конституцией. В действительности конституцией закреплена неприкосновенность президента страны в период исполнения его непосредственных обязательств в рамках главы государства, и то, что после этого он не может быть привлечен к ответственности за действия, которые предусмотрены его статусом.
В то же время, после сложения полномочий, основанием лишения иммунитета неприкосновенности могут послужить действия в период правления, которые не соответствуют его статусу. То есть, президент может быть привлечен к уголовной ответственности, если его действия выходили за рамки собственной юрисдикции. В данном случае, Кочарян обвиняется в том, что вовлек армию во внутриполитические процессы, что не только не исходит от его официальных полномочий, но и противоречит им.
Кстати, «Платформа проверки фактов» еще в августе касалась к вопросу этой статьи и подробно объясняла каким именно образом армия имела отношения к событиям 1 марта
Ни одного доброго слова о Кочаряне
По словам адвокатов Кочаряна, об их подзащитном в прессе ни одного доброго слова.
Конечно, мы могли бы и не обращаться к этой ложной информации, однако вызывает смех тото факт, что репортаж «России24» распространился именно через армянские СМИ. Возникает вопрос – как те СМИ, которые ничего хорошего о Кочаряне не пишут, распространяют полносьтью ложный репортаж, открыто поддерживающий второго президента Армении?
Конечно же, это полная фальсификация, и мы могли не упоминать об этом, однако вызывает смех тот факт, что репортаж «России24» был распространено именно армянскими СМИ, и возникает вопрос, как так получилось, что СМИ не писавшие ничего положительного о Роберте Кочаряне распространяют полносьтью ложный репортаж, открыто поддерживающий второго президента Армении?
Более того, согласно докладу «Союза информированных граждан», который был опубликован несколько дней назад, многие СМИ (Например 5-канал, сайт Yerevam.today) интенсивно освещали действия второго президента в положительном для него свете.
Автор, Елизавета Храмцова, на протяжении всего репортажа отличилась крайне однобокими комментариями и выражениями, которые не соответствуют журналисткой этике. Например: «В этом деле смешались политическая месть, давление на суд и прямое нарушение Конституции», «на Роберта Кочаряна «возложили» ответственность за 1 марта», «в результате так называемой бархатной революции премьером Армении стал Никол Пашинян, который был организатором беспорядков в Ереване» и т.д.
Более того, в репортаже несколько раз ссылаются на материалы уголовного дела, в том случае, когда они на данный момент имеют статус секретности, и если была утечка, то это отдельное основание для заведения нового уголовного дела.
Напомним, что «Россия 24» – это российский государственный телеканал и традиционно продвигает позицию официального Кремля.