«Դուխով Հայաստան» էջը վարողը փոխկապակցված է ՀՀԿ-ի հետ
«Փաստերի ստուգման հարթակը» կարողացել է պարզել, որ աղմկահարույց «Դուխով Հայաստան» ֆեյսբուքյան էջը վարում է Հանրապետական կուսակցության հետ փոխկապակցված Արմեն Աբը:
11:50, 13 Մյս, 2019
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» «Փաստերի ստուգման հարթակը» նախկինում մի քանի անգամ անդրադարձել է ֆեյք էջերին և օրինակներով ցույց տվել, թե ինչպիսի ազդեցություն են ունենում նման էջերի որոշ հրապարակումներ դյուրահավատ ընթերցողների վրա։
Հայկական տիրույթում հատկապես աչքի է ընկել «Դուխով Հայաստան» (հետագայում վերանվանված «Դուխով Հայաստան Open Society») ֆեյսբուքյան էջը, որի վարողին (ադմինիստրատորին) ձերբակալելու մասին ապրիլի 5-ին հայտնել էր ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Էջի հրապարակումների մասին
Ի տարբերություն այլ էջերի, «Դուխով Հայաստան» էջում հաճախ են հանդիպում սադրիչ բնույթի հրապարակումներ, որոնցից մի քանիսը կարող են ընկալվել որպես թշնամանք սերմանելու և ատելության մթնոլորտ ձևավորելու փորձ։ Էջը առավել ինտենսիվ կեղծ հրապարակումներ է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի, Արարատ Միրզոյանի, Ալեն Սիմոնյանի և Դանիել Իոաննիսյանի մասին:
Մասնավորապես, էջում կարելի է տեսնել հրապարակումներ այն մասին, իբր Իրանի սահմանին դիպուկահարի կրակոցից զոհվել են Հայաստանի քաղաքացիներ, կամ 102 ռուսական ռազմաբազայի զինվորը 3-ամյա երեխայի է սպանել։ Ավելի մեծ վտանգ են ներկայացնում 2018-ի օգոստոսի 17-ի ցույցին զինված գնալու կամ գազի անվտանգության համակարգերն անջատելու և ոչնչացնելու մասին հրապարակումները։ Այս էջն անգամ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի հեռախոսահամարով թմրանյութերի վաճառքի հրապարակում էր արել:
Էջը վարողը
Դեռևս անցյալ տարի Ազգային անվտանգության ծառայությունում քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի հատկանիշերով քրգործ էր հարուցվել՝ «Դուխով Հայաստան» էջի միջոցով կրոնական թշնամանքի տարածման փաստի առթիվ: Ապրիլի 5-ին արդեն ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը հայտարարեց, որ էջի ադմինիստրատորը (վարողը) ձերբակալված է: Օրեր անց այդ անձը նաև կալանավորվեց:
ԱԱԾ-ի քննչական դեպարտամենտից մեզ պաշտոնապես տեղեկացրեցին, որ «Դուխով Հայաստան» էջը վարողը Հայաստանի և Իրանի (երկ)քաղաքացի, 1979 թվականին ծնված Արմեն Ավագի Աբն է, որը գրանցված է Երևանում:
Աբը վերջին անգամ ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակում է արել ապրիլի 5-ին՝ իր ձերբակալության օրը։
Նախկին իշխանությունների հետ կապերը
Աբը ակտիվորեն մեկնաբանել և տարածել է Հանրապետական կուսակցության հետ կապված տեղեկություններ։ Նրա ֆեյսբուքյան գործունեությունը դիտարկելիս նկատվում է, որ Աբը անձնական շփումներ է ունեցել ՀՀԿ նախկին պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանի հետ։ Նա նաև ինտենսիվորեն լայքել է ՀՀԿ-ական գործիչների ֆեյսբուքյան հրապարակումները:
Նա նաև լուսանկար ունի նախկին ՀՀԿ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանին պատկանող «Իրավունք» թերթի խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանի և երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անվան հետ կապված «Ռեֆորմիստներ» կուսակցության անդամ Լիլիթ Խաչատուրովայի հետ։
Լիլիթ Խաչատուրովան, որի իրական անունը Լիլիթ Խաչատուրի Հովակիմյան է, 2018 թ. հոկտեմբերի 26-ին մասնակցել էր մի հակաիշխանական ֆլեշմոբի, որի կազմակերպիչները որոշ մարդկանց մոլորեցնելով էին ներգրավել ակցիայի մեջ։
Աբը, հնարավոր է, կապեր ունի նաև Արցախյան իշխանական որոշ ուժերի հետ։ Սրա մասին է վկայում այս տարվա փետրվարի 26-ին Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած ցույցը, որին անդրադարձել էր «Փաստերի ստուգման հարթակը» և ցույց տվել դրա կապը Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ։ Աբը վերոնշված ցույցի ակտիվ մասնակիցներից էր և կազմակերպիչների անունից մեր թիմից պահանջում էր դրոնով չնկարել ցույցը։
«Սորոսատյացությունը»
Փետրվար ամսին «Դուխով Հայաստան» էջը վերաանվանվեց «Դուխով Հայաստան Open Society» էջի` ակնարկելով, որ դրա հետևում կանգնած է Ջորջ Սորոսի հիմնադրած «Բաց հասարակության հիմնադրամները»:
Ուշագրավ է, որ Աբն իր անձնական էջում տարածել է «Դուխով Հայաստան» էջի` Նիկոլ Փաշինյանի հետ սելֆի անելու համար ԵՊՀ-ի դիմաց հավաքվելու կոչը (ընդգծելով «open society» բառերը) և դա մեկնաբանել իբրև քաղաքացիական բախումներ և բռնություն հրահրելու «սորոսականների» կոչ (քանի որ այդ նույն ժամին ԵՊՀ-ի դիմաց մամուլի ասուլիս էր հրավիրել նաև Նարեկ Մալյանը)։ Սակայն, ինչպես արդեն պարզվեց, կոչի հետևում ոչ թե «սորոսականներն» էին, այլ հենց ինքը՝ Արմեն Աբը:

Админ страницы «Духов Aйастан» связан с РПА
Созданная общественной организацией «Союз информированных граждан» «Платформа проверки фактов» не раз поднимала вопрос фейков и на примерах показывала какое влияние на доверчивых читателей оказывают некоторые публикации с фейковых страниц.
В армянском сегменте Facebook особенно бросалась в глаза страница «Духов Айастан» (в дальнейшем «Духов Айастан – Open Society»), о задержании администратора которой 5 апреля сообщил директор Службы национальной безопасности (СНБ) Артур Ванецян.
О публикациях страницы
В отличае от других страниц, на странице «Духов Aйастан» часто встречаются провокационные публикации, некоторые из которых могут быть восприняты как попытка посеять враждебность и сформировать атмосферу ненависти. Наибольшее количество фейковых публикаций на странице были посвящены Николу Пашиняну, Арарату Мирзояну, Алену Симоняну и Даниелу Иоаннисяну.
В частности, на странице можно увидеть публикации о том, что якобы на границе с Ираном снайпер застрелил граждан Армении или о том, что военнослужащий 102-ой российской военной базы убил 3-летнего ребенка. Еще большую угрозу представляют публикации, содержащие призывы придти на акцию протеста 17 августа 2018 года вооруженными или выключить и уничтожить системы газовой безопасности. На этой странице было даже опубликовано объявление о продаже наркотиков, в котором был отмечен номер телефона вице-спикера НС Алена Симоняна.
Администратор страницы
Еще в прошлом году в Службе национальной безопасности было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 226 Уголовного кодекса – разжигание расовой, религиозной и этнической ненависти через страницу «Духов Айастан». Уже 5 апреля директор СНБ Артур Внецян заявил, что задержан администратор страницы. Спустя несколько дней это лицо было арестовано.
Из следственного департамента СНБ нам официально сообщили, что администратором страницы «Духов Aйастан» является гражданин Армении и Ирана (бипатрид) Аб Армен Авагович 1979 г.р., который зарегистрирован в Ереване.
Последнюю публикацию на своей сранице в Facebook Аб сделал 5 апреля, в день своего задержания.
Связи с прежними властями
Аб активно комментировал и распространял информацию о Республиканской партии. При мониторинге его активности в Facebook можно заметить, что Аб имел личные контакты с бывшим депутатом от РПА Шушан Петросяном. Он также интенсивно лайкал публикации представителей РПА.
У него даже есть фотография с Ованнесом Галаджяном — редактором газеты «Иравунк», которая принадлежит бывшему депутату от РПА Айку Бабуханяну, и Лилит Хачатуровой — членом партии «Реформисты», которую связывают с именем второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Лилит Хачатурова, чье настоящее имя Овакимян Лилит Хачатуровна, 26 октября 2018 года участвовала в одном антивластном флешмобе, организаторы которого привекли некоторых людей путем введения их в заблуждение.
Аб, возможно, имеет связи и с некоторыми провластными силами Арцаха. Об этом свидетельствует митинг 26 февраля 2019 года на площади Свободы. «Платформа проверки фактов» коснулась этого митинга и показала его связь с властями Республики Арцах
Аб был активным участником вышеупомянутого митинга и от имени организаторов требовал от нашей команды не снимать митинг с дрона.
«Сорософобия»
В феврале 2019 года страница «Духов Айастан» была переименована в «Духов Айастан Open Society» с намеком на то, что за страницей стоит основанный Джорджем Соросом фонд «Открытое общество».
Примечательно, что Аб на своей личной странице в Facebook опубликовал призыв со страницы «Духов Айастан» на селфи Николом Пашиняном возле здания ЕГУ (подчеркнув слова «open society») и инерпретировал это как призыв «соросовцев» к разжиганию гражданских конфликтов и насилия (поскольку в то же самое время у здания ЕГУ Нарек Малян созвал пресс-конференцию). Однако, как уже выяснилось, за призывом стояли не «соросовцы», а лично Армен Аб.