Ստեր հայ-ռուսական համատեղ զորախմբի հրամանատարից
Մայիսի 6-ին Հայ-ռուսական զորքերի միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը «Սպուտնիկ Արմենիա» գործակալությունում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ իրականությանը չհամապատսխանող մի շարք հայտարարություններ արեց՝ համատեղ զորախմբի հետ կապված:
Մասնավորապես, ըստ Մակարյանի հայ-ռուսական համատեղ զորախումբը գործում է «միայն ու միայն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր գերագույն հրամանատարի հրամանով»:
Ավելին, «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի հարցին, թե արդյո՞ք պատերազմի դեպքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող է հրամայել զորամիավորմանը զերծ մնալ ռազմական գործողություններին մասնակցելուց՝ հայ-ռուսական միացյալ զորամիավորման հրամանատարը հավաստիացրեց․ «Չի կարող ասել, որովհետև արդեն Հայաստանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի համապատասխան որոշումներով մենք պատրաստ ենք գործողությունների դիմել: Առանց ասելու»:
Այս հարցը, սակայն, կարգավորված է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի զորքերի միացյալ խմբավորման մասին 2016թ. նոյեմբերի 30-ին ստորագրված համաձայնագրի անբաժանելի մաս հանդիսացող դրա հավելված կանոնակարգով: Մասնավորապես, կանոնակարգի 3-րդ («Միացյալ խմբավորման կառավարումը») բաժինը հստակ սահմանում է, որ խաղաղ ժամանակ միացյալ խմբավորման հրամանատարը ենթարկվելու է Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին, իսկ պատերազմի (կամ դրա իրական վտանգի) ժամանակ կամ Հայաստանի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետին, կամ Ռուսաստանի հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարին՝ կախված ստեղծված իրավիճակից:
Նույն բաժինը նաև սահմանում է, որ համատեղ զորախումբը առաջնորդվում է երկու երկրների գերագույն գլխավոր հրամանատարների, պաշտպանության նախարարների և գլխավոր շտաբերի պետերի հրամաններին:
Ավելին, կանոնակարգի 4-րդ բաժնում հստակ ամրագրված է, որ  Համատեղ զորքերի կիրառման որոշումը պետք է կայացնեն Հայաստանի և Ռուսաստաանի գերագույն գլխավոր հրամանատարները՝ համատեղ: Այլ կերպ ասած, եթե երկու երկրների ղեկավարներից որևէ մեկը դեմ լինի համատեղ զորքերի կիրառամանը, ապա դրանք չեն կիրառվի՝ անկախ նախապես ընդունված կարգերի:
Այլ կերպ ասած, հայ-ռուսական զորքերի միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը ստել է, երբ ասել է, որ ենթարկվում է միմիայն Հայաստանի գերագույն գլխավոր հրամանատարի հրամաններին և որ Ռուսաստանի նախագահը չի կարող հրամայել զորամիավորմանը զերծ մնալ ռազմական գործողություններին մասնակցելուց:

Ложь от командующего объединенной армяно-российской группировкой войск
Командующий объединенной армяно-российской группировкой войск, генерал-майор Андраник Макарян 6 мая во время пресс-конференции в агенстве «Спутник Армения» сделал ряд несоответствующих действительности заявлений, связанных с объединенной группировкой.
В частности, по словам Макаряна, армяно-российская группировка войск действует «только по приказу верховного главнокомандующего Вооруженных сил Республики Армения».
Более того, на уточняющий вопрос журналиста радиостанции «Азатутюн», может ли президент России Владимир Путин в случае войны приказать войсковому соединению воздержаться от участия в боевых действиях, генерал-майор ответил: «Не может, потому что уже по соответствующим решениям президента Армения и Российской Федерации, мы готовы приступить к действиям. Не говоря ни слова», — заверил командующий объединенной армяно-российской группировкой войск.
Этот вопрос, однако, регулируется по приложенному регламенту, который является неотъемлемой частью Соглашения об Объединенной группировке войск (сил) Вооруженных сил Республики Армения и Вооруженных сил Российской Федерации, подписанного 30 ноября 2016 года. В частности, раздел 3 регламента («Управление Объединенной группировкой») четко закрепляет, что командующий Объединенной группировкой подчиняется в мирное время начальнику Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения или главнокомандующему Генштаба ВС Армении, или в зависимости от складывающейся обстановки, командующему войсками Южного военного округа России.
Тот же раздел закрепляет, что объединенная группировка руководствуется приказами верховных главнокомандующих, министров обороны и начальников штабов двух стран.
Более того, 4 раздел регламента четко закрепляет, что решение на развертывание и применение Объединенной группировки принимается совместно Верховным Главнокомандующим Вооруженными силами Российской Федерации и Верховным Главнокомандующим Вооруженными силами Республики Армения. Иными словами, если глава одной из стран будет против применения Объединенной группировки, то она не будет применена независимо от принятых ранее порядков.
Другими словами, командующий объединенной армяно-российской группировкой войск, генерал-майор Андраник Макарян солгал, когда сказал, что подчиняется приказам только  Верховного главнокомандующего Армении, и что президент России не может дать приказ войсковому соединению воздержаться от участия в боевых действиях.
Метки 2016. In particularAndranik MakaryanArmenia and Russiajoint group of forcesPutinRA Armed ForcesRussianRussian Armed ForceswarАндраник Макарянармяно-российская группировкаармяно-российская объединенная группировка войскВладимир Путинвооруженные силы РАвооруженные силы РФРоссияզինված ուժերԶՈՒհամատեղ զորքերհայ-ռուսական զորախումբհայ-ռուսական զորքերմիացյալ զորախումբՊուտինՌԴՌուսաստան
Как известно на прошедших в воскресенье президентских выборах в России в четвертый раз победу одержал действующий президент Владимир Путин. Он...
Ракеты Путина и в 2007 году были «новейшим оружием»
17:48, 7 Мар, 2018
Борющаяся с кремлевской дезинформацией компания EU vs Disinformation  обратилась к освещению в российских СМИ заявлений президента Российской Федерации Владимира Путина,...