Ովքե՞ր են քաղաքական և խղճի բանտարկյալները. որոշ հստակեցումեր
Հայաստանում վերջին տարիներին ազատազրկված մի շարք անձանց հետ կապված գոյություն ունի տեսակետների բախում, թե արդյո՞ք այդ անձինք հանդիսանում են քաղաքական բանտարկյալներ: Հիմնական միտումն այն է, որ իշխանության ներկայացուցիչները հերքում են Հայաստանում քաղաքական բանտարկյալների առկայությունը, իսկ ընդդիմադիր, ինչպես նաև հասարակական գործիչները, իրավապաշտպանները գտնում են, որ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ կան: Ավելին, կան մարդիկ, ովքեր պնդում են, որ եթե անձի գործողություններում հանցակազմ կա, ապա այդ մարդն արդեն չի կարող քաղբանտարկյալ կոչվել:
Քաղաքական բանտարկյալների հարցերով զբաղվող միջազգային կառույցներն ունեն որոշակի չափանիշներ այս կամ այն անձին այդ կատեգորիային դասելու համար: Փորձենք քննարկել ամենահեղինակավոր կառույցների կողմից «քաղբանտարկյալ» և «խղճի բանտարկյալ» եզրույթների սահմանումները:
ԵԽԽՎ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ, որին նաև Հայաստանն է անդամակցում) 2012թ. ընդունված բանաձևով վերահաստատել է 2001թ.-ին իր կողմից ընդունված չափանիշներն առ այն, թե ովքեր կարող են համարվել քաղաքական բանտարկյալ: Բանաձևում մասնավորապես նշված է, որ ազատությունից զրկված անձը կարող է համարվել քաղաքական բանտարկյալ, եթե
• անձը ազատազրկվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով և կից արձանագրություններով երաշխավորված հիմնարար իրավունքներից/ազատություններից որևէ մեկի խախտմամբ, մասնավորապես խղճի, մտքի, կրոնի, արտահայտման, տեղեկատվության, հավաքների, միավորումների ազատության,
• անձի ազատազրկումը տեղի է ունեցել զուտ քաղաքական պատճառներով՝ առանց որևէ հանցանքի հետ առնչություն ունենալու,
• քաղաքական դրդապատճառներով ազատազրկման ժամկետը կամ պայմանները հստակորեն անհամաչափ են այն հանցանքին, ինչի համար անձը մեղավոր է ճանաչվել կամ կասկածվում է,
• քաղաքական դրդապատճառներով անձը այլ անձանց համեմատ խտրական կերպով է ազատազրկվել, կամ
• ազատազրկումը արդյունք է հստակորեն անարդար դատավարության, ինչը առերևույթ կապված է իշխանությունների քաղաքական դրդապատճառների հետ:
Բանաձևում նաև հստակորեն սահմանվում է, որ ահաբեկչական գործողությունների համար ազատազրկված անձինք չեն կարող համարվել քաղաքական բանտարկյալներ:
Ամնեսթի Ինթերնեշնլ
Աշխարհահռչակ Ամնեսթի Ինթերնեշնլ իրավապաշտպան կազմակերպությունը առանձնացնում է երկու հասկացություն՝ քաղաքական բանտարկյալ և խղճի բանտարկյալ: Կազմակերպությունը քաղաքական բանտարկյալ տերմինի համար ունի ավելի լայն սահմանում, մասնավորապես այն քաղաքական բանտարկյալ է համարում ազատազրկված ցանկացած անձի, ում դեպքն ունի նշանակալի քաղաքական տարր՝ կլինի դա բանտարկյալի գործողությունների դրդապատճառը, բուն գործողությունը թե այդ անձի նկատմամբ իշխանությունների գործողությունների դրդապատճառները: Կազմակերպությունը քաղաքական բանտարկյալների համար պահանջում է արդար դատավարություն:
Քաղաքական բանտարկյալ հասկացությունն իր մեջ ներառում է խղճի բանտարկյալ հասկացությունը: Ամնեսթի Ինթերնեշնլը խղճի բանտարկյալ է համարում միայն այն անձանց, ովքեր բանտարկությամբ կամ այլ եղանակով ազատությունից զրկվել են իրենց համոզմունքների, արտահայտած տեսակետների կամ ազգային, ռասայական և այլ պատկանելության համար և, որպես պարտադիր պայման, որևէ բռնություն չեն գործադրել կամ քարոզել: Կազմակերպությունը գտնում է, որ բոլոր խղճի բանտարկյալները պետք է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակվեն:
Հայաստանում
Հետևապես, կարելի է վստահաբար պնդել, որ երկու չափանիշներով էլ Հայաստանում քաղաքական բանտարկյալներ կան: ԵԽԽՎ-ի չափանիշներով քաղաքական բանտարկյալներ են, օրինակ, Անդրիաս Ղուկասյանը, Գևորգ Սաֆարյանը, Շանթ Հարությունյանը, Հայկ Կյուրեղյանը և այլն։ «Սասնա ծռերի» քաղաքական բանտարկյալ լինել/չլինելը ԵԽԽՎ-ի չափանիշներով քննարկման առարկա է, բայց եթե հիմնավորվի, որ, օրինակ, նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը առավել խիստ է իրենց ընդդիմադիր հայացքների համար, ապա իրենք էլ պետք է որակվեն քաղաքական բանտարկյալ:
Ամնեսթի Ինթրնեշնլի սահմանմամբ «Սասնա ծռերը» քաղաքական բանտարյալներ են, իսկ Գևորգ Սաֆարյանը, Անդրիաս Ղուկասյանը և մի շարք այլ անձինք՝ խղճի բանտարկյալներ:
Անուշ Համբարյան
Թեգեր` Amnesty InternationalAndrias GhukasyanGevorg SafaryanHayk KyuregyanHuman RightsPACEpolitical prisonersSasna TsrerShant HarutyunyanАндриас ГукасянГеворг Сафарянполитзаключённыйполитический заключенныйСасна црерузник совестиШант АрутюнянազատազրկումԱնդրիաս ՂուկասյանԳևորգ ՍաֆարյանԵԽԽՎխզճի բանտարկյալՀայկ Կյուրեղյանհաց բերողմարդու իրավունքներՇանթ ՀարությունյանՊՊԾՍասնա ծռերքաղբանտարկյալ
19:17, 31 Հնվ, 2022
Հունվարի 27-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) ձայների մեծամասնությամբ ընդունեց «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների աշխատանքը» բանաձևը, որին հայաստանյան պատվիրակությունից ԱԺ ընդդիմադիր...
Ղազանչեցոց եկեղեցին «Ղազանչի» չի վերանվանվի
20:04, 28 Սպտ, 2021
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ֆեյսբուքյան իր էջում սեպտեմբերի 27-ին գրառում էր արել՝ անդրադառնալով նույն օրը Եվրոպայի խորհրդի...
Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ապրիլի 19-ին հայ գերիներին վերաբերող հարցի քվեարկությունը լայնորեն քննարկվում է հայ հանրության շրջանում։ Ի վերջո, արդյո՞ք Ռուսաստանի...

Кто такие политические заключенные и узники совести: некоторые разъяснения
В последние годы в Армении касательно ряда лиц, лишенных свободы, существует столкновение мнений, а именно — являются ли эти лица политическими заключенными? Основной тенденцией является то, что представители власти отрицают существование политических заключенных в Армении, а оппозиция, а также общественные деятели и правозащитники считают, что в Армении есть политические заключенные. Более того, есть те, кто утверждает, что, если в действиях человека есть состав преступления, то этот человек не может быть назван политическим заключенным.
Международные организации, занимающиеся вопросами политических заключенных, имеют определенные критерии для причисления того или иного человека к этой категории. Попробуем рассмотреть определения авторитетных организаций о понятиях «политический заключенный» и «узник совести».
ПАСЕ
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ, членом которой является и Армения) принятой в 2012 году резолюцией вновь утвердила критерии, принятые ею в 2001 году, о том, кто может считаться политическим заключенным. В резолюции, в частности, отмечается, что лишенный свободы человек может считаться политическим заключенным, если:
• лишение свободы было произведено в нарушение одной из основных гарантий, закрепленных в Европейской Конвенции о защите прав человека (ЕКПЧ) и протоколов к ней, в частности, свободы мысли, совести и религии, свободы выражения взглядов и свободы информации, свободы собраний и ассоциаций;
• свободы было произведено по чисто политическим причинам, без связи с каким-либо преступлением;
• политическим мотивам продолжительность содержания под стражей или его условия явно непропорциональны правонарушению, в совершении которого лицо подозревается или признано виновным;
• по политическим мотивам лицо содержится под стражей в дискриминационных условиях по сравнению с другими лицами, или,
• сли лишение свободы является результатом судебного разбирательства, которое было явно несправедливым, и это связано с политическими мотивами властей.
Резолюция также четко закрепляет, что лица, лишенные свободы за террористические преступления, не могут считаться политическими заключенными.
Amnesty International
Всемирно известная правозащитная организация Amnesty International различает два понятия – «политический заключенный» и «узник совести». Организация для понятия «политический заключенный» имеет более широкое определение, в частности, она считает политическим заключенным любое лицо, лишенное свободы, случай которого имеет значительный, политический элемент — будь то мотивы действий заключенного, само действие или мотивы действий властей в отношении этого лица. Организация требует справедливого судебного разбирательства для политических заключенных.
Понятие «политический заключенный» включает в себя понятие «узник совести». Amnesty International считает узниками совести только тех лиц, кто путем заключения или другим способом лишились свободы из-за своих убеждений, выраженных мнений или  национальной, рассовой или другой принадлежности и, в качестве обязательного условия, не применяли или проповедовали никакого насилия. Организация считает, что все узники совести должны быть немедленно освобождены без предварительных условий.
В Армении
Следовательно, можно с уверенностью утверждать, что по этим двум критериям в Армении есть политические заключенные. По критериям ПАСЕ политическими заключенными являются, например, Андриас Гукасян, Геворг Сафарян, Шант Арутюнян, Айк Кюрегян и др. Являются или не являются политическими заключенными участники группы «Сасна црер», согласно критериям ПАСЕ является предметом обсуждения, но если будет обосновано, что, например, отношение к ним намного строже по причине их оппозиционных взглядов, то и они должны быть квалифицированы как политические заключенные
А по определению Amnesty International, участники «Сасна црер» — политические заключенные, а Геворг Сагарян, Андриас Гукасян и ряд других лиц – узники совести.