Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ ի տարբերություն 2016-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի, միջազգային հանրությունը 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի հարձակվողական գործողությունների վերաբերյալ որևէ դատապարտող հայտարարություն չի հնչեցրել։
«Այստեղ բան չկա էլի զարմանալու, թե ինչու որևէ մեկը այդպես էլ չդատապարտեց Ադրբեջանի ռազմական գործողություններ վերսկսելը։ Հիշո՞ւմ եք, չէ՞, 16 թ․-ի ապրիլը, երբ որ միջազգային հանրությունը միահամուռ կերպով դատապարտում էր Ադրբեջանի հարձակվողական գործողությունը»,- նշել է նա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե ինչպես է միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ միջազգային կառույցները և երկրները, դատապարտել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված երկու պատերազմները։
Ադրբեջանին հասցեական դատապարտելու կոչ ուղղել է միայն Կիպրոսը
Ինչպես 2016-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի, այնպես էլ 2020-ի պատերազմի ժամանակ ռազմական գործողությունները դատապարտելու կոչեր եղել են տարբեր երկրների ու կառույցների կողմից, սակայն պաշտոնական մակարդակով Ադրբեջանին դատապարտող հասցեական կոչով հանդես է եկել միայն Կիպրոսի Հանրապետությունը։
2016-ի ապրիլի 4-ին Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել էր հայտարարություն՝ դատապարտելով Լեռնային Ղարաբաղում ուժի կիրառումը և դրա հետևանքով առաջացած մարդկային կորուստները։ Մասնավորապես, Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարը մեղադրել էր Ադրբեջանի կառավարությանը հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ և նշել. «Կիպրոսի Հանրապետության կառավարությունն ուշադրությամբ հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում/Արցախում այս մտահոգիչ իրադարձությունների զարգացմանը, որոնք առաջ եկան Ադրբեջանի ռազմական ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ»։ Միաժամանակ, Կիպրոսի ԱԳՆ-ն հորդորել էր Թուրքիային զերծ մնալ որևէ գործողություններից և հայտարարություններից, որոնք ապակայունացնում են իրավիճակը:
Նմանատիպ դատապարտող հայտարարություն 2020 թ․-ի արցախյան պատերազմին ևս եղել է Կիպրոսի կողմից։ Այդ երկրի ԱԳՆ-ն սեպտեմբերի 27-ին հաղորդագրություն տարածեց, որում խորը մտահոգություն էր հայտնում Արցախում լարվածության բարձրացմամբ և դատապարտում Ադրբեջանին՝ հրադադարը խախտելու համար։ Կիպրոսից բացի, միայն Ֆրանսիան է դատապարտող հայտարարություն արել։ 2020-ի սեպտեմբերի 30-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել էր. «Քանի որ արդեն պարզվել է, որ հրետակոծությունն իրականացվել է Ադրբեջանի կողմից, ես պահանջեցի, որպեսզի այդ հարձակումը դադարեցվի, և հստակորեն դատապարտեցի այդ քայլը»:
Հատկանշական է, որ ապրիլյան պատերազմից հետո՝ 2016-ի ապրիլի 9-ին, նախատեսվում էր բողոքի ցույց՝ ընդդեմ միջազգային հանրության լռության։ Ցույցի նախաձեռնող խմբի հայտարարության մեջ ասվում էր. «Ռազմական գործողությունների ընթացքում նկատվեց միջազգային հանրության և հատկապես հակամարտության կարգավորման գործում առաջնային ներգրավվածություն ունեցող կառույցների և երկրների մի մասի հանցավոր լռությունը կամ ոչ պակաս հանցավոր հավասարության նշան դնելը ՀՀ, ԼՂՀ և ադրբեջանական կողմի գործողությունների մեջ»։
Նշենք, որ միջազգային հանրության կոչերը, ինչպես 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ 2020-ին, հիմնականում ուղղված են եղել երկու երկրներին՝ հաստատել հրադադար և երկխոսություն սկսել։ Մի քանի երկիր էլ աջակցություն էր հայտնել Ադրբեջանին և դատապարտել Հայաստանին։ Այսպիսով, նախկին նախագահի պնդումը, թե 2016-ին միջազգային հանրությունը միահամուռ կերպով դատապարտում էր Ադրբեջանի գործողությունը, սխալ է։
Թեգեր` Արմնյուզպատերազմ ԱրցախումՍերժ Սարգսյան
19:04, 15 Ապր, 2021
Վերջին օրերին համացանցում քննարկվում է Արցախի Հադրութ քաղաքի գրավման հանգամանքները, հատկապես գրավելու ամսաթիվը: Մասնավորապես, Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը...
Նիկոլ Փաշինյանը դժգոհում է զոհերի թվի շահարկումից և ինքն է սխալ թիվ հրապարակում
19:42, 22 Մրտ, 2021
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 20-ին այցելել էր Արագածոտնի մարզի մի քանի համայնքներ։ Բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ կառավարության ղեկավարն անդրադարձել էր...

В интервью телеканалу Armnews третий президент Армении Серж Саргсян заявил, что в отличие от четырехдневной войны в апреле 2016 года, во время 44-дневной войны 2020 года международное сообщество не выступило с заявлениями, осуждающими наступательные действия Азербайджана.
«Неудивительно, почему никто так и не осудил Азербайджан за возобновление боевых действий. Вы ведь помните, как в апреле 2016 года, международное сообщество единогласно осудило наступление Азербайджана», — отметил он.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, как международное сообщество, в том числе международные организации и страны, осудили две войны, развязанные Азербайджаном.
Только Кипр призвал к адресному осуждению Азербайджана
Как во время четырехдневной войны в апреле 2016 года, так и во время войны в 2020 году из разных стран и структур прозвучали призывы осудить военные действия, однако на официальном уровне только Республика Кипр выступила с адресным заявлением, осуждающим Азербайджан.
4 апреля 2016 года Министерство иностранных дел Кипра выступило с заявлением, в котором осудило применение силы в Нагорном Карабахе, повлекшее за собой человеческие жертвы. В частности, министр иностранных дел Кипра обвинил правительство Азербайджана в нарушении режима прекращения огня и отметил, что «правительство Республики Кипр внимательно следит за тревожным развитием событий в Нагорном Карабахе/Арцахе, которое сопровождается нарушениями на линии перемирия со стороны азербайджанских войск». В то же время МИД Кипра призвал Турцию воздержаться от каких-либо действий и заявлений, «чреватых дестабилизацией складывающейся ситуации».
Во время арцахской войны 2020 года Кипр выступил с аналогичным осуждающим заявлением. МИД этой страны 27 сентября распростанил заявление, в котором выразил глубокую озабоченность эскалацией напряженности в Арцахе и осудил Азербайджан за нарушение режима прекращения огня. Помимо Кипра, с осуждающим заявлением выступила только Франция. На пресс-конференции 30 сентября 2020 года президент Франции Эмманюэль Макрон заявил: «Поскольку было уже установлено, что обстрел был произведен со стороны Азербайджана, я потребовал, чтобы эта атака была прекращена и со всей ясностью осудил эти меры».
Примечательно, что после апрельской войны – 9 апреля 2016 года – была запланирована акция протеста против молчания международного сообщества. В заявлении инициативной группы по проведению митинга говорится: «Военные действия сопровождались преступным молчанием или, по крайней мере, использованием искусственного знака равенства в действиях РА, НКР и Азербайджана со стороны определённых стран и в частности, организаций, в приоритетном порядке, участвующих в разрешении конфликта».
Отметим, что призывы международного сообщества, как во время войны в апреле 2016 года, так и в 2020 году, были в основном адресованы обеим сторонам – установить прекращение огня и начать диалог. А несколько стран выразили поддержку Азербайджану и осудили Армению. Таким образом, утверждение бывшего президента о том, что в 2016 году международное сообщество единогласно осудило действия Азербайджан, является невереным.