Կորոնավիրուսի երեք ալիքները և Հայաստանը․ համառոտ անդրադարձ
Այս տարվա գարնանը՝ ձմռան ամիսներին գրանցված որոշակի անկումից հետո, Հայաստանում սկսվեց կորոնավիրուսային համավարակի երրորդ ալիքը, որը դեռ շարունակվում է՝ օրական գրանցվող 1000 և ավելի դեպքերով։
Կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման շուրջ մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում վարակվել է ավելի քան 200,000 մարդ, մահերի թիվը շուրջ 3740 է, ևս 955 անձ մահացել է «այլ հիվանդություններից»։ Ապրիլի 12-ի դրությամբ ապաքինվել է շուրջ 180 հազար մարդ։ Ապրիլի սկզբին Առողջապահության նախարարությունը հայտարարեց, որ արդեն շուրջ 500 անձի մոտ գրանցվել է կրկնակի վարակի դեպք։ Բացի այդ, Հայաստանում հայտնաբերվել են կորոնավիրուսի նոր՝ բրիտանական շտամով վարակման դեպքեր։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է ուսումնասիրել Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի երեք ալիքները, դրանց առանձնահատկությունները և պետության գործողությունները։
Առաջին ալիքը
Հայաստանում կորոնավիրուսի առաջին դեպքերի գրանցումից հետո՝ 2020 թ. մարտի 16-ին, հայտարարվել էր արտակարգ դրություն և տեղաշարժի սահմանափակումների ռեժիմ։ Կորոնավիրուսի առաջին ալիքի պիկը Հայաստանում սկսվեց մայիսի կեսերին և թուլացավ շուրջ երկու ամիս անց՝ հուլիսի կեսերից հետո, երբ օրական գրանցվող դեպքերի թիվը միջինում կազմում էր 400-500։ Ապրիլին գրանցված մահվան առաջին դեպքից մինչև օգոստոսի մեկը՝ չորս ամսվա ընթացքում, կորոնավիրուսից Հայաստանում մահացել էր շուրջ 750 մարդ։
Կորոնավիրուսի տարածման առաջին փուլում Հայաստանում առցանց ռեժիմի էին անցել ուսումնական հաստատությունները, փակվել էին ժամանցի կենտրոնները և դադարեցվել էր հանրային տրանսպորտի աշխատանքը։ Այս ընթացքում պարտադիր էին դարձել դիմակների կրումը, ինչպես նաև տեղաշարժման թերթիկները։
Կորոնավիրուսի երեք ալիքները Հայաստանում
Համավարակի առաջին ամիսներին կորոնավիրուսի տարածումից է՛լ ավելի մեծ ակտիվությամբ շրջանառվում էին վարակի վերաբերյալ ապատեղեկատվությունն ու կեղծ լուրերը։ Աստիճանաբար, վիրուսի ուսումնասիրության և հատկապես մահվան դեպքերի աճին զուգահեռ, նվազեց նաև կորոնավիրուսին «լուրջ չվերաբերվողների» թիվը։ Այս շրջանում համացանցում տարածված ամենաաղմկահարույց կեղծ լուրերին կարող եք ծանոթանալ «Փաստերի ստուգման հարթակի» այս հոդվածներում։
• Հայկական կորոնավիրուսի սխտորն ու ապատեղեկատվությունը․ ամփոփ անդրադարձ
• Տաք ջուրը կորոնավիրուսից չի փրկում․ միֆն ու իրականությունը
Պատերազմ և կորոնավիրուս
2020-ի ամռանը Հայաստանում գրանցվող դեպքերի թիվը որոշակիորեն նվազեց: Սակայն Արցախում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող առաջին շաբաթներին կորոնավիրուսային համավարակը Հայաստանում հասավ իր պիկին։ Հոկտեմբերի կեսից Հայաստանում արձանագրվող օրական դեպքերի թիվը հասավ 2000-ի, կտրուկ աճեց նաև գրանցվող մահերի թիվը։
Պատերազմի ընթացքում գործող սահմանափակումները մոռացվեցին՝ հաշվի առնելով երկրում տեղի ունեցող տեղաշարժերը և Արցախից փախստականների մեծ հոսքը։ Մեկ տարվա ընթացքում կորոնավիրուսի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է հենց պատերազմի և դրան հաջորդող ամսվա ընթացքում։
Մասնավորապես, հոկտեմբերի 15-ից նոյեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսից մահվան շուրջ 1050 դեպք՝ առանց ներառելու կորոնավիրուսի առկայությամբ այլ հիվանդություններից մահերը։ Այս ընթացքում օրական գրանցվող մահվան դեպքերի թիվը հասավ 40-ի։ Կորոնավիրուսի առաջին և երրորդ ալիքների դեպքում մեկ օրում գրանցված մահերի առավելագույն ցուցանիշը 28 է։
Պատերազմի ավարտից հետո Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսով վարակվածության դեպքերը շատ էին նաև ռազմաճակատում։
Այս ընթացքում առավելագույնն էր նաև փաստացի բուժվող քաղաքացիների թիվը՝ շուրջ 40 հազար։ Համեմատության համար նշենք, որ ապրիլի 12-ի դրությամբ փաստացի բուժվում է շուրջ 16 հազար անձ։ Հատկանշական է, որ պատերազմի ընթացքում ո՛չ լրատվամիջոցները, ո՛չ սոցիալական ցանցերի օգտատերերը գրեթե չէին անդրադառնում կորոնավիրուսային հիվանդությանը։
Հատկանշական է, որ կորոնավիրուսային համավարակի պիկի հիմնական «ժամկետները» Հայաստանում և աշխարհում չեն համընկնում։ Այսպես, աշխարհում օրական կտրվածքով կորոնավիրուսի ամենաշատ դեպքերը սկսեցին գրանցվել ամռան ամիսներին, երբ Հայաստանում ավարտվում էր առաջին ալիքի պիկը, իսկ երկրորդ ալիքի բռնկումը սկսվեց նոյեմբերի կեսերից հետո, երբ Հայաստանում նահանջում էր երկրորդ ալիքը։
Երրորդ ալիքը՝ մեկ տարի անց․ պատվաստանյութի սպասում
Կորոնավիրուսի դեպքերի կարճատև անկումից հետո 2021 թ. գարնանը՝ վարակի տարածումից շուրջ մեկ տարի անց, փաստացի, սկսվեց երրորդ ալիքը։ Համեմատած երկրորդ ալիքի՝ այս դեպքում օրական գրանցվող դեպքերի թիվը շուրջ 1000 է, մահերը՝  մինչև 25։
Այս փուլում Հայաստանի իշխանությունները փորձում են բացառել անցումը խիստ սահմանափակումների ռեժիմի՝ խուսափելով տնտեսությանը հասցվելիք հնարավոր վնասներից։ Մինչ օրս Հայաստանը ձեռք  է բերել 15,000 դեղաչափ Sputnik V և 24,000 դեղաչափ AstraZeneca պատվաստանյութեր՝ 19,500 անձի համար։ Ռուսաստանի նախագահի հետ վերջին հանդիպման ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը Ռուսաստանից պատրաստվում է ձեռք բերել շուրջ 1 միլիոն դեղաչափ։ Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունները քննարկում են նաև Հայաստանում Sputnik V պատվաստանյութի համատեղ արտադրություն սկսելու հարցը։
COVAX Facility նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանը նախատեսում է ստանալ ինչպես AstraZeneca պատվաստանյութի հավելյալ դեղաչափեր, այնպես էլ նոր պատվաստանյութեր։ Ապրիլի 13-ին Հայաստանը սկսեց պատվաստումների առաջին շրջանը Երևանում, ապրիլի 14-ին՝ մարզերում։
Ամփոփելով՝ նշենք, որ կորոնավիրուսի երրորդ ալիքի բռնկումը մտահոգություններ է առաջացրել ոչ միայն Հայաստանում։ Հետագա ալիքների կանխումը մեծապես կախված է պատվաստումների լայնածավալ կիրառությունից։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, սակայն, համարում է, որ համավարակը դեռ հեռու է ավարտից։
Թեգեր` կորոնավիրուսկորոնավիրուսի պատվաստանյութ
Օմիկրոնի նոր BA.2 ենթատեսակ․ ի՞նչ գիտենք դրա մասին
15:22, 25 Փտր, 2022
Հայաստանի Առողջապահության նախարարությունը օրերս հայտնեց երկրում կորոնավիրուսի Օմիկրոն շտամի նոր ենթատեսակի՝ BA.2-ի դեպքերի մասին։ Ըստ Առողջապահության նախարարության՝ այս ենթատեսակը համարվում...

Весной этого года, после некоторого спада, зарегистрированного в зимние месяцы, в Армении началась третья волна коронавируса, которая продолжается до сих пор. Ежедневно регистрируется более 1000 случаев.
За почти год распространения коронавирусной инфекции в Армении заразились более 200 тысяч человек, число умерших составило около 3740, от «других болезней» скончались 955 человек. По состоянию на 12 апреля выздоровели около 180 тысяч человек. В начале апреля Министерство здравоохранения заявило, что зафиксировано 500 случаев двойного заражения. Кроме того, в Армении выявлены случаи инфицирования новым «британским» штаммом коронавирусом.
«Платформа проверки фактов» решила изучить три волны коронавируса в Армении, их особенности и действия государства.
Первая волна
После регистрации первых случаев коронавируса в Армении, 16 марта 2020 года, в Армении был введен режим чрезвычайного положения и установлены ограничения передвижения. Пик первой волны коронавируса в Армении начался в середине мая и ослаб примерно через два месяца, в середине июля, когда среднее число ежедневных случаев заболевания составляло 400-500. С апреля по август, за 4 месяца, в Армении от коронавируса умерло около 750 человек.
На первом этапе распространения коронавируса учебные заведения в Армении перешли на дистанционное обучение, закрылись развлекательные центры и прекратилась работа общественного транспорта. За это время стало обязательным ношение масок, а также бланки передвижения.
Три волны передвижения в Армении
В первые месяцы пандемии дезинформация и ложные новости о вирусе стали распространяться намного активнее, чем коронавирус. Постепенно, параллельно изучению вируса и увеличению случаев смертей сократилось число тех, кто не воспринимал коронавирус «всерьез». О самых скандальных фейковых новостях, распространяемых в Сети за этот период, вы можете прочитать в статьях «Платформы проверки фактов»:
• Чеснок и дезинформация об армянском коронавирусе: краткий очерк
• Горячая вода не спасает от коронавируса: миф и реальность
Война и коронавирус
Летом 2020 года число зарегистрированных случаев в Армении значительно уменьшилось. Однако в течение второй Арцахской войны и в последующие недели после ее окончания распространение коронавируса в Армении достигло своего пика. С середины октября число ежедневно регистируемых случаев в Армении достигло 200, возросло также число регистрируемых смертей.
Ограничения, действующие во время войны, были забыты, учитывая перемещения, происходящих в стране, и большой поток беженцев из Арцаха. Самый высокий уровень заболеваемости коронавирусом был зафиксирован именно во время войны и последующий после ее окончания месяц.
В частности, с 15 октября по 20 ноября в Армении было зарегистрировано около 1050 смертей от коронавируса, не считая смертей от других заболеваний с выявленным коронавирусом. За этот период число ежедневных случаев смертей достигло 40. В случае первой и третьей волны коронавируса максимальная смертность в сутки составляет 28.
После окончания войны президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что и на передовой было много случаев заражения коронавирусом.
За этот период максимальным было также число вылечившихся граждан – около 40 тысяч человек. Для сравнения отметим, что по состоянию на 12 апреля лечение проходят около 16 тыс человек. Примечательно, что в теченение войны ни СМИ, ни пользователи социальных сетей не освещали коронавирус.
Примечательно, что основные «даты» пика коронавируса в Армении и в мире не совпадают. Таким образом, большинство случаев коронавируса в мире начали регистрироваться ежедневно в летние месяцы, когда в Армении заканчивался пик первой волны, а вспышка второй волны началась с середины ноября, когда в Армении отступала вторая волна.
Третья волна – год спустя. В ожидании вакцины
После кратковременного снижения заболеваемости коронавирусом, весной 2021 года, примерно через год после распространения вируса, началась третья волна. По сравнению со второй волной, число ежедневно регистрируемых случаев составляет около 1000, число смертей – до 25.
На данном этапе власти Армении стараются исключить переход к режиму жестких ограничений, избегая возможного ущерба для экономики. На сегодняшний день Армения закупила 15 000 доз Sputnik V и 24 000 доз вакцины AstraZeneca для 19 500 человек. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на последней встрече с президентом России заявил, что Армения собирается приобрести у России около 1 миллиона доз. Власти Армении и России также обсуждают совместное производство вакцины Sputnik V в Армении.
В рамках инициативы COVAX Facility Армения планирует получить как дополнительные дозы вакцины AstraZeneca, так и новые вакцины. 13 апреля в Армении стартовал первый этап вакцинации в Ереване, 14 апреля — в регионах.
В заключение отметим, что вспышка третьей волны коронавируса вызвала опасения не только в Армении. Предотвращение последующих всплесков инфекции во многом зависит от широкого использования вакцин. Однако Всемирная организация здравоохранения считает, что эпидемия еще далека от завершения.