Ազգային վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2021 թվականի ցուցանիշները՝ երկրում գրանցված մահերի և ծնունդների վերաբերյալ։ Շարունակելով 2020 թվականի՝ Արցախյան երկրորդ պատերազմով և կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված հակառեկորդը՝ Հայաստանում ժողովրդագրական վիճակը շարունակում է բացասական միտում ցույց տալ։
Ըստ Վիճկոմի տվյալների՝ 2021 թվականին ծնվել է 36 հազար 585 երեխա, մահացել՝ 34 հազար 658 մարդ, ծնվածների թիվը մահացածներինը գերազանցել է 1927-ով (բնական հավելաճ)։
Հատկանշական է, որ պատերազմական 2020 թվականին բնական հավելաճը ընդամենը 183 էր, մինչդեռ դրանից առաջ՝ 2019 թվականին, երկրում ծնվածների թիվը մահացածներինը գերազանցել էր 9855-ով։
2021-ին գրանցված մահերը նախորդ տարվա համեմատ նվազել են շուրջ 1500-ով, սակայն 2019 թվականի համեմատ այս թիվն ավելի է շուրջ 35%-ով։ Մահացության ավելի բարձր ցուցանիշ, ըստ պաշտոնական տվյալների, գրանցվել էր միայն 1988 թվականին։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 44-օրյա պատերազմում Հայաստանն ունեցել է շուրջ 4000 զոհ, որոնցից 250-ի մահը ԱՎԿ-ն արձանագրել է որպես 2021 թվականին գրանցված մահ։ ԱՎԿ-ն միաժամանակ հայտնում է, որ 2020 և 2021 թվականների ցուցանիշները դեռ ենթակա են ամբողջական վերանայման։
2020 թվականին մահացել էր շուրջ 20 հազար արական սեռի ներկայացուցիչ՝ շուրջ 4000-ով ավելի, քան իգական, ինչը պայմանավորված էր պատերազմով։ 2021 թվականին այս թվերի միջև տարբերությունը զգալիորեն կրճատվել է․ մահացած տղամարդկանց թիվը 544-ով ավել է կանանց թվից, իսկ ծնված տղա երեխաները 1543-ով ավել էին, քան աղջիկները:
Մահացության պատճառների մեջ, ինչպես ամեն տարի, գերակշռողն արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններն են՝ ավելի քան 16 հազար կամ շուրջ 48 տոկոս։
Կորոնավիրուսային հիվանդությունից 2021-ին մահացել է 5450 մարդ՝ 2020-ի 3540-ի դիմաց։
Ժողովրդագրական փոփոխությունները երկրում
Վերջին երկու տարիների ժողովրդագրական ցուցանիշները համեմատական են միայն 1988 թվականի՝ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի տարվա հետ, երբ ըստ տարբեր տվյալների՝ երկրում գրանցվել էր ավելի քան 35 հազար մահ։ Ծնվածների թիվը, սակայն, այդ տարում շուրջ 74 հազար էր, իսկ բնական աճը՝ մոտ 39 հազար։
2020 թվականին Հայաստանում գրանցվել է 1988-ից հետո մահացության ամենաբարձր ցուցանիշը — fip.am |
Հայաստանում ծնունդների և մահացությունների տարբերությունը սկսել է զգալիորեն նվազել 1993 թվականից, երբ ցուցանիշը կազմել էր շուրջ 31 հազար, իսկ յոթ տարի անց՝ 2000 թվականին, դարձել էր արդեն շուրջ 10 հազար։ Համեմատության համար նշենք, որ հիսուն տարի առաջ՝ 1970-ականներին, երկրում բնական հավելաճը կազմում էր միջինում 45 հազար մարդ։
Բնական աճի շարունակ նվազման և արտագաղթի պատճառով վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանի փաստացի բնակչությունը նվազել է երեք միլիոնից։
2017-2019 թվականներին ծնելիության և մահացության թվերի տարբերությունը թեև դրական էր, սակայն չէր գերազանցում 10 հազարը։ Իսկ արդեն 2020 թվականին այդ տարբերությունը պատմականորեն ամենացածրն էր վերջին առնվազն 70 տարիների համար․ ծնունդների թիվն ընդամենը 183-ով էր ավել մահերի թվից: Այս ցուցանիշը կարող է դառնալ բացասական, երբ ԱՎԿ-ն հստակեցնի 44-օրյա պատերազմի զոհերի տվյալները։ Իսկ 2021 թվականին, չնայած գրանցված մի փոքր աճին, բնակչության բնական հավելաճի ցուցանիշը շարունակում է մնալ շատ ցածր։
Ամփոփելով՝ կարող ենք փաստել, որ ի հավելում նրա, որ նախորդ երկու տարիներին մահացության ցուցանիշն ամենաբարձրն էր վերջին երեք տասնամյակներում և համեմատելի էր 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի պատճառով գրանցված մահացության թվերի հետ, ժողովրդագրական իրավիճակը Հայաստանում առավել մտահոգիչ է դառնում բնական հավելաճի շարունակական անկման պատճառով։

Национальный статистический комитет опубликовал показатели смертности и рождаемости, зарегистрированные в стране в 2021 году. Продолжая  антирекорд 2020 года, обусловленный второй Арцахской войной и коронавирусом, демографическая ситуация в Армении по-прежнему демонстрирует негативную тенденцию.
По данным Статистического комитета, в 2021 году родилось 36 585 детей, умерло 34 658 человек, число родившихся превысило число умерших на 1927 (естественный прирост).
Примечательно, что естественный прирост в военном 2020 году составил всего 183 человека, тогда как до этого, в 2019 году, число родившихся в стране превысило число умерших на 9855 человек.
Смертность, зарегистрированная в 2021 году, уменьшилась примерно на 1500 по сравнению с предыдущим годом, однако по сравнению с 2019 годом это число выше примерно на 35%. Более высокая смертность, по официальным данным, была зарегистрирована только в 1988 году.
По официальным данным, в 44-дневной войне Армения потеряла около 4000 человек, смерть 250 из которых НСК зафиксировала как смерть, зарегистрированная в 2021 году. В то же время НСК сообщает, что показатели за 2020 и 2021 годы подлежат полному пересмотру.
Copy: Untitled infographic
Infogram
В 2020 году погибло около 20 000 мужчин – примерно на 4 000 больше, чем женщин, что обусловлено войной. В 2021 году разница между этими показателями значительно сократилась: число умерших мужчин было на 544 больше, чем число женщин, а число рожденных мальчиков на 1543 больше числа девочек.
Как и каждый год, преобладающими причинами смерти являются болезни системы кровообращения — более 16 тысяч или около 48%.
В 2021 году от коронавируса скончались 5450 человек, в 2020 году – 3540.
Демографические изменения в стране
Демографические показатели последних двух лет сравнимы только с 1988 годом – годом разрушительного землетрясения в Спитаке, когда, по разным данным, в стране было зарегистрировано более 35 тысяч смертей. Однако рождаемость в том году составила около 74 тысяч человек, а естественный прирост – около 39 тысяч.
В 2020 году в Армении зафиксирован самый высокий уровень смертности, начиная с 1988 года — fip.am
Разница между рождаемостью и смертностью в Армении начала значительно сокращаться с 1993 года, когда показатель составлял около 31 тысячи, а через семь лет, в 2000 году – около 10 тысяч. Для сравнения отметим, что пятьдесят лет назад, в 1970-е годы, естественный прирост в стране составлял в среднем 45 тысяч человек.
Из-за постоянного снижения естественного прироста и эмиграции численность постоянного населения Армении за последние несколько лет уменьшилось с трех миллионов человек.
В 2017-2019 годах разница между показателями рождаемости и смертности была положительной, однако не превышала 10 000. А уже в 2020 году эта разница была исторически самой низкой как минимум за последние 70 лет: число рождений было всего на 183 человека больше, чем число смертей. Этот показатель может стать отрицательным, когда НСК уточнит данные о жертвах 44-дневной войны. А в 2021 году, несмотря на зарегистрированный небольшой прирост, показатель естественного прироста населения остается очень низкими.
Подводя итоги, можем констатировать, что в дополнении к тому, что уровень смертности в предыдущие два года был самым высоким за последние три десятилетия и сравнимым с числом погибших в результате разрушительного землетрясения 1988 года, демографическая ситуация в Армении становится все более тревожной в связи с продолжающимся снижением естественного прироста.