ՀՔԾ-ի տարօրինակ մեղադրանքը Արմեն Գրիգորյանին
«Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության համակարգող Արմեն Գրիգորյանը ձերբակալվել է անօրինական հավաքներ անցկացնելու, կազմակերպելու և զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով։ Այդ մասին հաղորդագրությամբ հայտնում է Հայաստանի հատուկ քննչական ծառայությունը։
Ուշագրավ է Արմեն Գրիգորյանին ներկայացված բազմաթիվ մեղադրանքներից հատկապես մեկը՝ ապօրինի ներխուժման փորձ Ազգային ժողովի շենք։
«Այնուհետև, անտեսելով ոստիկանության օրինական պահանջը և շարունակելով անօրինական հավաքն ու զանգվածային անկարգությունները, 16.04.2018թ.-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ա.Գ.-ն հավաքի մասնակիցներին Բաղրամյան պողոտայով ուղղորդել է դեպի ՀՀ Ազգային ժողովի շենք` փորձելով ապօրինի ներխուժել այնտեղ», — մասնավորապես ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մի կողմ թողնելով «զանգվածային անկարգություններ» եզրույթի վիճարկումը, ինչպես նաև գնահատականը, թե որքանով են ոստիկանության պահանջը և ընդհանրապես գործողությունները համարժեք և օրինական՝ նկատենք, որ շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև ինքը՝ Արմեն Գրիգորյանը, բազմիցս հայտարարել էին, որ իրենց նպատակն է շրջափակել Ազգային ժողովի շենքը և թույլ չտալ պատգամավորների մուտքը, իսկ այնուհետև մասնակցությունը ՀՀ վարչապետի ընտրություններին։ ԱԺ-ի շենք ներխուժելու որևէ հայտարարություն ո՛չ Արմեն Գրիգորյանը, ո՛չ էլ «Իմ քայը» և «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնությունների այլ անդմաներ երբևէ չեն հնչեցրել։
Բացի այս, հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնել է այդ օրը բռնության արդյունքում տուժած ոստիկանների մասին։ Հիշեցնենք՝ ոստիկանության կիրառած հատուկ միջոցների արդյունքում տարբեր վնասվածքներով բուժ․ հաստատություն են դիմել 46 քաղաքացի։ Հատկանշական է, որ ոստիկանության կիրառած լուսաձայնային նռնակներից տուժել են նաև ոստիկանները։

Странное обвинение ССС в отношении Армена Григоряна
Координатор инициативы «Отвергни Сержа» Армен Григорян задержан по подозрению в проведении незаконных собраний, организации и участии в массовых беспорядках. Об этом говорится в сообщении Специальной следственной службы Республики Армения.
Примечательным среди многочисленных обвинений, выдвинутых против Армена Григоряна, является обвинение в попытке незаконного проникновения в здание Национального собрания.
«Затем, проигнорировав законное требование полиции и продолжая незаконное собрание и массовые беспорядки, 16/04/2018, в районе 16:00, АГ направил участников собрания по проспекту Баграмяна к зданию Национального собрания РА, пытаясь незаконно проникнуть туда», — говорится в сообщении.
Оставляя в стороне оспаривание термина «массовые беспорядки», а также оценку тому, насколько  требование полиции и в целом действия законны и равнозначны, отметим, что лидер движения Никол Пашинян, а также сам Армен Григорян неоднократно заявляли, что их цель –окружить здание Национального собрания и не допустить вход депутатам, а затем участие в выборах премьер-министра РА. Никаких заявлений о проникновении в здание Национального собрания  ни Армен Григорян, ни члены инициатив «Мой шаг» и «Отвергни Сержа» никогда не озвучивали.
Кроме того, Специальная следственная служба сообщила о полицейских, которые в тот день пострадали в результате насилия. Напомним, что в результате применения полицией специальных средств в медучреждения с различными травмами обратились 46 человек. Примечательно, что от светошумовых гранат, примененных полицией, пострадали также полицейские.