ՀՀԿ-ն իշխանություն էր նաև մինչև 2008-ը
Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը Ազգային ժողովի հերթական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում, խոսելով պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի՝ 2002 թվականից Ռուսաստանի քաղաքացի լինելու հանգամանքի մասին, առաջարկեց չհարցնել այդ մասին Հանրապետականին։
«2002-ից մեր իշխանության տարիները չէին, մենք իշխանության մասն էինք, իսկ այդ ժամանակ կար նախագահական Սահմանադրություն…»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այս երկրում կան շատ ավելի կոմպետենտ մարմիններ, որոնք կարող են սպառիչ պատասխան տալ այդ հարցին:
Պետական կառավարման համակարգը
Հարկ է նշել, որ նախագահական լինում է ոչ թե սահմանադրությունը, այլ կառավարման համակարգը։ Ի դեպ, Աշոտյանի նշած ժամանակահատվածում պետական կառավարման համակարգը ոչ թե նախագահական էր, այլ կիսանախագահական։
Համակարգերի այս տարբերությունը հասկանալու համար բերենք օրինակ․ նախագահական համակարգի պարագայում գործադիր իշխանության ղեկավար է նախագահը, իսկ վարչապետ, որպես պաշտոն, գոյություն չունի։ Վառ օրինակ է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։
Այդ տարիներին գործադիր իշխանության (այդ թվում՝ վարչապետի) ղեկավար էր երկու ինստիտուտ՝ նախագահը և Ազգային ժողովը։ Ուստի այդ տարիներին Հայաստանում գործել է կիսանախագահական կառավարման համակարգ։
Հանրապետականն այդ տարիներին չի՞ եղել իշխանություն
Ըստ Արմեն Աշոտյանի՝ ՀՀԿ-ն  իշխանական համակարգի միայն մի մասն է կազմել:
Սկսած 2000 թվականից՝ գործադիր մարմնի ղեկավար էր ՀՀԿ նախագահ Անդրանիկ Մարգարյանը։ Հանրապետականին էր պատկանում նաև օրենսդիր իշխանությունը։  Այլ կերպ ասած, լինելով մեծամասնություն ԱԺ-ում և ղեկավարելով գործադիրը՝ ՀՀԿ-ն եղել է իշխանություն:
Միքայել Հարությունյանի քաղաքացիությունը ՀՀԿ-ի օրոք
«Ես վաղուց հրաժարվել եմ այն գայթակղությունից, որ դատողություն անեմ այն բանի մասին, որից ամբողջությամբ տեղեկացված չեմ, որի մասին չկան օբյեկտիվ փաստեր»,- նշում է Աշոտյանը՝ հավելելով, որ հարցը ուղղենք այն պատկան մարմիններին, որոնք պետք է այդ պարզաբանումը տան»:
2008 թվականի ապրիլի 16-ին՝ Հանրապետականի իշխանության օրոք՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Միքայել Հարությունյանը նշանակվել է  գլխավոր ռազմական տեսուչ: Սերժ Սարգսյանը եղել է նաև Միքայել Հարությունյանի անմիջական ղեկավարը կառավարության կազմում, երբ վերջինս պաշտպանության նախարար էր:
Հավելենք նաև, որ 2002 թվականի դրությամբ Սահմանադրությունը թույլ չէր տալիս անձին ունենալ երկքաղաքացիություն, այդ դրույթը մտել է 2005 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում։
Թեգեր` Արմեն ԱշոտյանհանրապետականՀանրապետական կուսակցությունՀՀ ՍահմանադրությունՀՀԿՄիքայել ՀարությունյանՍահմանադրություն
Սամվել Կարապետյանի վարչապետ դառնալը այդքան էլ հեշտ գործ չէ․ Նարեկ Կարապետյանի մոլորեցնող հայտարարությունները
22:49, 12 Փտր, 2026
«Մեր ձևով» շարժման առաջնորդ Նարեկ Կարապետյանը փետրվարի 12-ին իրենց ուժի վարչապետի թեկնածուի՝ Սամվել Կարապետյանի անունը հայտարարելիս ներկայացրեց՝ ինչպես է նա...

После очередного заседания Национального собрания заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян в беседе с журналистами, говоря о том, что бывший министр обороны Микаел Арутюнян с 2002 года является гражданином России, попросил не задавать об этом вопросов РПА.
«Власть была не в наших руках с 2002 года, мы составляли лишь часть этой власти, а в это время действовала президентская Конституция…», — сказал он, добавив, что в этой стране есть более компетентные органы, которые могут дать исчерпывающий ответ на этот вопрос.
Система государственного управления
Следует отметить, что президентской бывает не Конституция, а система управления. Кстати, в период, упомянутый Ашотяном, система государственного управления была не президентской, а полупрезидентской.
Приведем пример, чтобы понять разницу в этих системах. В случае президентской системы главой исполнительной власти является президент, а поста премьер-министра не существует. Ярким примером являются Соединенные Штаты Америки.
В те годы руководителями исполнительной власти (в том числе премьер-министра) были два института — президент и Национальное собрание. Следовательно, в те годы в Армении функционировала полупрезидентская система управления.
РПА в те годы не была у власти?
По словам Ашотяна, РПА состовляла лишь часть системы власти.
С 2000 года председателем исполнительного органа РПА был Андраник Маргарян. Законодательная власть также принадлежала Республиканской партии. Другими словами, будучи большинством в НС и руководителем исполнительной власти, властью была РПА.
Гражданство Микаеля Арутюняна при РПА
«Я давно отказался от соблазна судить о том, о чем я не до конца информирован, о чем отсутствуют объективные факты», — отметил Ашотян, добавив, что мы должны «направить этот вопрос соответствующим органам, которые должны дать эти разъяснение.
В годы правления РПА, 16 апреля 2008 года, указом президента Сержа Саргсяна Микаел Арутюнян был назначен Главным военным инспектором. Серж Саргсян был также непосредственным руководителем Микаеля Арутюняна в составе правительства, когда последний занимал должность министра обороны.
Добавим также, что по состоянию на 2002 год Конституция не позволяла лицу иметь двойное гражданство, это положение было введено в результате поправок к Конституции 2005 года.
Թեգեր` Արմեն ԱշոտյանհանրապետականՀանրապետական կուսակցությունՀՀԿՄիքայել ՀարությունյանՍահմանադրություն
Территориальные претензии Азербайджана к Армении: факты о том, что Алиев лжет
14:02, 7 Июн, 2024
Высокопоставленные чиновники Азербайджана, сперва министр иностранных дел Джейхун Байрамов, а затем президент Ильхам Алиев, заявили 5-6 июня, что Конституция Азербайджана...