Վերջերս հայկական և ռուսական մի քանի լրատվականներ սկսեցին ապատեղեկատվությամբ ու կեղծիքով լի հոդվածներ հրապարակել հայաստանյան ՀԿ-ների և իշխանությունների կապի մասին: Անդրադառնանք դրանցից մի քանիսին։
17:49, 13 Փտր, 2019
«Բաց հասարակության հիմնադրամներ»-ից դրամաշնորհներ ստացած կազմակերպությունների մասին ապատեղեկատվությունների ալիքը սկսվեց փետրվարի 4-ի՝ ռուսական Eurasia Daily կայքի կողմից, սակայն վերջինիս հրապարակումներից հետո տարբեր հայաստանյան լրատվամիջոցներ (Politik.am, Голос Армении և «Հայկական ժամանակ») շարունակեցին կեղծ տեղեկատվության տարածումը:
EADaily
Ռուսալեզու այս պարբերականը հանդես է եկել բավականին ծավալուն հոդվածով՝ նվիրված «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության գործունեությանը: Մասնավորապես, հոդվածի հեղինակը թիրախավորել է հիմնադրամից դրամաշնորհներ ստացած կազմակերպությունները՝ վերջիններիս մասին ակնհայտ բացասական և կեղծ եզրակացություններ անելով: Հոդվածում փորձ է արվում ընթերցողների մոտ թյուր կարծիք ձևավորել, թե Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության ղեկավար է դարձել հիմնադրամի մի քանի շահառու կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Անդրադառնանք EADaily-ի հրապարակած կեղծիքներից մի քանիսին:
Հոդվածում ներկայացվում է, որ կազմակերպության խնդիրներն են մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, մամուլի ազատությունը, հետաքննական լրագրության զարգացումը, դիտորդական առաքելությունները, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների զարգացումը, մշակութային կյանքի աշխուժացումը և այլն։ Եվ չնայած այս ամենին՝ հեղինակը կազմակերպությանը բնորոշելիս զերծ չի  մնացել կեղծիքից։ Մասնավորապես՝
1․ Սուտ։ Այն ամենը, ինչով հիմնադրամն ու իր գրասենյակը զբաղված են Հայաստանում, ոչ մի կերպ չի նպաստում կազմակերպության հռչակած սկզբունքների իրացմանը:
Իրականում։ Միայն վերջին 3 տարիներին հիմնադրամի շահառուներ են դարձել Հայաստանի կույրերի միության երաժշտական անսամբլը, Հոգեուռուցքաբանության հայկական ասոցիացիան, Տեսողական խնդիրներով երեխաների համար 14 դպրոցը, ԵՊՀ կիրառական հոգեբանության կենտրոնը, Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարանը, Երևանի բժշկական համալսարանը, Սպիտակի խնամքի տունը, «Հազարաշեն» ազգաբանական հետազոտությունների հայկական կենտրոնը, Մանկական բժիշկների հայկական ասոցիացիան և այլն․․․
2․ Սուտ։ Հիմնադրամի հայկական գրասենյակի ղեկավար Լարիսա Մինասյանն անձամբ է որոշում հիմնադրամից դրամաշնորհներ ստացող անձանց ու կազմակերպություններին:
Իրականում։ Հիմնադրամից տրվող դրամաշնորհների մասին որոշում է կայացնում ոչ թե մեկ անձ, այլ տնօրենների խորհուրդը
3․ Սուտ։ Անդրադառնալով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ստեղծած «Փաստերի ստուգման հարթակին» (Fip.am)` հեղինակը գրել է․ «Կազմակերպության գործունեության ուսումնասիրությունն ակնհայտ է դարձնում, որ կազմակերպությունը, պատրաստելով ու տարածելով մանիպուլյատիվ բնույթի հրապարակումներ ու տեսանյութեր, ինքն է տարիներ շարունակ զբաղված եղել ապատեղեկատվության տարածմամբ»:
Իրականում։ «Փաստերի ստուգման հարթակի» մասին խոսելիս չի բերվել որևէ հղում, որը կապացուցի գրվածի ճշմարտացիությունը։ Ավելին, Fip.am-ը եղել և մնում է անկողմնակալ՝ անկախ քաղաքական իրավիճակից և գործող իշխանություններից։
4․ Սուտ։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն աչք է փակում գործող իշխանությունների խայտառակ սխալների վրա, ավելին՝ թիրախավորելով ներկայիս իշխանությունների քննադատներին՝ հանդես է գալիս իշխանության «փաստաբանի» դիրքերից:
Իրականում։ Նոր իշխանություններին քննադատող հոդվածները թե՛ Uicarmenia.org, և թե՛ Fip.am կայքում բազմաթիվ են, և կազմակերպությունը կաշկանդված չի գործող իշխանությունների մասին քննադատական հոդվածներ գրելիս։ Միայն վերջին մի քանի ամսում հրապարակվել են գործող իշխանություններին քննադատող մի քանի տասնյակ հոդվածներ: Գործող իշխանություններին որևէ կերպ պաշտպանող վերջին հոդվածը հրապարակվել է դեկտեմբեր ամսին:
5․ Սուտ։ Կազմակերպությունը 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին կայացած ընտրություններում ևս իրականացրել է դիտորդական առաքելություն, սակայն ընտրախախտումներ չի արձանագրել։
Իրականում։ Այստեղ ևս կա ակնհայտ կեղծ տեղեկատվություն։ Ընտրախախտումների մասին ևս խոսվել է։ Ավելին, արձանագրված ընտրախախտումների մասին ամենաշատը խոսել է հենց «Անկախ դիտորդի» անունից հանդես եկող «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը:
6․ Սուտ։ 2018 թվականի հունվարին՝ իշխանափոխությունից ընդամենը 3 ամիս առաջ, կազմակերպությունը Սորոսի հիմնադրամից շուրջ 81 000 դոլար է ստացել, որպեսզի 50 լրագրողներ ու 75 ակտիվիստներ պատրաստի քաղաքացիական շարժումներին մասնակցելու նպատակով:
Իրականում։ Դրամաշնորհը իրականում ստացվել է Եվրամիությունից, իսկ լրագրողների և քաղհասարակության ներկայացուցիչների թրեյնինգները արվել են հեղափոխությունից հետո։ Ավելին, թրեյնինգների ժամանակ տրվել են իշխանություններին վերահսկելու հմտություններ:
7․ Սուտ։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» «Փաստերի ստուգման հարթակը» պետք է ծառայեր իրական փաստերի վերհանման ու կեղծիքի բացահայտման գործին, սակայն կազմակերպությունը սկսել է է՛լ ավելի ակտիվ հակաքարոզչություն իրականացնել Ռուսաստանի և նախկին իշխանությունների դեմ և սատարել գործող իշխանություններին:
Իրականում։ Փաստերի ստուգման հարթակը կեղծ լուրերի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարող անկախ լրատվամիջոց է, որի հրապարակումները վերաբերում են ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկայիս իշխանությունների կեղծ հայտարարությունների և խախտումների բացահայտմանը։
8․ Սուտ։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ողջ անձնակազմն ու Սորոսի հիմանդրամի հետ կապող անձը՝ Դանիել Իոաննիսյանը, եղել են իշխանափոխության գործընթացի ակտիվ մասնակիցներ: Այս կերպ հեղինակը փորձում է ցույց տալ, որ Ջորջ Սորոսը աջակցել է հեղափոխությանը:
Իրականում։ Ըստ «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտ» (International Republican Institute) կազմակերպության հարցումների, Հայաստանում հեղափոխությանը ակտիվ մասնակցել է մոտ մեկ միլիոն մարդ:
9․ Սուտ։ Կազմակերպության անդամներն իրենց տիրապետության տակ եղած հարթակներն օգտագործել են գործող իշխանությունների դեմ ատելություն տարածելու համար, իսկ ապրիլի 23-ից՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո՝ Նիկոլ Փաշինյանի օգտին քարոզչություն իրականացնելու նպատակով։
Իրականում։ Ակնհայտ մանիպուլյատիվ ձևակերպում է, քանի որ հեղափոխության օրերին միայն կազմակերպության անդամները չէ, որ արտահայտել իրենց դժգոհությունը իշխանությունների հանդեպ, և դա որևէ ձևով կապել կազմակերպության հետ, մեղմ ասած, լուրջ չէ:
EADaily-ի հոդվածում անդրադարձ է կատարվել նաև «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին»։ Մասնավորապես, ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ Խորենացի փողոցում և Սարի թաղում խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանների և անհայտ քաղաքացիների կողմից կիրառված ուժի վերաբերյալ ՀՔԱՎ-ի արձագանքի մասին գրելով՝ պարբերականը ներկայացրել է կեղծ տեղեկություններ:
10․ Սուտ։ ՀՔԱՎ-ը տեղեկանք է հրապարակել ոստիկանության գործողությունների մասին՝ վերջինիս հակաահաբեկչական գործողությունները բնութագրելով որպես ամբողջությամբ անհամաչափ:
Իրականում։ Իրականում զեկույցը վերաբերում է ոստիկանության՝ խաղաղ ցուցարարներին ուղղված գործողություններին, սակայն հետաքրքիրն այն է, որ հեղինակի կարծիքով, Խորենացի փողոցում ու Սարի թաղում հավաքված քաղաքացիները ահաբեկիչներ էին, իսկ նրանց դեմ ոստիկանության գործողությունները՝ «հակաահաբեկչական»։
11․ Սուտ։ Արթուր Սաքունցը պնդում էր, որ Հայաստանում փոփոխություններ հնարավոր են միայն զինված ապստամբության միջոցով։
Իրականում։ Հոդվածի հեղինակը Արթուր Սաքունցին է վերագրվում միտք, որը վերջինս երբևէ որևէ տեղ չի ասել։
12․ Սուտ։ Իշխանափոխությունից հետո ազատազրկման վայրերում գտնվող անձանց իրավունքների խախտումների մասին Սաքունցը ոչ մի հայտարարություն չի արել (օրինակ՝ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու, ՔԿՀ-ում 44 օր շարունակ հացադուլ իրականացրած Մհեր Եղիազարյանի մահվան հարցերով):
Իրականում։ Արթուր Սաքունցը հրապարակավ խոսել է և՛ Մանվել Գրիգորյանի, և՛ Մհեր Եղիազարյանի մասին։
Հոդվածագիրը չի շրջանցել նաև Transparency International հակակոռուպցիոն կենտրոնը՝ անդրադառնալով վերջինիս նախկին աշխատակիցներին։
13․ Սուտ։ Լենա Նազարյանը, որը կառույցի ծրագրերի համակարգող էր, այսօր Ազգային ժողովի փոխնախագահն է:
Իրականում։ Իրականում սա ոչ այնքան սուտ է, որքան մանպուլյացիա, քանի որ հոդվածում Լենա Նազարյանի մասին կարդալիս տպավորություն է ստեղծվում, թե վերջինս ԱԺ փոխնախագահ դառնալուց անմիջապես առաջ Transparency International-ում ծրագրերի համակարգող էր։ Իրականում Լենա Նազարյանն այնտեղից հեռացել է դեռևս 2015 թվականին և մինչ ԱԺ փոխխոսնակ դառնալը՝ մոտ 4 տարի, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ էր։
14․ Սուտ։ «Թրանսփարենսիի» մեկ այլ աշխատակից՝ Վանուհի Մաթևոսյանը, աշխատում է կառավարությանն առընթեր «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում։
Իրականում։ Վանուհի Մաթևոսյանը ավելի քան 5 ամիս է, ինչ չի աշխատում վերոնշյալ ՊՈԱԿ-ում և այնտեղ աշխատել է ընդամենը 3 ամիս:
Ամփոփելով հոդվածը՝ հեղինակը փորձել է ի մի բերել հիմնադրամից դրամաշնորհներ ստացած կազմակերպությունների գործունեությունը և հանգել այն եզրակացության, որ վերջիններս զբաղված են նախկին իշխանությունների սև PR-ով, երկրում իրավիճակի ապակայունացմամբ և Նիկոլ Փաշինյանի օգտին քարոզչությամբ։
Իրականում իրավապաշտպան գործունեությամբ զբաղվող կազմակերպությունների դեմ արշավը եղել և մնում է որոշ շրջանակների համար առաջնային խնդիր, և նման մեթոդներով այս կազմակերպությունների դերը նվաստացնելու փորձեր միշտ են արվել: Սակայն փաստը մնում է փաստ, որ վերը նշված կազմակերպությունները և հիշատակված անձինք հայաստանյան քաղհասարակության ձևավորման գործում անուրանալի դեր ունեն և շարունակում են մնալ կեղծիքի ու անօրինականությունների դեմ պայքարի առաջին գծում՝ անկախ նրանից, թե ովքեր են իշխանության գլուխ կանգնած։
Հայկական լրատվականներ
Հայկական մի շարք լրատվամիջոցներ հաճախ են հանդես գալիս «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության վերաբերյալ մանիպուլյատիվ հոդվածներով՝ վերջինիս հետ կապելով մի քանի երկրներում տեղի ունեցող կամ արդեն իսկ տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններ։
Այս լրատվականներից որոշները EADaily-ի հոդվածը գրեթե նույնությամբ կամ որոշակի մասնատումներով տարածել էին իրենց կայքերում (օրինակ՝ Politik.am կայքն անգամ գումար չի խնայել այն Ֆեյսբուքում վճարովի տարածելու համար)։ Բացի դա, Սորոսի և նրա գործունեությանն առանձին հոդվածով անդրադարձել էին նաև Голос Армении պարբերականը  և «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթը։ Եվ եթե Голос Армении պարբերականն իր հոդվածում հիմնականում մեջբերել էր «Լույս» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Այվազյանի մտահոգությունները, ապա «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն իր օնլայն տարբերակում՝ armtimes.com-ում, հրապարակել էր մեկ այլ հոդված, որում Ջորջ Սորոսի գործունեությունը կապվել է Արևելյան Եվրոպայի մի քանի երկրներում տեղի ունեցած հեղափոխությունների հետ։
«Ինչո՞ւ է արթնացել Սորոսի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ» վերնագրված հոդվածում armtimes.com-ի հեղինակը հանդես է գալիս մի շարք վիճելի և անհիմն պնդումներով։ Անդրադառնալով, օրինակ, ուկրաինական Եվրամայդանին՝ նա, հղում անելով ռուսական պետական կառույցների անվան հետ կապվող DCLeaks հաքերական խմբի հրապարակումներին, պնդում է, թե այդ ցույցերի կազմակերպման մեջ զգալի ներգրավվածություն են ունեցել անձամբ Սորոսը և նրա հիմնադրամները։ Այնինչ, նույնիսկ ռուսական «Սպուտնիկը», նույնպես հղում անելով հաքերական խմբի տեղեկություններին, Սորոսին չի վերագրում Մայդանին ուղիղ մասնակցություն։

По следам фейков СМИ
В последнее время некоторые армянские и российские СМИ опубликовали статьи полные фейков и дезинформации о связи между фондом «Открытое общество» и армянскими НПО и властями, которые получили гранты от этой организации.
17:49, 13 Фев, 2019
Волна дезинформации об организациях, получивших гранты от фонда «Открытое общество» началась 4 февраля публикацией статей на сайте Eurasia Daily, однако после различные армянские СМИ (Politik.am, «Голос Армении» и даже «Айкакан жаманак») продолжили распространять фейковую информацию.
EADaily
Это русскоязычное издание опубликовало довольно обширную статью, посвященную деятельности фонда «Открытое общество Армения». В частности, автор статьи нацелился на организации, получившие гранты от этого фонда, делая очевидно отрицательные и ложные выводы о них. В статье предпринимается попытка сформировать ложное мнение читателей о том, что Никол Пашинян стал главой правительства Армении при поддержке нескольких бенефициаров фонда.
Обратимся к опубликованнoй EADaily дезинформации. В статье, в частности, говорится, что основными задачами организации являются: защита прав женщин, развитие свободной прессы, расследовательской журналистики, наблюдательские миссии, развитие институтов гражданского общества, активизация культурной жизни и т.д. И несмотря на все это, автор статьи, характеризуя организацию, не обошел стороной дезинформацию. В частности:
1. Ложь. Все, чем занимается Фонд и его офис в Армении, никоим образом не способствует реализации принципов, провозглашенных организацией.
В действительности. Только за последние 3 года бенефициарами фонда стали  ансамбль «Музыкальные коллективы» объединения слепых Армении, Армянская ассоциация психоонкологии, 14 школ для детей с нарушением зрения, Центр прикладной психологии ЕГУ, Республиканская научная медицинская библиотека, Ереванский медицинский университет, Спитакский дом ухода, Армянский центр этнологических исследований «Хазарашен»,  Армянская ассоциация педиатров и др.
2. Ложь. Руководитель армянского офиса фонда Лариса Минасян лично определяет тех людей и организации, которые должны получать гранты от фонда.
В действительности. Гранты фонда предоставляются не одним человеком, а советом директоров.
3.  Ложь. Обращаясь к созданному общественной организацией «Союз информированных граждан» средству массовой информации «Платформа проверки фактов» (Fip.am), автор пишет: «Изучение деятельности организации делает очевидным, что организация сама в течение лет была занята распространением дезинформации, подготавливая и пропагандируя публикации и видеоматериалы манипулятивного характера».
В действительности. При упоминании «Платформы проверки фактов» нет никаких ссылок на достоверность написанного. Более того, Fip.am был и остается беспристрастным, независимо от политической ситуации и действующих властей.
4. Ложь. «Союз информированных граждан» закрывает глаза на позорные ошибки сегодняшних властей, более того, выступает с позиции их «адвоката», держа под прицелом критиков нынешней власти.
В действительности. Статей, критикующих новые власти, много как на сайте Uicarmenia.org, так и на сайте Fip.am, и организация не ограничена в написании критических статей в адрес властей. Только за последние несколько месяцев были опубликованы десятки критикующих действующие власти статей. Последняя статья, которая каким-либо образом защищает  действующие власти, была опубликована в декабре прошлого года.
5. Ложь. На парламентских выборах 9 декабря 2018 года организация также осуществляла наблюдательскую миссию, однако практически не зафиксировала избирательных нарушений.
В действительности. Здесь также представлена заведомо ложная информация. О выборах также говорилось. Более того, о зарегистрированных нарушениях больше всех говорил выступающий от имени блока «Независимый наблюдатель», координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян.
6. Ложь. В январе 2018 года, всего за 3 месяца до смены власти, организация получила от Фонда Сороса порядка 81 000 долларов для подготовки 50 журналистов и 75 активистов для участия в процессах гражданских движений.
В действительности. Грант на самом деле был получен от Европейского Союза, а подготовка журналистов и представителей гражданского общества была проведена после революции. Более того, во время тренингов были переданы навыки контроля властей.
7. Ложь. «Платформа проверки фактов» «Союза информированных граждан» по сути должна была служить выявлению истинных фактов и разоблачению лжи, однако организация начала более активно вести антироссийскую пропаганду, а также активную антипропаганду, направленную против прежних властей, и, наоборот, активную агитационную поддержку нынешних властей.
В действительности. «Платформа проверки фактов» — независимое СМИ, которое борется против фейковых новостей и дезинформации, публикации которого касаются раскрытия ложных заявлений и нарушений как бывших, так и действующих властей.
8. Ложь. Весь персонал «Союза информированных граждан» и ее главное контактное лицо по отношению к Фонду Сороса, Даниэль Ионнисян, были активными сторонниками всего процесса смены власти. Таким образом автор пытается показать, что Доржд Сорос поддерживал революцию.
В действительности. По данным опросов «Международного республиканского института» (International Republican Institute), около миллиона человек приняли активное участие в революции в Армении.
9․ Ложь. Персонал организации использовали все свои площадки для распространения ненависти к действующей власти, а после 23 апреля, после отставки Сержа Саргсяна, — для пропаганды в пользу Никола Пашиняна.
В действительности. Это очевидная манипулятивная формулировка, поскольку в дни революции свое недовольство властью выражали не только члены организации, и связывать это с организацией, мягко говоря, несерьезно.
В статье EADaily автор также коснулся «Ванадзорского офиса Хельсинкской Гражданской Ассамблеи». В частности, издание представило ложную информацию о реакции ХГАВ на применение силы полицией и неизвестными гражданами против мирных демонстрантов на улице Хоренаци и Сари таге при захвате полка ППС.
10․ Ложь. ХГАВ опубликовала справку о действиях полиции, характеризуя антитеррористические действия последней как полностью несоразмерный акт.
В действительности. На самом деле в докладе говорится о действиях полиции, направленных против мирных демонстрантов. Однако прмечательно то, что, по мнению автора статьи, граждане, которые собрались на улице Хоренаци и в Сари таге, были террористами, а действия полиции против них — «антитеррористическими».
11․  Ложь.  Артур Сакунц утверждал, что изменения в Армении возможны только путем вооруженного восстания.
В действительности. Автор статьи приписывает Артуру Сакунцу идею, которую он нигде и никогда не говорил.
12․ Ложь. После смены власти Сакунц не выступал с заявлениями о случаях нарушения прав людей, находящихся в местах лишения свободы (например, в вопросе применения меры пресечения Манвелу Григоряну, смерть в УИУ Мгера Егиазаряна, который в течение 44 дней проводил голодовку).
В действительности. Артур Сакунц публично говорил и о Манвеле Григоряне и о Мгере Егиазаряне.
Автор статьи не обошел также и антикоррупционный центр Transparency International, затронув его бывших сотрудников.
13․  Ложь. Лена Назарян, которая была координатором программ структуры, сегодня — вице-спикер Национального Собрания.
В действительности. На самом деле, это ни настолько ложь, насколько манипуляция, поскольку при прочтении статьи складывается впечатление, что непосредственно перед тем, как стать вице-спикером Национального собрания, она была координатором в Transparency International. В действительности же, Лена Назарян покинула эту должность в 2015 году и была членом совета правления партии «Гражданский договор» около четырех лет, прежде чем стать спикером парламента.
14․  Ложь. Другой сотрудник Transparency — Вануи Матевосян,  работает в ГНКО «Центр общественных связей и информации».
В действительности.  Вануи Матевосян уже 5 месяцев как не работает в этой ГНКО и проработала там всего 3 месяца.
Подводя итоги статьи, автор попытался свести деятельность организаций, получивших гранты от фонда, и пришел к выводу, что они заняты черным PR-ом бывших властей, дестабилизацией ситуации в стране и пропагандой в пользу Никола Пашиняна.
В действительности, кампания против правозащитных организаций была и остается приоритетом для некоторых кругов, и попытки принизить роль этих организаций предпринимались всегда. Однако факт остается фактом: вышеуказанные организации и упомянутые лица играют незаменимую роль в формировании армянского гражданского общества и продолжают находиться на передовой борьбы с дезинформацией  и беззаконием, независимо от того, кто находится у власти.
Армянские СМИ
Ряд армянских СМИ часто выступают с манипулятивными статьями о фонде «Открытое общество Армения», связывая его с политическими событиями, которые происходят или уже произошли в некоторых странах.
Некоторые из этих СМИ почти полностью или частично опубликовали статью EADaily (например,  сайт Politik.am даже не пожалел средств на платное распространение статьи в Facebook). Кроме того, газеты «Голос Армении» и «Айкакан жаманак» отдельными статьями обратились к Соросу и его деятельности. И если «Голос Армении» процитировала обеспокоенность директора Информационно-аналитического центра «Луйс» Айка Айвазяна, то «Айкакан жаманак» в своей онлайн-версии — armtimes.com, опубликовала еще одну статью, в которой деятельность Джорджа Сороса была связана с революциями в некоторых странах Восточной Европы.
В статье armtimes.com под названием «Почему в Армении пробудился интерес к Соросу?» автор выступил с рядом спорных и беспочвенных заявлений. Обращаясь, например, к украинскому Евромайдану, ссылаясь на публикации хакерской группы DCLeaks, которая связывается с российскими государственными структурами, автор утверждает, что в организации этих митингов активно участвовали Сорос и его фонды. Между тем, даже российский «Спутник», также ссылаясь на информацию хакерской группы, не приписывает Соросу прямого участия в Майдане.