Բենզինի շուկա․ կառավարության կեղծիքն ու կայունացող մոնոպոլիան
Դեռևս փետրվարի 28-ին կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցում, անդրադարձ կատարելով արհեստական մենաշնորհներին և դրանց դեմ մղված պայքարին, գործադիրը նշել էր, որ տնտեսական ազատությունների և մրցակցության բարելավման տեսանկյունից Հայաստանն աննախադեպ առաջընթաց է արձանագրել, և որպես օրինակ էր ներկայացրել շաքարավազի, բանանի, դիզելային վառելիքի և բենզինի շուկայում արձանագրված փոփոխությունները։
Ըստ այդ զեկույցի, որոշ դեպքերում մի քանի անգամ նվազել են գերիշխող տնտեսավարողների՝ շուկայում ունեցած մասնաբաժինները։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն անդրադարձել է շաքարավազի, բանանի և դիզելային վառելիքի շուկաներին և բացահայտել, որ որոշ ապրանքատեսակների գծով կառավարության զեկույցում ներկայացված տվյալները կեղծ են։
Այժմ անդրադառնանք բենզինի շուկային։
Ըստ կառավարության զեկույցի,  2018 թ. վերջին բենզին ներմուծող ամենախոշոր ընկերության տեսակարար կշիռը կազմել է 29 տոկոս՝ նախկին 43 տոկոսի փոխարեն։
Նախ, փորձենք հասկանալ, թե ինչ էր կատարվում այս շուկայում 2017 թվականին։
2017-ին Հայաստանում բենզինի ներմուծմամբ զբաղվել է 4 ընկերություն՝ «Սիփիէս օիլ քորփորեյշն» ՍՊԸ-ն, «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ն, «Էյ բի էքսպորտ» ՍՊԸ-ն և «Մաքս պետրոլ» ՓԲԸ-ն։
Այս ընկերությունները 2017-ին միասին ներմուծել են ավելի քան 142 հազար տոննա բենզին։ Ընկերությունների մասնաբաժինները ներկայացված են գրաֆիկում։
Ինչպես տեսնում ենք, ներմուծող ընկերություններից երկուսը 2017-ին զբաղեցնում էին շուկայի 99,3 տոկոսը՝ «Սիփիէս օիլ քորփորեյշն» ՍՊԸ-ն` 52,6% և «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ն` 46,7%։
Համաձայն պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալների, 2018 թվականին բենզինի ներմուծմամբ զբաղվել է 5 ընկերություն։ Ընդ որում՝ «Մաքս պետրոլ» ՓԲԸ-ն դուրս է եկել շուկայից, նրա փոխարեն շուկայում հայտնվել են «Պլատինիում օյլ» ՍՊԸ-ն և «Ռուսնեֆտ էքսպորտ» ՍՊԸ-ն։
Այս ընկերությունները միասին 2018-ին Հայաստան են ներմուծել ավելի քան 138 հազար տոննա բենզին։
Ինչպես ներկայացված է գրաֆիկում, շուկայում կրկին կա 2 խոշոր խաղացող՝ «Սիփիէս օիլ քորփորեյշն» ՍՊԸ-ն և «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ն։ Ընդ որում՝ 2017 թվականին շուկայի 52,6 տոկոսը զբաղեցնող ընկերության մասնաբաժինը 2018-ին աճել է՝ դառնալով 58,2 տոկոս` ի հեճուկս կառավարության զեկույցում տեղ գտած տվյալի (29%)։
Այսպիսով, կարելի է փաստել, որ կառավարության զեկույցում մենաշնորհների դեմ պայքարի մասին հիշատակումները որոշ դեպքերում չեն համապատասխանում իրականությանը, իսկ բենզինի շուկայում, չնայած նոր ներմուծողների հայտնվելուն, շուկայի բևեռացումն է՛լ ավելի է խորացել։ Բենզինի շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող ընկերության մասնաբաժինը 2018 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, ոչ թե նվազել է 43 տոկոսով` դառնալով 29 տոկոս, այլ աճել է՝ 52,6-ից դառնալով 58,2 տոկոս։

Монополия на рынке бензина крепчает. Цифры правительства врут
В отчете о процессе выполнения и результатах программы правительства, опубликованном 28 февраля текущего года, в части об искусственных монополиях и борьбе с ними исполнительный орган указал, что в плане экономической свободы и улучшения конкуренции Армения достигла беспрецедентного прогресса, и в качестве примера представил изменения, зарегистрированные на рынке сахара, бананов, дизельного топлива и бензина.
Согласно вышеуказанному отчету, в некоторых случаях доли доминирующих на рынке хозайствующих субъектов снизились в несколько раз.
«Платформа проверки фактов» уже касалась рынка сахара, бананов и дизельного топлива и обнаружила, что представленные в отчете цифры по линии некоторых видов товаров, врут.
Теперь обратимся к рынку бензина.
Согласно отчету правительства, к концу 2018 года удельный вес крупнейшей компании-импортера бензина составил 29% по сравнению с предыдущими 43 процентами.
Для начала постараемся понять, что происходило на рынке бензина в 2017 году.
В 2017 году импортом бензина в Армении занимались 4 компании – ООО «СиПиЭс Ойл Корпорейшн», ООО «Флеш», ООО «Эй би Экспорт» и ЗАО «Макс петрол».
Вместе эти компании в 2017 году импортировали 142 тыс.тонн бензина. На графике представлены доли вышеперечисленных компаний.
Как видим, две из компаний-импортеров в 2017 году занимали 99,3% рынка – ООО «СиПиЭс Ойл Корпорейшн» (52,6%) и ООО «Флеш» (46,7%).
По данным Комитета государственных доходов, в 2018 году импортом бензина занимались 5 компаний. При этом, ЗАО «Макс петрол» ушло с рынка. Вместо него на рынке появились ООО «Платиниум ойл» и ООО «РуссНефть Экспорт».
Вместе эти компании в 2018 году импортировали в Армению более 138 тыс.тонн бензина.
Как показано на графике, на рынке вновь присутствуют два крупных игрока: ООО «СиПиЭс Ойл Корпорейшн» и ООО «Флеш». При этом доля компании, занимающей в 2017 году 52,6% рынка, в 2018 году увеличилась, достигнув 58,2%, что идет в разрез с данными отчета правительства (29%).
Таким образом, можно констатировать, что в отчете правительства упоминания о борьбе с монополией в некоторых случаях не соответствуют действительности, а на рынке бензина, несмотря на появление новых импортеров, еще больше усилилась поляризация.
Доля компании, занимающей доминирующее положение на рынке бензина в 2018 году, по сравнению с предыдущим годом не снизилась на 43%, достигнув 29%, а увеличилась с 52,6 до 58,2%.