Սեպտեմբերի 29-ին հայկական կողմը պաշտոնական տեղեկություններ հրապարակեց, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետակոծում են Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի շրջանը՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակչությանն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
Տեղեկացվեց, որ հրետակոծության հետևանքով սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ:
«Փաստերի ստուգման հարթակի» լրագրողներն այսօր այցելել էին Վարդենիսի տարածաշրջանի Նորակերտ համայնք, որի մոտակայքում ընկել էին ադրբեջանական զինուժի կողմից կիրառված ավիառումբերը։
FIP.am-ն արձանագրել է երկու ավիառումբերից առաջացած հսկայական փոսեր, որից մեկը բավական մոտ է երկաթգծին:
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշել է, որ ենթադրելի է, որ հարվածի նպատակն է եղել խփել երկաթգծին, սակայն վրիպել են, քանի որ մոտ մի քանի հարյուր մետր տարբերությամբ է ընկել ավիառումբը։
Մյուս ավիառումբը ընկել է գյուղի ջրատարից քիչ հեռու, որի նպատակը հավանաբար հենց ջրատարը վնասելն էր։
Ըստ Արծրուն Հովհանիսյանի՝ առկա հետքերը վկայում են, որ հակառակորդը կիրառել է 50-ից 100 կգ ավիառումբեր։
Հիշեցնենք, որ Վարդենիսի շրջանը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, և նշյալ ռազմական գործողությունները վկայում են, որ Ադրբեջանը ընդլայնել է ռազմական գործողությունների գոտին` դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:

Целью авиабомб, примененных ВС Азербайджана на территории Армении, были ж/д и водохранилище
Армянская сторона 29 сентября распространила официальную информацию о том, что вооруженные силы Азербайджана обстреливают Варденисский район Гегаркуникской области Республики Армения, взяв под прицел мирное население и гражданские инфраструктуры.
Сообщается, что в результате артобстрела погиб один мирный житель.
Журналисты «Платформы проверки фактов» посетили общину Норакерт Варденисского района, недалеко от которой упали авиабомбы, примененные ВС Азербайджана.
FIP.am зафиксировал две огромные воронки, образовавшиеся после падения ракет․ Одна из воронок находится довольно близко к железной дороге.
По словам представителя Министерства обороны Арцруна Ованнисяна, предположительно, ВС Арербайджана хотели нанести удар по железной дороге, однако, промахнулись, авиабомба упала в нескольких метрах от нее․
Другая авиабомба упала недалеко от поселкового водохранилища․
Как отметил Арцрун Ованнисян, воронки являются свидетельством того, что противник применил авиабомбы имели калибр от 50 до 100 кг.
Напомним, что Варденисский район находится на территории Республики Армения, и вышеуказанные военные действия свидетельствуют о том, что Азербайджан расширил зону военных действий, включив в нее также территорию Республики Армения.