Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի կեղծ պնդումները ՄԱԿ-ի ամբիոնից
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ելույթ է ունեցել Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանում և իրականությանը չհամապատասխանող մի շարք հայտարարություններ արել։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է Ադրբեջանի արտգործնախարարի կեղծ պնդումները։
2020 թ.-ին Ադրբեջանն էր նախահարձակ եղել Արցախի նկատմամբ
Ջեյհուն Բայրամովը ԼՂ հակամարտությունը համարել է լուծված և պնդել, թե Ադրբեջանը 2020 թ.-ին «պատասխանել է» Հայաստանի հերթական լայնամասշտաբ ռազմական սադրանքին։
«Ադրբեջանը, ի պատասխան Հայաստանի  հերթական լայնամասշտաբ ռազմական սադրանքին և առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ անդամ երկրներին շնորհված ներհատուկ իրավունքներով, սկսել է հակահարձակողական գործողություն: Արդյունքում Ադրբեջանը ազատագրեց իր տարածքները, և 3 տասնամյակ տևած հակամարտությունը լուծվեց ռազմական և քաղաքական միջոցներով»,- նշել է նա։
2020 թ.-ի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ժամը 07:15-ի սահմաններում ագրեսիա են ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության հանդեպ:
44 օր տևած պատերազմը դադարել է 2020 թ. նոյեմբերի 10-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հրադադարի մասին հայտարարությամբ, որում ներառված էին նաև տարածքային փոխանցումների, տեղահանվածների վերադարձի և ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայման պայմանները։
Բայրամովի պնդումը, թե 3 տասնամյակ տևած հակամարտությունը լուծվել է ռազմական և քաղաքական միջոցներով, սխալ է, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը մնում է անորոշ։ Ինչպես ՀՀ կառավարությունը, այնպես էլ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խումբը և դրա առանձին անդամներ պատերազմից հետո հակամարտությունը չլուծված են համարում:
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված չէ և այն մնում է Մինսկի խմբի օրակարգում»,- հայտարարել էր նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, ի պատասխան ադրբեջանական կողմի պնդումների, թե պատերազմից հետո Մինսկի խումբն այլևս անելիք չունի։ Բոլորովին վերջերս ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը դեսպան Ֆիլիպ Ռիքերին նշանակեց Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ։
Հակառակ Բայրամովի պնդմանը, թե հայկական կողմը նախահարձակ է եղել, փաստերն այլ բան են վկայում: 2020 թ. սեպտեմբերի 21-ից սկսած Ադրբեջանական իշխանությունները, առգրավում և ճանապարհային ոստիկանության հրապարակներում էին տեղակայում քաղաքացիական բնակչությանը պատկանող ավտոմեքենաները, հիմնականում՝ կիսաբեռնատար (pick-up) տեսակի։ Ըստ պաշտոնական մեկնաբանության` պիկապ մեքենաները և հատուկ նշանակության այլ տրանսպորտային միջոցները կարող են ներկայացվել զինված ուժերի և հատուկ նշանակության ուժերի կարիքների համար` համաձայն «Ռազմական մեքենաների հաշվառման կանոնների», և ենթակա են տեխնիկական ստուգման:
Բացի այդ, դեռ սեպտեմբերի 24-ին BBC-ի ռուսական ծառայությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանում սկսվել է պահեստազորի հանկարծակի զորահավաք։ Զորացրվածներին  կանչում էին զինկոմիսարիատներ ու միանգամից ուղարկում զորավարժությունների։ Այդ պահի դրությամբ ռազմական դրություն կամ համընդհանուր զորահավաք հայտարարված չէր:
Ավելին, պատերազմից առաջ «Փաստերի ստուգման հարթակը» նկատել էր վերջին մի քանի օրերին Թուրքիայի, Ադրբեջանի և այս երկրների համար զինտեխնիկայի հիմնական մատակարար Իսրայելի միջև թռիչքների անսովոր ակտիվացում։ Ռազմաօդային ուժերի այս տեղաշարժերը, ամենայն հավանականությամբ, մեկ հիմնական նպատակ ունեին՝ ռազմական տեխնիկա մատակարարել Ադրբեջան։ Համացանցում նյութեր էին տարածվում, որոնք վկայում էին, որ Ադրբեջան են տեղափոխվում նաև սիրիացի վարձկաններ:
Այսպիսով, միանգամից մի քանի փաստ ապացուցում է, որ պատերազմը ոչ թե հայկական կողմի սադրանքին պատասխան էր, այլ երկար մշակված ծրագիր Ադրբեջանի կողմից: Հենց այդ երկիրն էր նախաձեռնել հարձակումը Արցախի դեմ:
Նորից «20 տոկոսի» միֆը
Բայրամովը ՄԱԿ-ում իր ելույթի ժամանակ նշել է, թե Հայաստանը օկուպացրել էր  Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը: Այս հայտարարությունը ադրբեջանական կողմը նախկինում բազմիցս շահարկել է, ինչին FIP.am-ն անդրադարձել էր՝ ներկայացնելով, որ հայկական վերահսկողության տակ է եղել նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքի ոչ թե 20, այլ ընդամենը 13․3 տոկոսը:
Արցախցիների իրավունքները և ազատությունները երաշխավորելու միֆը
Բայրամովը նաև հայտարարել է, թե Ադրբեջանը վճռական է՝ «ինտեգրել հայկական ծագմամբ քաղաքացիներին», որոնք «բնակվում են հակամարտությունից ազդված տարածքներում…՝ երաշխավորելով նույն իրավունքները և ազատությունները, ինչպես մյուս քաղաքացիները՝ անկախ նրանց էթնիկ, կրոնական կամ այլ պատկանելիությունից»:
Չնայած Բայրամովի հավաստիացումներին, վերջին տարիներին Բաքվի վարած քաղաքականությունն այլ բանի մասին է վկայում: 1994 թվականի հրադադարից հետո Բաքվի իշխանությունները հետևողականորեն հայատյացություն են սերմանել ադրբեջանական հասարակության մեջ, ինչը հաստատվում է արձանագրված բազմաթիվ դեպքերով։ Դրանցից մի քանիսին FIP.am-ն անդրադարձել է առանձին հոդվածով։
Չնայած Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի խոստմանը, թե իբր կերաշխավորեն արցախցիների իրավունքները և ազատությունները, հարկ է նշել, որ նույն Ադրբեջանը օկուպացված Շուշին և Հադրութի շրջանի 48 հայկական բնակավայրերը ֆիզիկապես և մշակութապես «մաքրել» է հայկական ներկայությունից։ 44-օրյա պատերազմի օրերին ադրբեջանցիները տեսանյութեր էին տարածում, որտեղ դաժանաբար սպանում էին խաղաղ բնակիչներին, այդ թվում՝ նաև տարեց և հաշմանդամ մարդկանց։ Բացի այդ, Ադրբեջանը պետական քաղաքականություն է վարում հայկական եկեղեցիները ավերելու, բռնությամբ յուրացնելու ուղղությամբ։
2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ-ի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի ժամանակ ևս ադրբեջանական կողմը շարունակում է դրսևորել հայերին ապամարդկայնացնելու վարքը։ «Տելեգրամ» սոցիալական ցանցի ադրբեջանական տիրույթում այդ օրերին ստեղծվել էին հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարներ, տարածվել տեսանյութեր։
1990-ականներին տեղահանված ադրբեջանցիների թիվը
Բայրամովի խոսքով՝ արցախյան առաջին պատերազմին 20 հազար ադրբեջանցի է սպանվել, ավելին քան 1 մլն մարդ դարձել է փախստական։
Բայրամովի ներկայացրած թիվը, թե ավելի քան 1 մլն մարդ դարձել է փախստական, խիստ չափազանցված է։ FIP.am-ը գրել էր, որ միայն Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) հարակից յոթ շրջաններում 1989 թվականին Խորհրդային Միության կողմից անցկացված մարդահամարների տվյալներով բնակչության թիվը կազմում էր 421,726։ Հայաստանում ապրող ազգությամբ ադրբեջանցիների թիվը 1989 թ.-ին կազմում էր 84,860։ 1989 թ.-ի մարդահամարի տվյալներով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում, ընդհանուր առմամբ, բնակչության թիվը կազմում էր 187,769, որից շուրջ 80 տոկոսն ազգությամբ հայեր էին։ Ըստ այդմ, ընդհանուր առմամբ, տեղահանվածների թիվը չի կարող գերազանցել 544,140-ը*։
*Սույն հոդվածի սկզբնական տարբերակում թյուրիմացաբար նշվում էր, որ,  ընդհանուր առմամբ, տեղահանվածների թիվը չի կարող գերազանցել 700,000-ը։ Սխալը շտկվել է: 700, 000-ը փոխարինվել է 544,140-ով:

Ложные утверждения главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова с трибуны ООН
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов выступил на 77-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке и сделал ряд не соответствующих действительности заявлений.
«Платформа проверки фактов» представляет ложные утверждения министра иностранных дел Азербайджана.
В 2020 году именно Азербайджан напал на Арцах
Джейхун Байрамов счел нагорно-карабахский конфликт урегулированным и заявил, что в 2020 году Азербайджан «ответил» на очередную крупномасштабную военную провокацию Армении.
«Азербайджан в ответ на очередную крупномасштабную военную провокацию Армении и руководствуясь неотъемлемыми правами, предоставленными государствам — членам Уставом ООН, начал контрнаступательную операцию. В результате Азербайджан освободил свои территории от оккупации, и продолжавшийся три десятилетия вооруженный конфликт был разрешен военно-политическим путем», — отметил он.
27 сентября 2020 года пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах распространила сообщение о том, что вооруженные силы Азербайджана 27 сентября в 07:15 начали агрессию против Республики Арцах.
44-дневная война закончилась 10 ноября 2020 года заявлением о прекращении огня, подписанным при посредничестве президента России Владимира Путина между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Заявление включало условия передачи территорий, возвращения перемещенных лиц и развертывания российского миротворческого контингента.
Утверждение Байрамова о том, что продолжавшийся три десятилетия конфликт был урегулирован военными и политическими средствами, является неверным, поскольку статус Нагорного Карабаха остается неопределенным. И правительство РА, и Минская группа Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и ее отдельные члены считают конфликт неурегулированным после войны.
«Вопрос о статусе Нагорного Карабаха не решен и остается в повестке дня Минской группы», — заявила посол США в Армении Линн Трейси в ответ на утверждения азербайджанской стороны о том, что Минской группе больше нечего делать после войны. Совсем недавно госсекретарь США Энтони Блинкен назначил посла Филипа Рикера старшим советником по переговорам на Кавказе и сопредседателем Минской группы ОБСЕ.
Вопреки утверждению Байрамова о том, что армянская сторона напала первой, факты говорят об обратном. Власти Азербайджана, начиная с 21 сентября 2020 года, изымали и размещали на площадках дорожной полиции автомобили, принадлежащие гражданскому населению, преимущественно – полугрузовые машины (pick-up). По официальной версии, машины типа «пикап» и другие транспортные средства специального назначения могут быть представлены для нужд вооруженных сил и сил специального назначения, согласно «Правилам учета военных машин», и подлежат технической проверке.
Помимо этого, еще 24 сентября русская служба BBC сообщила, что в Азербайджане неожиданно началась мобилизация запаса. Демобилизованных вызывали в военные комиссариаты и сразу отправляли на военные учения. На тот момент военное положение и всеобщая мобилизация объявлены не были.
Более того, до начала войны «Платформа проверки фактов» заметила, что между Турцией, Азербайджаном и Израилем – основным поставщиком военной техники в эти страны, активизировались странные авиаперелеты. По всей вероятности, у этих передвижений ВВС была одна основная цель: поставка военной техники в Азербайджан. В Интернете распространялись материалы, свидетельствующие о том, что в Азербайджан перебрасывались и сирийские наемники.
Таким образом, сразу несколько фактов доказывают, что война была не ответом на провокацию армянской стороны, а давно разработанным планом Азербайджана. Именно эта страна инициировала нападение на Арцах.
Не 20, а всего 13.3%
Во время своего выступления в ООН Байрамов отметил, что Армения оккупировала 20 процентов территории Азербайджана. Азербайджанская сторона в прошлом неоднократно выступала с аналогичным заявлением. FIP.am коснулся этого заявления, отметив, что не 20%, а всего 13.3% территории бывшей Азербайджанской ССР находились под контролем Армении.
Миф об обеспечении прав и свобод граждан Арцаха
Байрамов также заявил, что Азербайджан полон решимости «интегрировать граждан армянского происхождения», которые «проживают в районах, затронутых конфликтом… гарантируя те же права и свободы, что и остальным гражданам, вне зависимости от этнического происхождения, вероисповедания или других аспектов».
Несмотря на заверения Байрамова, политика, проводимая Баку в последние годы, свидетельствует о другом. После прекращения огня в 1994 году власти Баку последовательно насаждали в азербайджанском обществе ненависть к армянам, что подтверждается многими зафиксированными случаями. FIP.am коснулся некоторых из них в отдельной статье.
Несмотря на обещание министра иностранных дел Азербайджана гарантировать права и свободы народа Арцаха, следует отметить, что тот же Азербайджан физически и культурно «очистил» от армянского присутствия 48 армянских населенных пунктов оккупированных районов Гадрута и Шуши. В дни 44-дневной войны азербайджанцы распространяли видео, на которых зверски убивали мирных жителей, в том числе пожилых людей и инвалидов. Кроме того, Азербайджан проводит государственную политику в направлении разрушения армянских церквей и их узурпации силой.
Во время широкомасштабной агрессии, развязанной против Армении 13 сентября 2022 года, азербайджанская сторона продолжила политику дегуманизации армян. В эти дни в азербайджанском сегменте социальной сети «Telegram» были созданы стикеры с фотографиями замученных и расчлененных тел армянских военнослужащих и мирных жителей, распространены видео.
Количество перемещенных азербайджанцев в 1990-х гг.
По словам Байрамова, в первой Арцахской войне погибло 20 тысяч азербайджанцев, более 1 миллиона человек стали беженцами.
Представленная Байрамовым цифра (более 1 миллиона человек стали беженцами) сильно преувеличена. FIP.am писал, что только в семи районах, прилегающих к Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), согласно переписи населения, проведенной Советским Союзом в 1989 году, проживало 421 726 человек. Численность азербайджанцев, проживающих в Армении в 1989 году, составляла 84 860 человек. По данным переписи 1989 года общая численность населения НКАО составляла 187 769 человек, из которых около 80 процентов составляли армяне. Посему, в целом количество перемещенных лиц не может превышать 544140 человек.
Метки ԱրցախՄԱԿՋեյհուն Բայրամով
16:22, 21 Дек, 2022
С 12 декабря аффилированные с правительством Азербайджана лица, представляющиеся «экоактивистами», заблокировали дорогу Горис-Степанакерт, в результате чего население Арцаха оказалось в...