Ավարտին է մոտենում 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավը։ Այս քարոզարշավում իրենց ուրույն դերն ունեն սոցիալական ցանցերում գործող «ֆեյքային ֆաբրիկաները», որոնք փորձում են այս կամ այն քաղաքական ուժի նկատմամբ հասարակական մեծ աջակցության, վստահության տպավորություն ստեղծել և զբաղվում են տարատեսակ քարոզչության տարածմամբ՝ փորձելով այդպիսով ազդել հանրային կարծիքի վրա։
Այս տարվա փետրվարի 6-ին երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը «Սպուտնիկ Արմենիայի» հետ հարցազրույցում, խոսելով գործող իշխանությունների մասին, հայտարարել էր, որ «նրանք մարդիկ են, որոնց հիմնական մտահոգությունը Ֆեյսբուքում լայքերի քանակն է և նրանց համար հայրենիքը վիրտուալ իրողություններն ու սոցիալական ցանցերն են»։
«Փաստերի ստուգման հարթակի» հետաքննության արդյունքում, սակայն, բացահայտվել է Ֆեյսբուքում Քոչարյանին և «Հայաստան» դաշինքի օգտին քարոզչություն իրականացնող շուրջ 200 օգտահաշվից բաղկացած «ֆեյքերի բանակ», ինչպես նաև բազմաթիվ ֆեյսբուքյան էջեր, ուսումնասիրվել են դրանց գործելաոճն ու գործունեության նմանությունները։
Հետազոտության շրջանակում բացահայտված ֆեյքերի ցուցակը վերջնական չէ, և հավանական է, որ դրանց թիվը շատ ավելի մեծ է։ Ցուցակում ներառված են միայն ներկա շրջանում ակտիվորեն և համակարգված գործող օգտահաշիվները։
200 ֆեյք՝ Քոչարյանի համար
Ֆեյքերի այս խումբը գործունեություն է ծավալում տարբեր հարթակներում՝ Քոչարյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում, խոշոր լրատվականների և տարատեսակ էջերի մեկնաբանություններում։ Գործունեության հիմնական ուղղությունը երկրորդ նախագահին և նրա ղեկավարած դաշինքը գովաբանելն է, ինչպես նաև ներկա իշխանություններին պետական դավաճանության մեջ մեղադրելը։
Ֆեյքերը զերծ չեն մնում նաև ատելություն խոսքից՝ մեկնաբանություններում պարսավանքի ենթարկելով այլակարծիք քաղաքացիներին։
Բացի մեկնաբանելուց, ֆեյքերն իրենց օգտահաշիվներում և տարբեր ֆեյսբուքյան բաց խմբերում զբաղված են նաև քարոզչական հրապարակումների և տեսանյութերի տարածումով։
Ուշադրություն դարձրեք օգտահաշիվների անուններին և գրառումների ժամերին։
Միևնույն գրառումը ֆեյքերը տարածում (share) են նույն ժամանակահատվածում՝ րոպեների, իսկ որոշ դեպքերում նաև վարկյանների տարբերությամբ։ Փոխվում են հաշիվների անուններն ու նկարները, սակայն դրանց բովանդակությունն ամբողջապես նույն է։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» արդեն իսկ անդրադարձել էր այս կեղծիքին
Oգտահաշիվների գերակշիռ մասը ստեղծվել է 2020 թ. ամռանը և 2021 թ. մայիսին, չնայած՝ ցուցակում կան նաև ֆեյք օգտահաշիվներ, որոնք ստեղծվել են դեռ տարիներ առաջ։ Սակայն ֆեյքերի գերակշիռ մասն ունի կարևոր ընդհանրություն․ նրանց գլխավոր նկարները և հետնանկարները թարմացվել են մայիսի 17-ից 19-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ «Հայաստան» դաշինքի շրջանակով։
Քոչարյանի օգտին աշխատող ֆեյքերի մեկնաբանություններն ունեն գրելաձևի և շարահյուսության հստակ նմանություններ․ դրանցում հաճախ կարելի է հանդիպել նույնանման ուղղագրական և կետադրական սխալներ։
Հատված «168 ժամի» Ռոբերտ Քոչարյանին վերաբերող հրապարակման մեկնաբանություններից, որտեղ ֆեյքերը կրկին գովաբանում են Ռոբերտ Քոչարյանին՝ միաժամանակ վատաբանելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Կեղծ օգտահաշիվներում՝ կեղծ նկարներ
Օգտահաշիվներում օգտագործվող «անձնական» նկարները վերցված են այլ անձանց հաշիվներից, սակայն բավականին դժվար է հայտնաբերել դրանց իրական տերերին։ Պատճառը նկարների ձևափոխումն է՝ դրանց վրա «ֆիլտրերի» տեղադրումը, ինչի արդյունքում որոնողական համակարգերը դժվարությամբ են նույնականացնում և հայտնաբերում նկարում պատկերված իրական օգտատերերին։
Բացի դրանից, ի տարբերություն մեր կողմից նախկինում բացահայտված՝ Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների օգտին գործող ֆեյքերի ֆաբրիկաների՝ այս կեղծ օգտահաշիվներում օգտագործվող նկարներն ավելի բնական են և վստահություն ներշնչող։ Օգտահաշիվներում տեղադրվում են նաև անհաջող (չստացված) նկարներ, և շատ հաճախ դժվար է միանգամից հասկանալ դրանց կեղծ լինելը։ Այնուամենայնիվ, նկարները հիմնականում վերցված են ազգությամբ հայ, ռուս և վրացի իրական օգտատերերի սոցկայքերի էջերից՝ առավելապես Odnoklassniki և Instagram հարթակներից։ Սակայն այստեղ էլ ֆեյքերին մատնում է նկարների տակ մեկնաբանությունների բացակայությունը։
Օրինակ՝ այս դեպքում ֆեյքերը օգտագործել են ռուս աղջիկների նկարները՝ նրանցից մեկին նույնիսկ որպես մահացած ներկայացնելով։
Իհարկե, ռուսաստանաբնակ Елена Иванова-ն որևէ կապ չունի Հայաստանի, առավել ևս՝ Ռոբերտ Քոչարյանի համակիրների հետ։
Օգտահաշիվը կեղծ է, անունը՝ ոչ
Ֆեյքերը, բարեբախտաբար, ընտրություններին ձայնի իրավունք չունեն, սակայն այս փաստը չի խանգարել օգտահաշիվների ստեղծման գործում կատարել մեծածավալ աշխատանք․ դրանցից շատերի անուններն իրական են և միակը՝ ընտրողների ռեգիստրում։ Շատ դեպքերում համընկնում են թե՛ անունն ու ազգանունը և թե՛ բնակության վայրը։ Այսինքն, արվել է ամեն ինչ՝ իրական օգտատիրոջ տպավորություն թողնելու համար։
Քողարկված քարոզչական էջեր
«Փաստերի ստուգման հարթակը», կեղծ օգտահաշիվներից բացի, հայտնաբերել է նաև նախկին նախագահ Քոչարյանի օգտին գովազդով զբաղված մեկուկես տասնյակ քողարկված քարոզչական էջեր։
Ֆեյսբուքում նմանատիպ էջերը սկսել են գործել 2020 թվականի օգոստոսից՝ այն բանից հետո, երբ օգոստոսի 13-ին Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում փոփոխվեց Քոչարյանի խափանման միջոցը և վերջինս ազատ արձակվեց։
Օգոստոսի 19-ին բացվեց «Նախագահ Քոչարյանի Աջակիցների Դաշինք» էջը։ Սրանից հետո բացվեց առնվազն 15 էջ, որոնք այս կամ այն կերպ առաջ են մղում Քոչարյանի քաղաքական գիծը և քննադատում նրա հակառակորդներին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։
Էջերը Քոչարյանին ներկայացնում են որպես հզոր ղեկավար և անձ, պարբերաբար հիշեցնում նրա նախագահության տարիների իրական կամ թվացյալ ձեռքբերումները` գազի ցածր սակագին, մեծաթիվ օտարերկրյա ներդրումներ, Սելիմի և Դիլիջան-Վանաձոր ճանապարհներ, Հայաստան-Իրան գազամուղ, ծայրահեղ աղքատության նվազում, ներգաղթ, տնտեսական աճի բարձր տեմպ, ամենաքիչ սահմանային միջադեպեր և այլն։ Մեկ խոսքով՝ Քոչարյանի նախագահությունը նկարագրվում է որպես «վերելքի տասնամյակ»։
Էջերում անընդհատ համեմատականներ են տարվում Քոչարյանի և Փաշինյանի միջև, մասնավորապես՝ նրանց ձեռքբերումները, կեցվածքը արցախյան բանակցություններում, մարտական ուղիները, կառուցած թունելները, օդանավակայանները, պողոտաները, ճանապարհների երկարությունը և կառուցված կամուրջների քանակը։
Քոչարյանը բնութագրվում է որպես հաղթող և հայրենիք ազատագրող, իսկ Փաշինյանը՝ պարտված և հայրենիք ծախող։ Մեկ այլ էջ Քոչարյանին նկարագրում է որպես Հայաստանի «թիվ 1 անվտանգության երաշխավոր», իսկ Փաշինյանին՝ «թիվ 1 լաչառ»։ Երեք էջ կիսվել են նմանատիպ նկարներով, որում Քոչարյանը ներկայացվում է որպես «ուժեղ մարդ», որը «լավ ժամանակներ» է ստեղծել, իսկ Փաշինյանը՝ «թույլ մարդ», որը «վատ ժամանակներ» է ստեղծել։
Այսպես, փաստացի դեռ 2018-ից սկսած այս էջերն առաջ են մղել Քոչարյանի քաղաքական գիծը, հաճախ ոչ բացահայտ կերպով՝ ներկայանալով որպես անկողմնակալ հարթակներ։
Դեռ հունիսի 20-ին կայանալիք ընտրություններից շատ առաջ այս էջերն առցանց քարոզարշավ էին իրականացնում Քոչարյանի օգտին, իսկ արդեն ընտրությունների նշանակումից հետո էջերը բացահայտ և անթաքույց կերպով են լծվել այդ գործին։
Էջերի կապվածությունը
Քոչարյանին գովաբանող էջերը, որոնք դիտարկվել են Fip.am-ի կողմից, հետևյալն են՝
| # | Անուն | Ստեղծման օր | Լայքեր (01.07.2021) | Ադմիններ (Հայաստանից) |
| 1 | Armenian Presidents | 2018 օգոստոսի 21 | 4,646 | 5 |
| 2 | Լյուստրացիա | 2018 օգոստոսի 21 | 9,312 | 4 |
| 3 | Ճիշտը մեկնա | 2018 օգոստոսի 22 | 11,589 | 4 |
| 4 | Armenia 1998-2008 | 2018 սեպտեմբերի 10 | 37,041 | 6 |
| 5 | ՀՀ սթափ քաղաքացի | 2018 սեպտեմբերի 18 | 7,736 | 4 |
| 6 | Paradox Media | 2018 սեպտեմբերի 24 | 4,393 | 16 |
| 7 | Digital News | 2018 սեպտեմբերի 24 | 2,210 | 13 |
| 8 | Global News Armenia | 2018 սեպտեմբերի 24 | 4,809 | 15 |
| 9 | Արի ասեմ իմացի | 2018 դեկտեմբերի 6 | 7,085 | 13 |
| 10 | New way | 2019 հունվարի 7 | 698 | 13 |
| 11 | Ալիք 99 | 2019 հունվարի 7 | 658 | 13 |
| 12 | Իրարանցում | 2019 հունվարի 7 | 1,104 | 13 |
| 13 | Վերադարձ | 2019 հունվարի 7 | 850 | 13 |
| 14 | Դառը ճշմարտություն | 2019 հունվարի 10 | 20,216 | 12 |
| 15 | Think Different | 2019 փետրվարի 19 | 11,874 | 5 |
Այս 15 էջերը, ընդհանուր առմամբ, ունեն գրեթե 125,000 հավանում։ Բոլոր էջերի վարողները («ադմինները») Հայաստանից են։ Էջերի մեծ մասը՝ ինը, ունեն 10-ից ավել վարող, որը բավականին մեծ թիվ է, և կարելի է ենթադրել, որ առնվազն այդքան մարդ է ներգրավված այդ էջերի շարունակական աշխատանքի ապահովման գործում։
Ինչպես երևում է վերը բերված օրինակներից, էջերի հրապարակումների միջև կան բազմաթիվ նմանություններ։ Նրանցից շատերը հրապարակում էին գրեթե նույն կամ շատ նման բովանադակությամբ նկարներ։
Էջերի ստեղծման ամսաթվերից ևս պարզ է դառնում, որ դրանց միջև կա որոշակի կապ և դրանք, ենթադրաբար, կառավարվում են մեկ կենտրոնից կամ, առնվազն, փոխկապակցված կենտրոններից, որոնց միավորում է Քոչարյանը։
Այսպես, «Armenian Presidents» և «Լյուստրացիա» էջերը ստեղծվել են նույն օրը՝ 2018-ի օգոստոսի 21-ին, իսկ «Ճիշտը մեկնա» էջը՝ հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 22-ին։ Հաջորդ «խմբաքանակը», որի մեջ են մտնում երեք էջ՝ «Paradox Media», «Digital News» և «Global News Armenia», ստեղծվել են 2018 թ. սեպտեմբերի 24-ին։ Իսկ արդեն 2019 թ. հունվարի 7-ին ստեղծվել է միանգամից չորս էջ՝ «New way», «Ալիք 99», «Իրարանցում» և «Վերադարձ»։
Այսպիսով, փաստենք, որ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում գործում է շուրջ 200 կեղծ օգտահաշիվներից կազմված «ֆեյքերի ֆաբրիկա», որը փորձում է հանրային աջակցության իմիտացիա ստեղծել Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա գլխավորած «Հայաստան» դաշինքի համար։ Բացի այդ, բացվել են նաև էջեր, որոնք շարունակական քարոզչություն են իրականացնում երկրորդ նախագահի օգտին։
Հիշեցնենք, «Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն իսկ կատարել է մի շարք հրապարակումներ՝ բացահայտելով սոցցանցերում քաղաքական գործունեություն ծավալող ֆեյքերի խմբեր։

Предвыборная кампания внеочередных парламентских выборов 2021 года подходит к концу. Особую роль в этой кампании играют «фабрики фейков», действующие в социальных сетях: они пытаются создать иллюзию большой общественной поддержки и доверия в отношении той или иной политической силы и занимаются распространением разнообразной агитации, стремясь тем самым повлиять на общественное мнение.
6 февраля текущего года второй президент, лидер блока «Армения» Роберт Кочарян в интервью, данном агентству «Спутник Армения», заявил, говоря о действующих властях, что «это люди, заботящиеся в основном о количестве лайков в фейсбуке, и родина для них – это виртуальные реальности и социальные сети».
Однако в результате расследования, проведенного «Платформой проверки фактов», была раскрыта «армия фейков» примерно из 200 аккаунтов, а также многочисленные страницы в фейсбуке, осуществляющие агитацию в пользу блока «Армения», изучен образ их действий и сходства в деятельности.
Список фейков, раскрытых в ходе исследования, не является окончательным: возможно, что их гораздо больше. В список вошли только те аккаунты, которые действуют в настоящее время активно и систематизировано.
200 фейков – для Кочаряна
Эта группа фейков осуществляет деятельность на различных площадках: на официальной странице Кочаряна в фейсбуке, в комментариях крупных СМИ и различных страниц. Основное направление деятельности – восхваление второго президента и возглавляемого им блока, а также обвинение действующих властей в государственной измене.
Фейкам не чужда и риторика ненависти: в комментариях они распекают инакомыслящих граждан.
Кроме комментариев, фейки также занимаются распространением агитационных публикаций и видеозаписей в своих аккаунтах и в различных открытых группах в фейсбуке.
Обратите внимание на имена аккаунтов и время записей.
Фейки распространяют (share) одну и ту же публикацию с разницей в несколько минут, а иногда – и секунд. Меняются имена и фотографии аккаунтов, но не их содержание.
«Платформа проверки фактов» уже писала об этой фальсификации
Подавляющее большинство аккаунтов было создано летом 2020 года и в мае 2021 года, хотя в списке есть и фейковые аккаунты, созданные еще несколько лет назад. Однако у подавляющего большинства фейков есть одно важное сходство: их главные и фоновые фотографии были обновлены в период с 17 до 19 мая и взяты в рамку блока «Армения».
Комментарии фейков, работающих для Кочаряна, отличаются явными сходствами в манере письма и синтаксисе, в них часто встречаются похожие орфографические и пунктуационные ошибки.
Фрагмент комментариев к публикации о Роберте Кочаряне в «168 жам», в котором фейки все также восхваляют Роберта Кочаряна, одновременно ругая премьер-министра Никола Пашиняна.
Фальшивые фотографии в фальшивых аккаунтах
«Личные» фотографии, используемые в аккаунтах, взяты из аккаунтов других людей, но найти их настоящих владельцев довольно сложно. Причина в том, что фотографии эти изменяются, к ним применяются «фильтры», в результате чего поисковые системы идентифицируют и находят реальных пользователей, изображенных на фотографиях, с трудом.
Кроме того, в отличие от раскрытых нами ранее фабрик фейков, действующих для Республиканской партии и «Процветающей Армении», в этих аккаунтах используются более естественные фотографии, внушающие доверие. Публикуются в аккаунтах и неудачные (не получившиеся) снимки, и нередко трудно сразу определить, что они фальшивые. Тем не менее, фотографии берутся в основном со страниц социальных сетей реальных пользователей – армян, русских и грузин, — преимущественно с платформ Odnoklassniki и Instagram. Но здесь фейков выдает отсутствие комментариев под фотографиями.
Например, в данном случае фейки использовали фотографии русских девушек, а одну из них даже представили умершей.
Конечно, Елена Иванова из России не имеет никакого отношения к Армении, а уж тем более – к сторонникам Роберта Кочаряна.
Аккаунт фальшивый, имя – реальное
К счастью, фейки не имеют права голоса на выборах, однако это не помешало проведению масштабной работы по созданию аккаунтов: во многих из них использовалось имя реального человека – единственное в регистре избирателей. Во многих случаях совпадают как имя, так и место жительства. То есть сделано все, чтобы создать впечатление реального пользователя.
Замаскированные агитационные страницы
«Платформа проверки фактов», помимо фальшивых аккаунтов, обнаружила и полтора десятка замаскированных агитационных страниц, занимающихся рекламой экс-президента Кочаряна.
Такие страницы действуют в фейсбуке с августа 2020 года – после того, как 13 августа мера пресечения в отношении Кочаряна в рамках дела «1 марта» была изменена, и он был освобожден.
19 августа открылась страница «Союз Сторонников Президента Кочаряна». После этого было создано, по меньшей мере, 15 страниц, которые так или иначе продвигают политический курс Кочаряна и критикуют его соперников во главе с премьер-министром Николом Пашиняном.
Страницы представляют Кочаряна как сильного руководителя и личность, периодически напоминают о реальных или мнимых достижениях в годы его правления: низкий тариф на газ, многочисленные иностранные инвестиции, Селимский перевал и дорога Дилижан-Ванадзор, газопровод Армения-Иран, снижение уровня крайней бедности, иммиграция, высокие темпы экономического роста, наименьшее число инцидентов на границе и прочее. Словом, годы правления Кочаряна представляются как «десятилетие подъема».
На страницах постоянно проводятся сравнения между Кочаряном и Пашиняном, в частности, их достижения, позиция в арцахских переговорах, боевой путь, построенные туннели, аэропорты, проспекты, длина дорог и число построенных мостов.
Кочарян представляется как победитель и освободитель родины, а Пашинян – как проигравший и продавший эту родину. Другая страница описывает Кочаряна как «гаранта безопасности номер 1», а Пашиняна – как «скандалиста». Три страницы поделились похожими фотографиями, на которых Кочарян представлен как «сильный человек», созидатель «хороших времен», а Пашинян – как «слабый человек», сотворивший «плохие времена».
Так, фактически еще с 2018 года эти страницы продвигали политический курс Кочаряна, часто не явно, а позиционируясь как беспристрастные площадки.
Еще задолго до выборов, назначенных на 20 июня, эти страницы проводили онлайн-агитацию в пользу Кочаряна, а после назначения даты выборов занялись этим делом открыто и всерьез.
Связь страниц
Кочаряна восхваляют следующие страницы, рассмотренные Fip.am:
# Название Дата создания Лайки (01.07.2021) Админы  (из Армении)
1 Armenian Presidents 21 августа 2018 4 646 5
2 Լյուստրացիա (Люстрация) 21 августа 2018 9 312 4
3 Ճիշտը մեկնա () 22 августа 2018 11 589 4
4 Armenia 1998-2008 10 сентября 2018 37 041 6
5 ՀՀ սթափ քաղաքացի (Здравый гражданин РА) 18 сентября 2018 7 736 4
6 Paradox Media 24 сентября 2018 4 393 16
7 Digital News 24 сентября 2018 2 210 13
8 Global News Armenia 24 сентября 2018 4 809 15
9 Արի ասեմ իմացի (Скажу, чтобы ты знал) 6 декабря 2018 7 085 13
10 New way 7 января 2019 698 13
11 Ալիք 99 (Волна 99) 7 января 2019 658 13
12 Իրարանցում (Переполох) 7 января 2019 1 104 13
13 Վերադարձ (Возвращение) 7 января 2019 850 13
14 Դառը ճշմարտություն (Горькая правда) 10 января 2019 20 216 12
15 Think Different 19 февраля 2019 11 874 5
У этих 15 страниц в целом около 125 тысяч лайков. Все лица, управляющие страницами («админы»), живут в Армении. У большей их части – девяти страниц – по 10 и более админов: это довольно большое число, можно предположить, что, по меньшей мере, именно столько человек участвуют в обеспечении непрерывной работы указанных страниц.
Как видно из вышеприведенных примеров, между публикациями страниц немало сходств. Многие из них публикуют одни и те же или очень схожие фотографии.
Даты создания страниц также говорят об определенной связи между ними и о том, что они могут управляться из одного центра или, как минимум, из взаимосвязанных центров, которые объединяет Кочарян.
Так, страницы «Armenian Presidents» и «Люстрация» созданы в один день – 21 августа 2018 года, а страница «Правда одна» — 22 августа. Следующая «партия» из трех страниц: «Paradox Media», «Digital News» и «Global News Armenia» — была создана 24 сентября 2018 года. А уже 7 января 2019 года созданы сразу четыре страницы: «New way», «Волна 99», «Переполох» и «Возвращение».
Таким образом, отметим, что в социальной сети Фейсбук действует «фабрика фейков» примерно из 200 фальшивых аккаунтов, которая стремится создать имитацию общественной поддержки Роберта Кочаряна и возглавляемого им блока «Армения». Кроме того, открылись и страницы, которые занимаются постоянной агитацией в пользу второго президента.
Напомним, «Платформа проверки фактов» уже подготовила несколько публикаций, раскрывая группы фейков, занимающихся политической деятельностью в социальных сетях.