Մեկ ամսում շուրջ 100 թռիչք դեպի Ադրբեջան․ օդային ճանապարհով ռազմական օգնությունը շարունակվում է
Արցախում արդեն մեկ ամիս շարունակվող պատերազմի ընթացքում Թուրքիայից և մի շարք այլ երկրներից օդային ճանապարհով շարունակաբար ռազմական բեռնափոխադրումներ են իրականացվում Ադրբեջան: Չնայած Բաքուն լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններին պատրաստվում էր վաղուց, պատերազմի ողջ ընթացքում Ադրեբջանին զինտեխնիկա և այլ անհրաժեշտ ապրանքներ մատակարարող ինքնաթիռների թիվը գնալով աճում է:
Տարբեր տեղեկությունների համաձայն՝ Ադրբեջանն այս օրերին զինամթերք է ստանում Թուրքիայից, Իսրայելից և Բելառուսից, իսկ Սիրիայից պատերազմական գոտի հիմնականում տեղափոխվում են վարձկան զինյալներ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» այս անգամ հավաքել է սեպտեմբերի 27-ից ի վեր դեպի Ադրբեջան օդային բեռնափոխադրում իրականացրած երկրների և բեռնափոխադրումների հաճախակիության մասին տեղեկությունները: Աղբյուրը շվեդական Flightradar24.com կայքն է, որը թույլ է տալիս հնարավորինս ամբողջական տեղեկատվություն ստանալ թռիչքների, դրանց ուղղությունների և թռիչքն իրականացնող ինքնաթիռների մասին։
Իրավիճակ
Պատերազմի առաջին շրջանում թուրքական և ադրբեջանական աղբյուրները հերքում էին Թուրքիայի՝ Ադրբեջանին ուղիղ աջակցություն ցույց տալու մասին լուրերը։ Հոկտեմբերի 21-ին, սակայն, Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուադ Օքթայը հայտարարեց, որ եթե Ադրբեջանը դիմի, իրենք զորք կուղարկեն Լեռնային Ղարաբաղ։ Հոկտեմբերի 23-ին ռադարները ֆիքսել են թուրքական օդուժին պատկանող Airbus A400M-180 ինքնաթիռը՝ Վրաստանի երկնքով Ադրբեջանից Թուրքիա վերադառնալիս։ Հոկտեմբերի 24-ին նույն ուղղությամբ թռիչքներ է իրականացրել արդեն Ադրբեջանի ՊՆ-ին պատկանող ինքնաթիռը։
Թուրքիայի օդուժին պատկանող A400M-180 ինքնաթիռը Վրաստանի երկնքում՝ Ադրբեջանից Թուրքիա ճանապարհին
Պատերազմի ընթացքում Իսրայելից Ադրբեջան զենքեր տեղափոխելու մասին լուրերը մեծ աղմուկ բարձրացրեցին։ Իսրայելի գերագույն դատարանը հրաժարվեց դադարեցնել զենքի վաճառքը Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում իսրայելական զենքերի օգտագործման մասին «ապացույցների բացակայության պատճառով»։ Ադրբեջանը, իր հերթին, հերքում էր ռազմական գործողություններին զուգահեռ Իսրայելից զենք ստանալու մասին լուրերը։
Պատերազմի մեկնարկից առաջ և առաջին օրերին Ադրբեջանն ու Թուրքիան բացահայտ կերպով էին իրականացնում ռազմատեխնիկայի տեղափոխությունը՝ օգտագործելով երկու երկրների ռազմաօդային ուժերին պատկանող ինքնաթիռները: Նման թռիչքներ իրականացվել էին ինչպես Թուրքիա—Ադրբեջան, այնպես էլ Իսրայել—Թուրքիա—Ադրբեջան ուղղություններով: Պատերազմին նախորդող շաբաթվա ընթացքում այս ինքնաթիռները շուրջ մեկ տասնյակ թռիչք են իրականացրել դեպի Ադրբեջան։
Ավելի ուշ փոխադրումներ սկսեցին արվել Ալիևներին պատկանող Silk Way և Silk Way West քույր-ընկերությունների «Իլյուշին» ինքնաթիռներով: Այնուհետև Թուրքիայից Ադրբեջան թռիչքներն ակտիվացան նաև քաղաքացիական բեռնափոխադրող «կարգո» ինքնաթիռներով։
«Փաստերի ստուգման հարթակի»՝ Ադրբեջանից և դեպի Ադրբեջան ռազմական բեռների փոխադրման մասին պատրաստած հրապարակումները կարող եք կարդալ՝
• Բեռնափոխադրումներ Բելառուսի և Ադրբեջանի միջև
• Պատերազմի ընթացքում Վրաստանի երկնքով ռազմական ինքնաթիռներ անցել են
• Թռիչքներ Իսրայելից Ադրբեջան․ միրգ-բանջարեղե՞ն, թե՞ զենք-զինամթերք
• Թուրքական ռազմական օդուժի ակտիվությունը ՀՀ սահմանից դուրս և ներս
• Ռազմական օդուժի ակտիվ տեղաշարժեր Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև և հայ-թուրքական սահմանին
«Իլյուշինները» շարունակում են թռիչքները
Ադրբեջանական Silk Way-ն ունի Ilyushin 76 և Ilyushin 76TD տեսակի բեռնափոխադրող ինքնաթիռներ։
Այդ ընկերության առնվազն երկու Ilyushin-ներ վերջին ամիսներին ակտիվ թռիչքներ են իրականացնում Ադրբեջանի հետ ռազմական ոլորտում ակտիվ համագործակող Թուրքիա և Իսրայել։
Մեկ այլ Ilyushin՝ 4K-AZ101 հաշվառման համարով, չվերթներ իրականացնում է հիմնականում այլ (մեծամասամբ եվրոպական) երկրներ, երբեմն՝ Թուրքիա:
Այսպես, 4K-AZ41 հաշվառման համարով ինքնաթիռը սեպտեմբերի 26-ին և 27-ին թռիչքներ էր իրականացրել Ուկրաինայից Ադրբեջան: Հոկտեմբերի 4-22-ը նույն  ինքնաթիռը մեկ տասնյակից ավելի թռիչք է իրականացրել՝ բոլորը Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև: Թեպետ թռիչքների մի մասի հետագծերը թաքնված են, սակայն առնվազն մեկ թռիչք եղել է Թուրքիայի արևմտյան մասում գտնվող Դալամանի օդանավակայանից, մի քանիսը՝ Ստամբուլից ոչ հեռու գտնվող Թեքիրդաղից։ Այս օդանավակայանները օգտագործվում են և՛ քաղաքացիական, և՛ ռազմական թռիչքների համար։ Մոտակայքում նաև ռազմաբազաներ կան։
Մյուս Ilyushin-ը՝ 4K-AZ40 հաշվառման համարով, ևս Թուրքիա-Ադրբեջան ուղղությամբ մեկ տասնյակից ավելի թռիչքներ է իրականացրել: Բացի այդ, հոկտեմբերի 7-ին ինքնաթիռը Բաքվից մեկնել է Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադ, ապա վերադարձել Բաքու: Սեպտեմբերի 29-ին ինքնաթիռը Բաքու—Թբիլիսի թռիչք է իրականացրել, թռիչքի հետագիծը, սակայն, արխիվում չի պահպանվել: Այս ընթացքում ինքնաթիռը մեկ թռիչք էլ իրականացրել է Հնդկաստան: Այս բորտի դեպքում ևս թռիչքների հետագծերը հնարավորինս թաքցված են։ Բորտի վերջին թռիչքը եղել է հոկտեմբերի 12-ին։
4K-AZ60 ինքնաթիռը ևս ակտիվ թռիչքներ է իրականացնում այս ուղղություններով, բայց Flightradar-ից թաքցված է թռիչքների պատմությունը։ Սակայն առկա հետագծերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանց բացարձակ մեծամասնությունը սկսվել է Թուրքիայի տարածքից, ավարտվել՝ Ադրբեջանում:
«Բոինգ» ինքնաթիռները
Ալիևներին պատկանող Silk Group-ի մյուս՝ Silk Way West ավիաընկերությունը բեռնափոխադրումներ իրականացնում է հիմնականում Boeing ինքնաթիռներով: Պատերազմի մեկնարկից հետո այս ինքնաթիռները ևս սկսել են թռիչքներ իրականացնել հայտնի ուղղություններով:
4k-sw008 հաշվառման համարով Boeing 747-4R7(F)-ը, եթե մինչև սեպտեմբերի վերջ դեպի Թուրքիա իրականացնում էր հաշված քանակով թռիչքներ, ապա հոկտեմբերի 6-23-ն ընկած հատվածում 10 թռիչք է իրականացրել Թուրքիայից Ադրբեջան: Թռիչքները եղել են Ստամբուլից և Թեքիրդաղից: Հոկտեմբերի 4-ին, 6-ին, 7-ին, 16-ին և 17-ին ինքնաթիռն իրականացրել է Թել Ավիվ—Բաքու և հակառակ ուղղությամբ թռիչքներ:
Vp-bcr հաշվառման համարով Boeing-ը սեպտեմբերի 28-ին և հոկտեմբերի 11-ին իրականացրել է Ստամբուլ-Բաքու ուղղությամբ թռիչքներ։ Հոկտեմբերի 9-ին ինքնաթիռը Բաքվից մեկնել էր Թել Ավիվ, հաջորդ օրը վերադարձել Բաքու:
Իսկ ահա հոկտեմբերի 15-ին այս բորտը չորս թռիչք էր իրականացրել: Նախ, այն Բաքվից մեկնել է Ստամբուլ, ապա վերադարձել Բաքու: Մի քանի ժամ անց ինքնաթիռն արդեն Կիևում էր (թե ինչպես էր հասել Կիև՝ ռադարները ցույց չեն տալիս), որտեղից ուղևորվել է Ստամբուլ, այնուհետև Ստամբուլից մեկնել Բաքու: Հոկտեմբերի 18-ին ևս Ստամբուլ-Բաքու ուղղությամբ թռիչք է իրականացվել։
Այլ մանրամասներ
Ուկրաինական Antonov Airlines-ի An-124 (UR-82072 հաշվառման համարով) բեռնատար ինքնաթիռը հոկտեմբերի 23-ին Աֆղանստանի Մազար-Ի-Շարիֆ քաղաքի օդանավակայանից ուղևորվել է Բաքու։ Նույն ուղղությամբ թռիչք եղել է նաև հոկտեմբերի 12-ին։ Այս օդանավակայանի հարևանությամբ է գտնվում Աֆղանստանում Գերմանիայի ռազմաբազան։
Նույն ավիաընկերության UR-82073 բորտը Կիև-Բաքու թռիչք է իրականացրել  հոկտեմբերի 17-ին։
Ուշագրավ է  նաև այն փաստը, որ ԱՄՆ զինված ուժերին պատկանող ինքնաթիռը մի քանի օր շարունակ անկանոն թռիչքներ էր իրականացնում Վրաստանի տարածքում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին կից տարածքներում։ Այն, ամենայն հավանականությամբ, դիտարկում էր երկու երկրների սահմանային գոտիները։
Ամփոփելով նշենք, որ դեպի Ադրբեջան վերոնշյալ բոլոր թռիչքները իրականացվել են Վրաստանի օդային տարածքով՝ չնայած երկրի կառավարությունը որոշել էր արգելել ռազմական տեխնիկայի տեղափոխումն իր օդային տարածքով։

В течение продолжающейся уже месяц войны в Арцахе регулярно осуществляется перевозка военных грузов по воздуху из Турции и ряда других стран в Азербайджан. Несмотря на то, что Баку давно готовился к масштабным боевым действиям, количество самолетов, доставляющих в Азербайджан военную технику и другие необходимые товары, на протяжении всей войны растет.
По различным сведениям, в настоящее время Азербайджан получает оружие из Турции, Израиля и Беларуси, а из Сирии в зону боевых действий в основном перебрасываются наемники.
На этот раз «Платформа проверки фактов» собрала информацию о частоте грузоперевозок и странах, которые с 27 сентября осуществляли грузовые авиаперевозки в Азербайджан. Источником является шведский сайт Flightradar24.com, который позволяет получить максимально полную информацию о полетах, их направлениях и самолетах, выполняющих полеты.
В первый период войны турецкие и азербайджанские источники опровергали информацию о том, что Турция оказывает прямую поддержку Азербайджану. Однако 21 октября вице-президент Турции Фуат Октай заявил, что в случае, если власти Азербайджана обратятся к Турции за помощью, республика направит войска в Нагорный Карабах. 23 октября радары засекли возвращающийся в Турцию из Азербайджана через небо Грузии самолет Airbus A400M-180, принадлежащий турецким ВВС. Уже 24 октября в том же направлении осуществил полеты самолет Министерства обороны Азербайджана.
Самолет A400M-180 ВВС Турции в воздушном пространстве Грузии на пути из Азербайджана в Турцию
Информация о переброске оружия из Израиля в Азербайджан во время войны вызвала большой резонанс. Верховный суд Израиля отклонил иск о запрете продажи оружия Азербайджану из-за «отсутствия доказательств» применения израильского оружия в Нагорном Карабахе. Азербайджан, в свою очередь, опроверг сведения о поставках оружия из Израиля параллельно с проведением боевых действий.
До начала войны и в первые ее дни Азербайджан и Турция открытым образом осуществляли перевозку военной техники с использованием самолетов, принадлежащих военно-воздушным силам двух стран. Такие полеты выполнялись как по направлению Турция-Азербайджан, так и Израиль-Турция-Азербайджан. За неделю до войны эти самолеты совершили около десятка рейсов в Азербайджан.
Позднее перевозки стали осуществляться самолетами «Ильюшин» дочерних компаний Silk Way и Silk Way West, принадлежащих Алиевым. Затем из Турции в Азербайджан активизировались полеты самолетов «карго», транспортирующих гражданские грузы.
Публикации «Платформы проверки фактов» о ​​перевозке военных грузов из Азербайджана и в Азербайджан можете прочитать по следующим ссылкам:
• Грузоперевозки между Беларусью и Азербайджаном
• Во время войны военные самолеты летали через воздушное пространство Грузии
• Полеты из Израеля в Азербайджан. Фрукты и овощи или оружие и боеприпасы?
• Активность ВВС Турции внутри и за пределами границ Армении
• Активные передвижения военно-воздушных сил между Азербайджаном и Турцией и на армяно-турецкой границе
«Ильюшины» продолжают совершать полеты
У азербайджанской авиакомпании Silk Way есть грузовые самолеты типа Ilyushin 76 и Ilyushin 76TD.
Как минимум два «Ильюшина» этой авиакомпании в последние месяцы активно летают в Турцию и Израиль, которые активно сотрудничают с Азербайджаном в военной области.
Еще один «Ильюшин» с регистрационным номером 4K-AZ101 летает преимущественно в другие (в основном европейские) страны, иногда в Турцию.
Так, самолет с регистрационным номером 4K-AZ41 26 и 27 сентября совершил полеты из Украины в Азербайджан. С 4 по 22 октября тот же самолет совершил более десятка полетов между Турцией и Азербайджаном. Хотя траектории некоторых полетов скрыты, однако, как минимум один рейс был совершен из аэропорта Даламан на западе Турции и несколько ‒ из аэропорта Текирдаг, расположенного недалеко от Стамбула. Эти аэропорты используются как для гражданских, так и для военных полетов. Поблизости находятся также военные базы.
Другой  Ilyushin  с регистрационным номером 4K-AZ40 совершил более десятка полетов по направлению Турция-Азербайджан. Кроме того, 7 октября самолет вылетел из Баку в столицу Ирака Багдад, а затем вернулся в Баку. 29 сентября самолет вылетел по направлению Баку-Тбилиси, однако траектория полета в архивах не сохранилась. За это время самолет совершил один рейс в Индию. Траектории полета этого борта также максимально скрыты. Последний рейс самолет совершил 12 октября.
Самолет 4K-AZ60 также активно летает по этим направлениям, однако история полетов скрыта от Flightradar. При изучении траекторий этих полетов становится очевидно, что большинство из них начинается с территории Турции и заканчивается в Азербайджане.
Самолеты Boeing
Другая авиакомпания Silk Way West, которая входит в принадлежащую Алиевым группу компаний Silk Way Group, перевозит грузы в основном самолетами Boeing. После начала войны эти самолеты начали летать по известным направлениям.
Boeing 747-4R7 (F) с регистрационным номером 4k-sw008 до конца сентября выполнил ограниченное количество рейсов в Турцию, затем с 6 по 23 октября выполнил 10 рейсов из Турции в Азербайджан. Рейсы были совершены из Стамбула и аэропорта Текирдаг. 4, 6, 7, 16 и 17 октября самолет выполнил полеты по направлению Тель-Авив‒Баку и в обратном направлении.
Boeing с регистрационным номером Vp-bcr выполнил 28 сентября и 11 октября полеты по направлению Стамбул-Баку. 9 октября самолет вылетел из Баку в Тель-Авив, а на следующий день вернулся в Баку. А уже 15 октября этот борт совершил четыре рейса. Сначала он вылетел из Баку в Стамбул, затем вернулся в Баку. Через несколько часов самолет уже был в Киеве (как он оказался в Киеве, радары не показывают), откуда направился в Стамбул, а затем из Стамбула вылетел в Баку. Еще один рейс по направлению Стамбул-Баку был осуществлен 18 октября.
Другие подробности
Украинский грузовой самолет Ан-124 (регистрационный номер UR-82072), принадлежащий авиакомпании Antonov Airlines, 23 октября вылетел в Баку из аэропорта Мазари-Шариф в Афганистане. Рейс по тому же маршруту был выполнен также 12 октября. Рядом с аэропортом Мазари-Шариф находится немецкая военная база.
Борт UR-82073 той же авиакомпании 17 октября совершил рейс Киев-Баку.
Примечательно также, что самолет, принадлежащий вооруженным силам США, в течение нескольких дней совершал нерегулярные полеты на территории Грузии ‒ на территориях, прилегающих к армяно-азербайджанской границе. По всей вероятности, самолет проводил наблюдение за приграничными зонами двух стран.
Подводя итог, отметим, что все вышеуказанные полеты в Азербайджан осуществлялись через воздушное пространство Грузии, несмотря на то, что правительство этой страны приняло решение запретить переброску военной техники через свое воздушное пространство.