Տարվա հետաքննությունները` մի քանի բառով
«Փաստերի ստուգման հարթակը», ամփոփելով 2019 թվականը, առանձնացրել է անցնող տարում թիմի իրականացրած հետաքննությունները, որոնք իրենց ծավալով և խորությամբ հանրային մեծ հնչեղություն ստացան։ Որոշ դեպքերում մեր հետաքննությունների հիման վրա հարուցվեցին քրեական գործեր։
Մեր բացահայտումների թիրախում են հայտնվել ինչպես նախորդ իշխանությունների ներկայացուցիչներ, այնպես էլ ներկայում բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցնող գործիչներ:
Տարվա մեծածավալ հետաքննություններից մեկը վերաբերում էր երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարազատների բիզնեսներին։ Պարզեցինք, որ նախկին նախագահի եղբայրներն ու նրանց զավակները, ըստ պաշտոնական փաստաթղերի, 40-ից ավել ընկերություններում հիմնադիր կամ բաժնետեր են։ Ընդ որում, նրանք իրենց բիզնես գործունեությունը մեծ մասամբ սկսել են Սերժ Սարգսյանի՝ նախագահ դառնալուց հետո։ Այդ ընկերությունների գործունեությունը տարբեր է. ՀԷԿ-եր, հյուրանոցային բիզնես, գազալցակայաններ, բանջարեղենի ներկրում, շինարարություն և այլն։
Հաջողակ պաշտոնյա-բիզնեսմենների շարքում իր ուրույն տեղն ունի Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին տնօրեն Ռուբեն Հայրապետյանը։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզել է, որ Հայրապետյանի՝ ֆեդերացիան ղեկավարելու տարիներին, ՈւԵՖԱ-ն ու ՖԻՖԱ-ն բավականին խոշոր գումար են տրամադրել Հայաստանում ֆուտբոլի ակադեմիաներ կառուցելու համար։ Սակայն զարմանալի զուգադիպությամբ բոլոր չորս ակադեմիաների կառուցապատողը եղել է «Զեյթուն կահույքի ֆաբրիկա» ԲԲԸ-ն, որի բաժնեմասերի միանձնյա տնօրինողը հենց Ռուբեն Հայրապետյանն է։
Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գործերը պաշտոնը լքելուց հետո լավացել են։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզել է, որ Աբրահամյանի գրանցված անշարժ գույքը երեք տարում հնգապատկվել է։ Նախկին վարչապետը հասցրել է պաշտոնավարման ավարտին ունեցած 4 միավոր անշարժ գույքն ավելացնել ևս 17 միավորով։ Հատկանշական է, որ Աբրահամյանը «նոր» գույքը գնել է որդուց՝ Արտաշատի նախկին քաղաքապետ Արգամ Աբրահամյանից։
Նախկին վարչապետի խնամի, գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը ևս հայտնվել է մեր տեսադաշտում։ Fip.am-ը պարզել է, որ Ծառուկյանը, պատգամավորական «բուռն» գործունեությանը զուգահեռ, շարունակում է հիմնադրել նորանոր բիզնեսներ և միայն այս տարի՝ 2019-ին, հասցրել է բաժնետեր դառնալ 5 նորաստեղծ ընկերություններում։ Սա այն դեպքում, որ Սահմանադրությունը միարժեքորեն արգելում է պատգամավորին զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ։
Fip.am-ի խոշորացույցի տակ Ծառուկյանը հայտնվել է այլ դրվագով ևս։ ԲՀԿ առաջնորդի պաշտոնական կենսագրության մեջ նշված է, թե վերջինս 1996 թվականին եղել է բազկամարտի աշխարհի չեմպիոն, 1998-ին՝ Եվրոպայի չեմպիոն, մինչդեռ մենք պարզեցինք, որ գործարար-պատգամավորը 1996 և 1998 թվականների բազկամարտի աշխարհի առաջնություններին զբաղեցրել է 3-րդ տեղը։ Ինչ վերաբերում է Եվրոպայի առաջնությանը, ապա վերջինիս անունը չկա և ոչ մի տարվա մրցանակակիրների ցուցակում։
Բացահայտեցինք նաև, որ Ծառուկյանի և Բելառուսի իշխանությունների հետ փոխկապակցված անձն իր սեփականություն հանդիսացող շինությունը, որը գտնվում է ԲՀԿ առաջնորդի առանձնատանը կից, շուկայականից մոտ 4 անգամ ավելի թանկ գնով վաճառել է Բելառուսին՝ դեսպանատունն այնտեղ տեղափոխելու համար։ Այս հանգամանքները փողերի լվացման և շահերի բախման կասկածներ վեր հանեցին, սակայն մնացին անարձագանք։
Մենք պարզել ենք նաև, որ ներկա ու նախկին պաշտոնյաներ շքեղ առանձնատներ և հանգստի օբյեկտներ են կառուցել Սևանա լճի ափամերձ արգելված հատվածում։ Նրանց ցանկում են նույն Գագիկ Ծառուկյանը և Ռուբեն Հայրապետյանը, նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի զոքանչը, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը, Ազգային ժողովի պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը և այլք։ «Սևան» ազգային պարկից  հավաստիացրեց, որ ապօրինի կառույցները քանդվելու են։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզել է, որ թեև Սևանա լճում սիգի որսն արգելված է, սակայն տարիներ շարունակ մի շարք ընկերություններ զբաղվում են սիգի պահածոյացմամբ և նույնիսկ արտահանմամբ։ Այդ տնտեսվարողների թվում էր նաև Վլադիմիր Գասպարյանի զոքանչ Հեղուշ Գալստյանը։
Սակայն Սևանա լճի հետ կապված մեր բացահայտումներն այսքանով չեն եզրափակվել։ Մենք պարզեցինք, թե լճի համար նախատեսված ջրերը ինչպես են ծառայեցվել մի քանի պաշտոնյաների պատկանող ՀԷԿ-երին։ Խոսքը Եղեգիս գետի վրա կառուցված հիդրոէլեկտրակայանների մասին է, որոնց սեփականատերեր են հանդիսացել երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լևոն Սարգսյանի որդի Նարեկ Սարգսյանը, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Խաչատուր Քոքոբելյանի եղբայր Վաչիկ Քոքոբելյանը, Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ Տեր Աբրահամ եպիսկոպոս Մկրտչյանի եղբայր Մայիս Մկրտչյանը, նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի փեսա (աղջկա ամուսին) Հայկ Սուվարյանը և այլք։
Հաջողակ բիզնեսմեններ կան նաև ներկայիս պաշտոնյաների մեջ։ Օրինակ՝ Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանը։ Fip.am-ը պարզել է, որ կառավարությունն արդեն 4-րդ հարակային արտոնությունն է հատկացրել նրան պատկանող «ՄԼ Մայնինգ» ընկերությանը։ Բացի այն, որ Սուքիասյանն ահռելի ունեցվածքի տեր է, նա նոր ընկերություն է հիմնել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի հետ։
Անցնող տարում «Փաստերի ստուգման հարթակը» բավականին ծավալուն հետաքննություններ է իրականացրել նաև Երևանին պատկանող նախկին ու ներկա կանաչ տարածքների ու դրանց տերերի մասին։ Պարզել ենք, մասնավորապես, որ Դավթաշենի նախկին թաղապետ Ռուբեն Գևորգյանի (Ծաղիկ Ռուբո) դուստրը սեփականաշնորհել է Դավթաշենի կենտրոնական հատվածում գտնվող մի ամբողջ այգի և այժմ պատրաստվում է այնտեղ բարձրահարկ շենքեր կառուցել։
Ռուբեն Գևորգյանի դուստրը, սակայն, միակը չէ, որ տնօրինում է մեծ հանրային այգիներ։ Սեփականաշնորհված այգիներ կան նաև Նոր-Նորքում, Մալաթիա Սեբաստիայում, Աջափնյակում և այլուր, իսկ սեփականատերերն են հանրությանը հայտնի ԱԺ նախկին պատգամավոր Արկադի Համբարձումյանի (Դերժավայի Արկադի) հայրիկից սկսած մինչև անհայտ Նատալի Մնացականյանը։
Հանրային սեփականություն հանդիսացող օբյեկտներից միայն այգիները չէ, որ մասնավորեցվել են։ Ասվածի վկայությունը մեր հետաքննությունն է, որում պարզել էինք, որ Մետրոպոլիտենի նախկին տնօրեն Փայլակ Յայլոյանը պաշտոնավարման ընթացքում Մետրոպոլիտենի վարչական շենքի մի մեծ հատված մասնավորեցնել և էականորեն ցածր գներով վաճառել  է որդուն։

Расследования года в нескольких словах
«Платформа проверки фактов», подведя итоги 2019 года, выделила расследования, проведенные командой в уходящем году, получившие большую общественную огласку благодаря своему объему и глубине. В некоторых случаях на основе наших расследований были возбуждены уголовные дела.
Под прицелом наших разоблачений оказались как представители бывших властей, так и деятели, занимающие высокие должности в настоящее время.
Одно из широкомасштабных расследований связано с бизнесом, принадлежащим родственникам третьего президента Сержа Саркисяна. Мы выяснили, что братья экс-президента и их дети по официальным документам являются учредителями или акционерами более 40 компаний. Причем по большей части они начали свою бизнес-деятельность после того, как Серж Саркисян стал президентом. Деятельность этих компаний разнообразна: ГЭС, гостиничный бизнес, газозаправочные станции, импорт овощей, строительство и т.п.
Свое место среди успешных чиновников-бизнесменов занимает бывший председатель Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян. «Платформа проверки фактов» выяснила, что в годы, когда Айрапетян руководил Федерацией, УЕФА и ФИФА выделили довольно крупные суммы на строительство академий футбола в Армении. Однако по любопытному совпадению застройщиком всех четырех академий стало ОАО «Зейтунская мебельная фабрика», единоличным держателем акций которого является именно Рубен Айрапетян.
Дела бывшего премьер-министра Овика Абрамяна после ухода с должности пошли в гору. «Платформа проверки фактов» выяснила, что зарегистрированная недвижимость Абрамяна за три года увеличилась в пять раз. Бывшему премьеру удалось добавить к 4 единицам недвижимости, имевшимся у него к окончанию службы в этой должности, еще 17 единиц. Примечательно, что «новое» имущество Абрамян купил у своего сына, бывшего мэра Арташата Аргама Абрамяна.
Сват бывшего премьер-министра, бизнесмен, глава партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян также оказался в нашем поле зрения. Fip.am выяснила, что параллельно «активной» депутатской деятельности Царукян продолжает учреждать новые бизнесы, и только за 2019 год успел стать акционером в 5 новых компаниях. Это в том случае, когда Конституция однозначно запрещает депутату заниматься предпринимательской деятельностью.
В центре внимания Fip.am Царукян оказался и по другой причине. В официальной биографии лидера ППА указано, что в 1996 году он стал чемпионом мира, в 1998 году – чемпионом Европы по армрестлингу, тогда как мы выяснили, что бизнесмен-депутат в первенствах мира по армрестлингу в 1996 и 1998 годах занял 3-е место. Что касается чемпионата Европы, то там его имя не упоминается в списке призеров ни за один год.
Мы также установили, что лицо, взаимосвязанное с Царукяном и властями Беларуси, продало Беларуси принадлежащее ему строение, прилегающее к особняку лидера ППА, по цене в 4 раза выше рыночной для перенесения сюда посольства Беларуси. Это обстоятельство вызвало подозрения в отмывании денег и столкновении интересов, однако вопросы об этом так и остались без ответа.
Кроме того, мы выяснили, что действующие и бывшие чиновники возвели роскошные особняки и объекты отдыха на запрещенном участке побережья озера Севан. Среди них – те же Гагик Царукян и Рубен Айрапетян, теща бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна, сын экс-президента Роберта Кочаряна Седрак Кочарян, депутат Национального собрания Сасун Микаелян и другие. Из национального парка «Севан» заверили, что незаконные постройки будут снесены.
«Платформа проверки фактов» установила, что хотя ловля сига в озере Севане запрещена, ряд компаний годами занимается консервированием и даже экспортом этой рыбы. Среди таких хозяйствующих субъектов – и теща Владимира Гаспаряна Гегуш Галстян.
Однако наши разоблачения, связанные с озером Севаном, на этом не закончились. Мы узнали, что вода, предназначенная для озера, использовалась для ГЭС, принадлежащих ряду чиновников. Речь идет о гидроэлектростанциях, построенных на реке Ехегис, владельцами которых являлись племянник третьего президента Сержа Саркисяна, сын его брата Левона Саркисяна Нарек Саркисян, брат лидера партии «Свободные демократы» Хачатура Кокобеляна Вачик Кокобелян, брат епископа Вайоцдзорской епархии Абрама Мкртчяна Маис Мкртчян, зять (муж дочери) экс-премьера Тиграна Саркисяна Айк Суварян и другие.
Успешные бизнесмены есть и среди действующих чиновников. Например, руководитель аппарата Специальной следственной службы Давид Сукиасян. Fip.am выяснила, что правительство предоставило уже четвертую налоговую преференцию принадлежащей ему компании «МЛ Майнинг». Кроме того, что Сукиасян владеет огромным состоянием, он основал новую компанию вместе с бывшим губернатором Котайка Карапетом Гулояном.
В уходящем году «Платформа проверки фактов» провела довольно масштабные расследования и о зеленых зонах, принадлежащих ранее и в настоящее время Еревану, и об их владельцах. Мы выяснили, что, в частности, дочь бывшего главы административного района Давташен Рубена Геворкяна (Цахик Рубо) Арменуи Геворкян приватизировала целый сад в центре Давташена и теперь собирается строить там многоэтажные здания.
Однако дочь Рубена Геворкяна – не единственная, кто владеет большими общественными садами. Приватизированные сады есть и в Нор-Норке, и в Малатии-Себастии, и в Ачапняке и т.п., а владеют ими разные лица – от отца известного общественности экс-депутата Аркадия Амбарцумяна (Державаи Аркади) до некой Натали Мнацаканян.
Приватизированы не только сады, но и другие объекты, являющиеся общественной собственностью. Об этом свидетельствует расследование, в ходе которого мы выяснили, что бывший директор Метрополитена Пайлак Яйлоян в годы пребывания в должности приватизировал большой участок административного здания и продал его сыну по существенно низкой цене.