FIP.am-ն ամփոփում է 2018 թվականը․ Որո՞նք էին ամենահետաքրքիր բացահայտումները
Ավարտին է մոտենում 2018 թվականը։ Տարի, որը թերևս ամենաբեկումնայիններից էր նորանկախ Հայաստանի պատմության համար։ Քաղաքական առումով աննախադեպ ակտիվ 2018 թվականի ողջ ընթացքում «Փաստերի ստուգման հարթակն» աշխատեց մեծ եռանդով՝ առավել բաց և վստահելի մեդիադաշտ ունենալու նպատակով։
Ստորև ներկայացնում ենք անցնող տարվա ընթացքում մեր կատարած աշխատանքի ամենահետաքրքիր հատվածները։
Նոր բացահայտումներ ՀՀ նոր նախագահի մասին
Անցնող տարում Հայաստանն ունեցավ նոր նախագահ, որը, սակայն, ըստ նոր Սահմանադրության, օժտված է շատ սահմանափակ լիազորություններով։ Արմեն Սարգսյանի մասին հայտնի դարձավ, որ նա եղել է երկքաղաքացի ու միաժամանակ ունեցել է և՛ Հայաստանի, և՛ Միացյալ Թագավորության անձնագրեր։ Վերջինիս խոսքով, սակայն, ինքը հրաժարվել էր բրիտանական քաղաքացիությունից դեռ 2011 թվականին, իսկ Սահմանադրության պահանջով ՀՀ նախագահ կարող էր դառնալ առնվազն վերջին 6 տարում միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող անձը։
Մենք բացահայտեցինք նաև, որ Արմեն Սարգսյանը խոշոր բիզնեսմեն է և հանդիսանում է Knightsbridge ընկերությունների խմբի ղեկավար, որի գործունեության ոլորտները շատ տարբեր են։ 25 ընկերություն ներառող այս խումբը գործունեություն է ծավալում հեռուստակոմունիկացիոն, տեխնոլոգիաների, մուլտիմեդիայի, անշարժ գույքի, գյուղատնտեսական և էներգետիկայի ոլորտներում։ Գործունեության աշխարհագրությունը ևս լայն է՝ Ռուսաստան, Ուկրաինա, Չեխիա, Լեհաստան, Մոնղոլիա և Չինաստան։ ՀՀ գործող նախագահը մի շարք բիզնեսներ ունի նաև Ղազախստանում, Թուրքմենստանում և Մեծ Բրիտանիայում։
Կոռուպցիոն բացահայտումներ
Անցնող տարում կատարվեցին մի շարք խոշոր կոռուպցիոն բացահայտումներ, որոնցից մի մասով քրեական գործեր հարուցվեցին և անգամ խոշոր գումարներ վերադարձվեցին պետական բյուջե։ Նման բացահայտումներից է, օրինակ, Երևանի քաղաքապետարանի հայտարարած մրցույթը, որում հաղթող էր ճանաչվել «սև ցուցակում» գտնվող ընկերությունը։ Պայմանագրի ընդհանուր արժեքն էր 103 մլն դրամ։ Մեկ այլ ընկերություն, որը հաղթել էր քաղաքապետարանի 107 մլն դրամ արժեքով մրցույթը, ունեցել էր ընդամենը 3 գրանցված աշխատող։
Պարզվեց նաև, որ ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի կողմից 2016 թվականին հայտարարած պետական ավտոպարկի օպտիմալացումը բազմաթիվ խնդիրներ ուներ։ Այն ժամանակ, մասնավորապես, օտարվել էր մոտ 2000 ավտոմեքենա, որոնց մեջ հիմնականում 1970-80-ական թվականների արտադրության չշահագործվող մեքենաներ էին և մի շարք նոր ավտոմեքենաներ, որոնք օտարվել էին աբսուրդային ցածր գներով։
Բացահայտվեց նաև Վլադիմիր Գասպարյանին առնչվող մի մեծ կոռուպցիոն շինարարական սխեմա, որի մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ։
Բացի սա, FIP.am-ը հետաքննություն ներկայացրեց Երևանի կենտրոնում գործող ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ ակադեմիայի վերաբերյալ։ Պարզվեց, որ ՀԱՊԿ նախկին քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան և ԱԽ նախկին քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը Հայաստանի իշխանություններից մի ամբողջ շենք են նվեր ստացել՝ այնտեղ հատուկ նշանակության ռազմական և տնտեսագիտական ակադեմիա կառուցելու համար։ Շենքը, սակայն, չծառայեց իր նպատակին և դարձավ ՕԵԿ նախկին պատգամավորների աշխատավայր։
Անցնող 2018-ում մենք գրեցինք նաև մի շարք չիրականացած ծրագրերի մասին, որոնք կարող էին տնտեսական դրական դինամիկա հաղորդել երկրին։ Դրանցից էր, օրինակ, Զվարթնոց-Երևան երկաթգծի կառուցման ծրագիրը։ 7,8 կմ երկարություն ունեցող երկաթգիծը պետք է հնարավորություն տար ուղևորափոխադրման և բեռնափոխադրման առավել մեծ ծավալներ ստանալ։
Բնապահպանական հարցեր
«Փաստերի ստուգման հարթակի» թիմն անցնող տարում բարձրաձայնեց նաև Լոռվա մարզում տեղի ունեցող բնապահպանական աղետի մասին։ Անօդաչու թռչող սարքի օգնությամբ հանրությանը ներկայացվեցին ուշագրավ կադրեր, թե ինչպես են «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ» ՓԲԸ-ի՝ Մեծ Այրում գյուղի մոտ գտնվող վնասված պոչամբարից թունավոր նյութերը լցվում Դեբետ գետը։
Նկարահանվեց «Գոյություն չունեցող վերամշակման գործարան» ֆիլմը, որում ներկայացված է Երևանում գործող Նուբարաշենի աղբանոցի հարևանությամբ ապրող քաղաքացիների կյանքը, բողոքը և պահանջները, ինչպես նաև պատկան մարմինների, բնապահպանների և փորձագետների կարծիքը խնդրի վերաբերյալ։
Ռուսական պրոպագանդա
Հեղափոխության օրերին ռուսական մամուլը ակտիվորեն լուսաբանում էր Երևանի կենտրոնում զարգացող իրադարձությունները, սակայն ներկայացնում էր դրանք բոլորովին այլ լույսի ներքո՝ մանիպուլացնելով փաստերը։ Կրեմլյան քարոզչամեքենան բռնության դեպքեր էր հորինում և պնդում, որ Հայաստանում տեղի է ունենում «բռնի, գունավոր հեղափոխություն»։ Թեմային առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Ռուսաստանի պետական մարմինների հետ սերտ կապեր ունեցող մի շարք հասարակական գործիչներ ապատեղեկատվություն տարածեցին, թե իբր Եվրամիությունը ստիպում է Հայաստանին փակել սեփական ատոմակայանը, ինչը տարածվեց նաև ռուսական մի շարք լրատվամիջոցներում։
Ռուսական դաշնային հեռուստաընկերությունով անցնող տարում ներկայացվեցին «գերհզոր, նորագույն» հրթիռներ։ Նոր զինատեսակներն անիմացիոն տեսանյութի միջոցով ներկայացրեց անձամբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Հոլովակում հրթիռները խոցում էին ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգը, սակայն հետագայում պարզվեց, որ ցուցադրված անիմացիոն կադրերը կրկնում են 11 տարի առաջ ռուսական պետական Առաջին ալիքի եթերում ցուցադրված անիմացիան։
Մեդիա և սոցիալական մեդիա
Վերջին ամիսներին՝ առավելապես հետհեղափոխական ժամանակներում, Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի հայկական տիրույթում գրանցվեց կեղծ օգտատերերի՝ ֆեյքերի մեծ աճ, ինչն իր հետ տարածվող ապատեղեկատվության մի մեծ նոր ալիք բերեց։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» մի քանի աղմկահարույց հրապարակումներ կատարեց, որոնցով բացահայտեց, որ մի շարք հանրային գործիչներ, ինչպես նաև կուսակցություններ, ֆեյքեր և նույնիսկ ֆեյքերի բանակներ են օգտագործում սոցիալական ցանցում։
Հանրային ռադիոյի փոխտնօրեն Լիկա Թումանյանի քույրը՝ Դիանա Թումանյանը, օրինակ, Ֆեյսբուքում քարոզչություն է իրականացնում ֆեյքի միջոցով, իսկ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի դեմ մեդիաարշավ էին սկսել Միքայել Մինասյանի հետ կապվող ավելի քան 300 ֆեյք։ Հատկանշական է, որ նախարարի դեմ արշավը սկսվել էր այն բանից հետո, երբ նա աշխատանքից ազատել էր Մինասյանի հորը՝ Արա Մինասյանին։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, իր հերթին, Երևանի ավագանու ընտրությունների և խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ընթացքում քարոզչություն և հակաքարոզչություն իրականացնելու համար օգտագործել էր թվով 390 ֆեյք, որի մասին մեր հրապարակումը լույս սփռեց ֆեյքեր պահելու և դրանցով համակարգված աշխատանքներ տանելու երևույթի վրա ընդհանրապես։
Սա բնավ ամենը չէ, ինչի մասին մենք գրել ենք 2018 թվականի ընթացքում։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» մշտապես հետևում է մեդիադաշտին և լրահոսին ու շարունակելու է իր առաքելությունը նաև եկող՝ 2019 թվականի ընթացքում։

FIP.am подводит итоги 2018 года. Представляем самые интересные публикации
2018 год подходит к концу. Год, который был, пожалуй, одним из самых переломных за всю историю современной Армении. В течение всего беспрецедентно активного с политической точки зрения 2018 года «Платформа проверки фактов» работала с большим энтузиазмом, чтобы сделать медиаполе более открытым и надежным.
Ниже приводим самые интересные эпизоды проделанной нами работы
Новые факты о новом президенте Армении
В уходящем году в Армении был избран новый президент, который, согласно новой Конституции, наделен довольно ограниченными полномочиями. Про Армена Саркисяна стало известно, что он имел двойное гражданство: он был гражданином Армении и Великобритании. Однако, по словам Саркисяна, он отказался от британского гражданства в 2011 году, а по требованию Конституции пезидентом Республики может быть избрано лицо, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения.
Мы раскрыли также, что Армен Саркисян возглавляет группу компаний Knightsbridge, сферы деятельности которой многообразны. Эта группа из 25 компаний активно занимается телекоммуникациями, технологиями, мультимедией, недвижимостью, сельским хозяйством и энергетикой. География деятельности также обширна: Россия, Украина, Чехия, Польша, Монголия и Китай. Действующий президент имеет ряд предприятий в Казахстане, Туркменистане и Великобритании.
Коррупционные разоблачения
В течение прошедшего года были выявлены ряд крупных коррупционных преступлений, по некоторым из них были возбуждены уголовные дела и даже возвращены крупные суммы в государственный бюджет. Одним из таких раскрытий является, например, тендер, объявленный мэрией Еревана, победителем которого стала компания, занесенная в «черный список». Общая стоимость контракта составила 103 млн. драмов. В другой компании, выигравшей тендер мэрии на 107 млн. драмов, было всего 3 зарегистрированных сотрудника.
Выяснилось также, что объявленная в 2016 году премьер-министром Овиком Абраамяном об оптимизация государственного автомобильного парка имела многочисленные проблемы. В частности, тогда было отчуждено более 1200 автомобилей, большинство из которых были 1980-1990гг выпуска, которые так или иначе не эксплуатировались, а также ряд новых автомобилей, которые были отчуждены по абсурдным ценам.
Была раскрыта также большая коррупционная схема, связанная с Владимиром Гаспаряном, о которой более подробно можете прочитать здесь.
Кроме того, FIP.am представил расследование относительно действующей в центре Еревана Академии ОДКБ и ЕАЭС. Оказалось, что бывший секретарь ОДКБ Николай Бордюжа и бывший секретарь Совета безопасности Артур Багдасарян от властей Армении получили в подарок здание для строительства военной и экономической академии специального назначения. Однако здание не послужило своей цели и стало офисом бывших депутатов от партии «Оринац еркир».
В уходящем 2018 году мы также писали о ряде невыполненных проектов, которые могли бы дать стране положительную экономическую динамику. Одним из них был проект строительства железной дороги Звартноц-Ереван. Железная дорога протяженностью 7,8 км должна была дать возможность получить гораздо большие объемы пассажирских и грузовых перевозок.
Экологические вопросы
В 2018 году команда «Платформы проверки фактов» также подняла вопрос об экологической катастрофе в Лорийской области. С помощью беспилотного летательного аппарата общественности были представили примечательные кадры о том, как токсичные вещества из поврежденного хвостохранилища возле ЗАО « Ахталинский горнообогатительный комбинат», расположенного у села Мец Айрум, стекают в реку Дебед.
Был снят фильм «Мусороперерабатывающий завод, которого нет», в котором показана жизнь, жалобы и требования жителей, проживающих возле Нубарашенской свалки в Ереване, а также мнения компетентных органов, экологов и экспертов по этому вопросу.
Российская пропаганда
В дни революции российская пресса активно освещала события в центре Еревана, но представляла их в совершенно ином свете, манипулируя фактами. Кремлевская пропагандистская машина выдумывала случаи насилия и утверждала, что в Армении происходит «насильственная, цветная революция». Более подробно о данной теме можете узнать здесь.
Ряд общественных деятелей, имеющих тесные связи с российскими государственными органами, распространили дезинформацию о том, что Европейский союз якобы вынуждает Армению закрыть атомную станцию, что распространили также и ряд российских СМИ.
В уходящем году российские федеральные телекомпании представили «сверхмощные, новейшие» ракеты. Новейшее оружие в анимационном ролике представил лично Владимир Путин. В этом ролике ракеты поражали штат Флорида, США. Но позже выяснилось, что анимационные кадры бомбардировки Флориды, которыe были показаны во время выступления Путина, повторяют анимацию, показанную на российском государственном «Первом канале» 11 лет назад.
Медиа и социальные сети
В последние месяцы, особенно в послереволюционный период, в армянском сегменте  Facebook был зарегистрирован рост числа фейковых пользователей — фейков, что вызвало новую волну дезинформации.
«Платформа проверки фактов» сделала несколько скандальных публикаций, раскрывающих факт использования в соцсети фейков и даже армий фейков публичными деятелями и партиями.
Например, сестра заместителя директора Общественного радио Лики Туманян – Диана Туманян, проводит через фейки пропаганду в Facebook, а более 300 фейков, которые связывают с именем Микаэла Минасяна, начали медиа-кампанию против министра здравоохранения Арсена Торосяна. Примечательно, что кампания против министра началась после того, как он уволил с должности отца Минасяна, Ара Минасяна.
В свою очередь, партия «Процветающая Армения» для проведения пропаганды и антипропаганды во время выборов в Совет старейшин Еревана и Национальное Собрание использовала 390 фейков, публикация о которых пролила свет на такое явление, как содержание и координирование армии фейков.
Вышеперечисленное – отнюдь не все, о чем мы писали в 2018 году. «Платформа проверки фактов» постоянно следит за медиаполем и лентой новостей, и продолжит свою миссию также и в течение грядущего 2019 года.